Անկախությունը հնարավորություն տվեց ապահովել Արցախի անվտանգությունը եւ նրա բնականոն զարգացումը. ԼՂՀ Նախագահ. բացառիկ հարցազրույց
ԼՂՀ հռչակման 23-րդ տարեդարձի կապակցությամբ «Արցախպրես» լրատվական գործակալության բացառիկ հարցազրույցը՝ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ
-Պարոն Նախագահ, Դուք՝ որպես երկրի քաղաքացի եւ պետության ղեկավար, ինչպե՞ս եք գնահատում 1991թ. սեպտեմբերի 2-ը մեր ժողովրդի ավելի քան քառորդդարյա փաստացի անկախության համատեքստում:
-1991թ. սեպտեմբերի 2-ը ես կանվանեի Արցախի եւ առհասարակ հայ ժողովրդի ու հայոց պետականության պատմության կարեւորագույն իրադարձություններից մեկը: Այդ օրը դարձավ Արցախի ազգային-ազատագրական շարժման կիզակետը, որը հիմք դրեց անկախ պետության հիմնադրմանը եւ նրա կերտման գործընթացին: Պատմությունը ցույց տվեց, որ դա միանգամայն ճիշտ որոշում էր, ինչը հնարավորություն տվեց ապահովելու Արցախի անվտանգությունը եւ նրա բնականոն զարգացումը:
-Ձեր կարծիքով, արցախյան հիմնախնդրի վերջնական, արդարացի լուծման, ինչպես նաեւ ԼՂՀ միջազգային ճանաչման ուղղությամբ, արդյոք,  լիարժե՞ք է օգտագործվում մեր  արտաքին քաղաքական ներուժը:
-Խոսելով արցախյան հիմնախնդրի մասին՝ պետք է նշեմ, որ անհրաժեշտ է այն չնույնացնել ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հետ, որովհետեւ վերջինս հիմնախնդրի միայն մի մասն է: Արցախյան հիմնախնդիրն արդեն իսկ կարգավորված է: Մենք 70 տարի պայքարել ենք օտարի լծից ձերբազատվելու համար եւ հասել մեր նպատակին՝ ստեղծելով  ազատ ու ինքնիշխան պետություն, պաշտպանելով մեր անկախությունը եւ հիմա ազգովի, Մայր Հայաստանի եւ Սփյուռքի հետ, միասնաբար  զարգացնում ու զորացնում ենք մեր երկիրը: Մեզ համար ետդարձի ճանապարհ չկա.  Արցախի Հանրապետության անկախությունը եւ մեր պետության անվտանգության ապահովումը բոլոր հարթություններում բացառիկ արժեքներ են, որոնք ենթակա չեն սակարկման:
Ինչ վերաբերում է հակամարտության կարգավորմանը եւ ԼՂՀ միջազգային ճանաչմանը, ապա ակնհայտ է, որ դրանք երկարատեւ գործընթացներ են եւ պահանջում են համախմբված ու քրտնաջան աշխատանք, ինչը չի սահմանափակվում միայն պաշտոնական Ստեփանակերտի ջանքերով: Օրինակ, հակամարտության կարգավորման ճանապարհին ամենամեծ խոչընդոտը Ադրբեջանի ապակառուցողական եւ ագրեսիվ քաղաքականությունն է, որը նաև մեծ հարված է հասցնում հակամարտության կարգավորմանն ուղղված միջնորդ երկրների ջանքերին: Այս իրավիճակում, նույնիսկ ակտիվացնելով մեր արտաքին քաղաքական ջանքերը  բնական է՝  ակնկալել որեւէ բեկում,  անհնարին է:
Խոսելով Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման մասին՝ պետք է նշենք, որ այստեղ մենք սերտորեն համագործակցում ենք Հայաստանի ու Սփյուռքի հետ եւ արդեն իսկ ունենք դրական տեղաշարժեր. Արցախը ճանաչվել է ԱՄՆ-ի ու Ավստրալիայի մի շարք նահանգների, տարբեր երկրների քաղաքների կողմից: Բնական է, որ այս ամենով մենք չենք բավարարվելու եւ շարունակելու ենք համառորեն աշխատել ճանաչման գործընթացի աշխարհագրությունն ընդլայնելու եւ ավելի բարձր՝ պետությունների մակարդակի հասցնելու ուղղությամբ:
-Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Արցախի սոցիալ-տնտեսական վիճակը՝  իր  քանակական եւ որակական չափանիշներով:
-Մեր հանրապետության տնտեսությունն ունի զարգացման բավականին բարձր տեմպեր: Վերջին տարիներին տարեկան կտրվածքով այն կազմում է 8-9%:
Գոհացուցիչ է, որ դինամիկ զարգացում են ապրում այնպիսի ոլորտներ, որոնք հնարավորություն են տալիս ապահովել տնտեսության համար երկարատեւ հեռանկարով աճի կայուն տեմպեր: Նման ոլորտներից են հանքարդյունաբերությունը, էներգետիկան եւ տարբեր ենթակառուցվածքներ:
Միեւնույն ժամանակ, իհարկե, մենք ունենք բազմաթիվ խնդիրներ ու անելիքներ: Հատուկ ուշադրություն են պահանջում, ներքին ներուժի արդյունավետ օգտագործման, տեղական արտադրության խթանման, մասնավորապես՝  գյուղատնտեսական կարեւոր ապրանքների ինքնաբավ արտադրության հասնելու, մրցունակ արտադրանքով միջազգային շուկա դուրս գալու, տարբեր ոլորտներում որակյալ կադրերի պատրաստման հետ կապված հարցերը: Այս ուղղությամբ իրականացվում է համապատասխան աշխատանք, այդ թվում՝  Հայաստանի եւ Սփյուռքի առաջատար մասնագետների մասնակցությամբ: Հուսով եմ, որ այստեղ եւս կունենանք առաջընթաց:
-Ձեր գնահատմամբ՝ ի՞նչ աստիճանի համախմբված ու միասնական է մեր հասարակությունը երկրի առջեւ պարբերաբար ծառացող արտաքին ու ներքին մարտահրավերների պարագայում:
-Կարծում եմ, որ մեր հասարակությունը բավականին համախմբված է, քանի որ, առանց դրա, անհնարին կլինեին 1988 թվականի ազգային-ազատագրական շարժումը, Արցախի Հանրապետության ձեւավորումը, հաղթանակը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմում, որը մեզ համար դարձավ հայրենական, պատերազմի հետեւանքների վերացում եւ պետության բնականոն զարգացման ապահովում: Նման համախմբվածությունը, բնական է, չի նշանակում, որ հասարակությունում չկա այլակարծություն: Ընդհակառակը, ցանկացած ժողովրդավարական պետությունում պետք է լինի գաղափարների ու մտքերի քաղաքակիրթ համագոյակցություն, ինչը առաջընթացի եւ կայուն զարգացման կարեւորագույն գրավականներից մեկը:
-Պարոն Նախագահ, որպես վերջին հարց. մեզ եւ մեր ընթերցողներին հետաքրքիր է իմանալ. ինչպե՞ս  եւ ու՞մ ընկերակցությամբ է Արցախի Հանրապետության Նախագահը սովորաբար նշում Հանրապետության օրը եւ, առհասարակ, Արցախի մյուս բոլոր պետական տոները:
-Կան տոներ, որոնք ընտանեկան են, օրինակ՝ Ամանորը, Սուրբ ծնունդը, Մայրության եւ գեղեցկության օրը, ընտանիքի անդամների ծնունդները եւ այլն: Նման հիշարժան օրերը ձգտում եմ նշել նեղ ընտանեկան շրջապատում:
Ինչ վերաբերում է այնպիսի տոներին, ինչպիսիք են Արցախի Հանրապետության օրը, Մայիսյան եռատոնը, Հանրաքվեի եւ Սահմանադրության երկտոնը, ապա դրանք համաժողովրդական տոներ են, եւ ես այդ օրերը նշում եմ մեր ողջ ժողովրդի հետ միասին, քանի որ դրանց բնույթն ու խորհուրդն են այդպիսին:
-Պարոն Նախագահ, շնորհակալություն Ձեզ հարցազրույցի մեր խնդրանքը չմերժելու և մեր հարցերին պատասխանելու համար: «Արցախպրես» լրատվական գործակալության աշխատակազմի, ընթերցողների և անձամբ իմ անունից շնորհավորում և լավագույն բարեմաղթանքներ ենք հղում  Ձեզ սեպտեմբերի  2-ի տոնի՝  Հանրապետության  օրվա  առթիվ:

«Независимость дала возможность обеспечить безопасность Арцаха и нормальное его развитие», – Президент НКР
Эксклюзивное интервью «Арцахпресс» Президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна
– Господин Президент, представьте, пожалуйста, как гражданин страны и глава государства, Вашу оценку 2 сентября 1991 года в контексте фактической независимости нашей страны, приобретенной более чем четверть века назад?
– 2 сентября 1991 года я бы назвал одним из важнейших событий в истории Арцаха и в целом всего армянского народа и армянской государственности. Этот день стал кульминацией национально-освободительного движения Арцаха, заложившего основу для создания независимого государства и процесса его построения. История показывает, что это было абсолютно правильным решением, позволяющим обеспечить безопасность Арцаха и его нормальное развитие.
– Полноценно ли используется, на Ваш взгляд, потенциал нашей внешней политики для окончательного, справедливого решения Карабахской проблемы и международного признания НКР?
– Говоря об арцахской проблеме, должен отметить, что не следует идентифицировать ее с урегулированием азербайджано-карабахского конфликта, так как последний является лишь частью проблемы. Арцахская проблема уже урегулирована.
Мы 70 лет боролись за избавление от чужого ига и достигли своей цели – создали свободное и суверенное государство, защитили нашу независимость и сейчас всей нацией, совместно с Арменией и Диаспорой, развиваем и усиливаем нашу страну. Для нас нет пути назад, независимость Республики Арцах и безопасность нашего государства во всех плоскостях – исключительные ценности, не являющиеся предметом торга.
Что касается урегулирования конфликта и международного признания НКР, то очевидно, что это длительные процессы и требуют консолидированной и кропотливой работы, что не ограничивается лишь усилиями официального Степанакерта. К примеру, самым большим препятствием на пути урегулирования конфликта является деструктивная и агрессивная политика Азербайджана, которая наносит большой удар усилиям стран-посредников по урегулированию конфликта. В этой ситуации,
естественно, невозможно ожидать какого-либо прорыва, даже активизируя наши внешнеполитические усилия.
Говоря о международном признании Арцаха, надо отметить, что мы тут тесно сотрудничаем с Арменией и Диаспорой, и уже имеем позитивные подвижки.
Арцах был признан рядом штатов США и Австралии, городами разных стран. Естественно, мы не остановимся на этом и будем продолжать упорно работать в направлении расширения географии процесса признания и доведения его на более высокий уровень – уровень государств.
– Как Вы оцениваете социально-экономическую ситуацию в Арцахе в соответствии с ее количественными и качественными критериями?
– Экономика нашей республики имеет достаточно высокие темпы развития. За последние годы они составили 8-9% в годовом разрезе. Удовлетворяет то, что динамичное развитие наблюдается в сферах, которые позволяют обеспечить устойчивые темпы роста экономики в долгосрочной перспективе. Подобными сферами являются горнодобывающая промышленность, энергетика и разные инфраструктуры.
В то же время у нас, конечно, имеется много проблем и задач. В частности, особого внимания требуют эффективное использование внутреннего потенциала, стимулирование местного производства, особенно, в вопросах достижения самодостаточного производства важной сельскохозяйственной продукции, выхода на международный рынок с конкурентоспособной продукцией, подготовки квалифицированных кадров в различных областях. В данном направлении осуществляется соответствующая работа, в том числе при участии ведущих специалистов из Армении и Диаспоры. Надеюсь, что и в этой сфере мы будем иметь прогресс
– На Ваш взгляд, насколько сплоченно и едино наше общество перед лицом периодически возникающих внешних и внутренних вызовов?
– Думаю, что наше общество достаточно сплоченно, поскольку без этого невозможны были бы национально-освободительное движение 1988 года, формирование Республики Арцах, победа в развязанной Азербайджаном войне, которая стала для нас отечественной, а также ликвидация последствий войны и обеспечение нормального развития государства.
Такое единство, естественно, не означает, что в обществе нет инакомыслия. Наоборот, в любом демократическом государстве должно быть сосуществование цивилизованных идей и мыслей, что является одним из ключевых факторов для прогресса и устойчивого развития.
– Г-н Президент, наш последний вопрос: нам и нашим читателям интересно узнать, как и в какой компании Президент Республики Арцах обычно отмечает День Республики и другие государственные праздники Арцаха?
– Есть праздники семейные, например, Новый год, Рождество, День материнства и красоты, дни рождения членов семьи и др. Подобные праздники я стараюсь отмечать в узком семейном кругу. Что касается таких праздников, как День Республики Арцах, тройной майский праздник, двойной праздник
Референдума и Конституции, то они – общенародные, и я отмечаю их со всем нашим народом, так как таковы их характер и смысл.
Г-н Президент, спасибо Вам, что не отказали нам в просьбе  об  интервью. Примите поздравления  и наилучшие пожелания “Арцахпресс”   в связи с   Днем  Республики  Арцах.