Նալբանդյանը հուսով է` ՄԱԿ-ի ֆորումը կդառնա Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների քննադատության հարթակ
Համամարդկային բարձր արժեքների պահպանությանն ուղղված ՄԱԿ-ի քաղաքակրթությունների դաշինքի ֆորումի անցկացումը մի երկրում, ուր ծաղկում են այլատյացությունը, հայատյացությունն ու անհանդուրժողակնությունը, բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 22-ին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ ասուլիսին: «Կազմակերպել այդ ֆորումը մի երկրում, ուր համամարդկային արժեքները ոտնահարվում են, կոպտագույն ձևով անարգվում ու անտեսվում, ինչպես Հայաստանը կարող էր մասնակցել: Մենք հայտարարություն ենք տարածել այդ առնչությամբ, որ չենք կարող պաշտպանել նաև ֆորումի վերջնական հռչակագրի նկատմամբ կոնսենսուսը»,-ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը: ԱԳ նախարարի դիտարկմամբ` կան խոսակցություններ, որ որոշակի խախտումներ կարվեն կանոնակարգում ու կփորձեն հաստատել հռչակագիրը, բայց դա որևէ ձևով չի բարձրացնի այդ կազմակերպության հեղինակությունը:
Նախարար Նալբանդյանը հույս հայտնեց, որ ֆորումը կդառնա Ադրբեջանի` մարդու իրավունքների խախտման, համամարդկային տարրական արժեքների դեմ դրսևորումների քննադատման հարթակ: «Այսօր, երբ հայտնի է դառնում, որ  շատ երկրներ, միջազգային կառույցներ իջեցրել են ֆորումին մասնակցության մակարդակը, հույս կարելի է միայն հայտնել, որ նրանք ովքեր ինչ-ինչ պատճառներով չեն կարողացել մերժել ու չգնալ այդ ֆորումին, բավականին համարձակություն կգտնեն քննադատելու այն հայատյացությունը, այլատյացությունը, անհանդուրժողականությունը, որ տիրում է այդ երկրում: Կքննադատեն այն բարբարոսությունները, որ տեղի ունեցան ֆորումի անցկացման վայրից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա»,-հավելեց Էդվարդ Նաբանդյանը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 25-ին Բաքվում մեկնարկելիք ՄԱԿ-ի քաղաքակրթությունների դաշինքի ֆորումին մասնակցելու նպատակով պետք է տարածաշրջան այցելեր նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունը, սակայն ապրիլի 21-ին նրա խոսնակը հայտարարեց այցի հետաձգման մասին: Քաղաքագիտական շրջանակներն այցի հետաձգումը կապեցին ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության հետ, որում միջազգային հանրության ուշադրությունը դարձվում էր Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության վրա:

Эдвард Налбандян надеется, что форум ООН станет площадкой, где осудят нарушения прав человека в Азербайджане
Форум Союза цивилизаций ООН – организации, приверженной высоким общечеловеческим ценностям, проводится в стране, где процветают ксенофобия, арменофобия, отсутствует толерантность.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 22 АРЦАХПРЕСС - Об этом на совместной пресс-конференции министров иностранных дел Армении и России Эдварда Налбандяна и Сергея Лаврова сказал Эдвард Налбандян. Как передает «Арменпресс» с его слов, он напомнил о заявлении, распространенном в этой связи МИД Армении.
«Мы распространили заявление, в котором сказано что мы не можем защищать итоговый консенсус, который будет принят на этом форуме»,- сказал Эдвард Налбандян.
По его словам, есть разговоры о том, что в устав форума будут внесены коррективы и декларация будет принята, однако это никак не повысит реноме этой организации.
Эдвард Налбандян сказал, что надеется, что форум ООН станет площадкой, где осудят нарушения прав человека в Азербайджане. «Сегодня, когда многие страны опустили планку участия в форуме, остается надеяться, что те страны, которые не смогли отказаться от участия в форуме, будут иметь смелость критиковать арменофобию, ксенофобию, отсутствие толерантности в этой стране. Осудят те варварства, которые произошли в нескольких километрах от места проведения форума»,- сказал он.
Напомним, что 25-го апреля в Баку начинается Форум Союза цивилизаций ООН, куда должен был приехать генсек ООН Пан Ги Мун, который отменил свой визит в регион.