Հակառակորդը կրակել է հրաձգային զինատեսակներից` կիրառելով նաև դիպուկահար հրացաններ և նռնականետ
Հունիսի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրությունն, ընդհանուր առմամբ, հանգիստ է եղել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հակառակորդը կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը հիմնականում խախտել է հրաձգային զինատեսակներից` որոշ ուղղություններում կիրառելով նաև դիպուկահար հրացաններ և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (2 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ցուցաբերել են զսպվածություն, չեն արձագանքել հակառակորդի սադրիչ գործողություններին և շարունակել են վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

Azerbaijan fires sniper rifles and AOP-17 grenade launcher at Nagorno Karabakh line of contact
The Defense Ministry of Nagorno Karabakh says overnight June 1-2 Azerbaijan fired sniper rifles and AOP-17 grenade launcher at the Nagorno Karabakh line of contact.
STEPANAKERT, JUNE 2, ARTSAKHPRESS: The NKR Defense Ministry’s announcement reads: “Overnight June 1-2 the situation, in general, was calm in the line of contact between Karabakh-Azerbaijani opposing forces.
The Azerbaijani side violated the ceasefire agreement mainly firing various caliber weapons, sniper rifles and AOP-17 grenade launcher (2 shells) at several directions of the contact line.
The Defense Army forces exercised restrained, did not respond to the Azerbaijani provocative actions and continued confidently carrying out their military duties."