Այսօր` հունիսի 28-ին, Մարտակերտի ազատագրման 23-րդ տարեդարձն է:
Մարտակերտի շրջվարչակազմի ղեկավար Վլադիկ Խաչատրյանի գլխավորությամբ շրջվարչակազմի պատասխանատու աշխատողները, ազատամարտիկները և քաղաքի բնակիչներն այցելել են Մարտակերտի «Փառք ազատամարտիկներին» հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու զոհված քաջորդիների հիշատակին:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Մարտակերտի քաղաքապետ Միքայել Գյուրջյանը, ով նույնպես մասնակցել է քաղաքի ազատագրման մարտական գործողություններին նշել է, որ իրենց հայրենի քաղաքը 1993 թվականի այս օրը արյունալի մարտերով ազատագրվեց գրեթե մեկամյա գերությունից:
«Այսօր արյան գնով ազատագրված մեր Մարտակերտը հայաշունչ է և հարկ եղած մինչև վերջին շունչը պահելու ենք մեր քաղաքը»,-ասել է քաղաքապետը:
Մ. Գյուրջյանի հաղորդմամբ` Մարտակերտի ազատագրման օրվան նվիրված տոնակատարությունների շրջանակներում երեկոյան տեղի կունենա տոնական համերգ` Մարտակերտի և Շուշիի մշակութային համույթների ներկայացմամբ:
Նշենք, որ 1993 թվականի հունիսի 26-28-ի փայլուն ռազմագործողության շնորհիվ ազատագրվեց Մարտակերտ քաղաքը, որը շուրջ մեկ տարի գտնվում էր հակառակորդի ձեռքում:

23rd anniversary of Martakert liberation marked in Artsakh
STEPANAKERT, JUNE 28, ARTSAKHPRESS: Military march began in Martakert today in the early morning. Workers of the Martakert administration, veterans and residents of Martakert, headed by the head of Martakert regional administration Vladik Khachatryan,  visited “Glory to the fighters" memorial and paid tribute to those who fell victim during the war.
In an interview with Artsakhpress, Martakert Mayor Michael Gyurjyan noted that Martakert,which  was under the domination of the enemy for a year, was liberated on 28 June, 1993. He also noted that today festive events will be held to celebrate the Martakert liberation.
On June 26-28,1993  thanks to a brilliant military operation Martakert was liberated from the enemy.