Հայ դատի հանձնախումբը ԱՄՆ դեսպանին կոչ է արել դատապարտել Կարո Փայլանի հասցեին հնչող սպառնալիքները
ԱՄՆ հայ դատի հանձնախումբը Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Բասին կոչ է արել հրապարակավ Ամերիկայի մտահոգությունը հայտնել Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանի անվտանգության սպառնալիքների կապակցությամբ, քանի որ վերջինս սպառնալիքների եւ բռնության է բախվում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ ցեղասպանության հարցում իր տեսակետն արտահայտելու համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՄՆ հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը մայիսի 3-ին դեսպան Բասին հղած նամակում հիշեցրել է, որ չնայած իրենց կոչերին, ԱՄՆ կառավարությունը Հրանտ Դինքի անվտանգության սպառնալիքների հարցով ոչ մի մտահոգություն չէր հայտնել, եւ Դինքը 2007-ի հունվարին սպանվել էր։ «Ցավոք, միայն  նրա մահվանից հետո ի պաշտպանություն նրա հրապարակային հայտարարություններ հնչեցին։ Այդ դառը փորձն աչքի առաջ ունենալով՝ կարծում ենք, որ ժամանակն է, որպեսզի մեր կառավարությունը հրատապ իր մտահոգությունն արտահայտի Կարո Փայլանի անվտանգության կապակցությամբ եւ դատապարտի այդ խիզախ գործչի հանդեպ հնչող սպառնալիքները»,- ասված է դեսպանին հղված նամակում։
Նշենք, որ Թուրքիայի խորհրդարանում քրդերին պատգամավորական անձեռնմխելությունից զրկելու օրինագծի քննարկումների ժամանակ իշխող կուսակցության պատգամավորները 3 օր շարունակ հարձակվել են քուրդ պատգամավորների վրա։ Իսկ մայիսի 3-ին իշխող կուսակցության անդամների գլխավոր թիրախը եղել է Կարո Փայլանը։

ANCA calls on US Ambassador to Turkey to condemn attacks on Garo Paylan
The Armenian National Committee of America (ANCA) has called upon US Ambassador to Turkey John Bass to publicly voice official US concern regarding the safety of Garo Paylan, an ethnic Armenian elected to the Turkish Parliament, who has faced growing threats and acts of violence in response to his expression of views on democracy, human rights, and genocide, ANCA informed.
STEPANAKERT, MAY 5, ARTSAKHPRESS: In recent days, Paylan has been threatened and physically assaulted within the Turkish Parliament and the Constitution Commission.
Paylan called the most recent attacks which took place during the May 2nd Turkish Parliament Constitution Commission hearing a “pre-meditated lynch attempt.” In the May 3rd letter to Ambassador Bass, Executive Director Aram Hamparian recalled that, despite ANCA appeals, the US government failed to voice any public concern for the safety of Hrant Dink, who was assassinated in early 2007 following a campaign of political prosecution and official state persecution.
“In light of this tragic experience, now is clearly the time for our government to urgently and publicly voice concern for the safety of Garo Paylan, and to also condemn those - both inside and outside of the Turkish government - who are inciting hatred against this courageous civic leader for simply speaking honestly and openly about issues of human rights, tolerance, diversity, and genocide” the ANCA letter says.