Նոյեմբերին Արցախում կկայանա միջազգային գիտաժողով
Մի քանի ամսից կլրանա Արցախի «Գանձասար» գիտամշակութային Մատենադարանի մասնաճյուղի հիմնադրման մեկ տարին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի թանգարանային կառավարման գծով տնօրենի խորհրդական Արա Խզմալյանը ասել է, որ Մատենադարանի բացումը պատմական կարևոր նշանակություն ունի, և դրա պատմական իրադարձություն լինելու կարևորությունը գիտակցում էին այն մարդիկ ովքեր աջակցել են Մատենադարանի ստեղծմանը:
«Շատ կարճ ժամանակում մենք ընկալեցինք Արցախի մասնաճյուղի կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը. այս զբոսաշրջային վայրում մենք շաբաթական ունենում ենք 1000-ից ավելի այցելու: Սա կարևոր է ոչ միայն Արցախում ստեղծված բացառիկ ձեռագրատան արժեքների, Արցախի և Գանձասար վանքի պատմությունների փաստաթղթերի միջազգայնացման առումով, այլև ներքին լսարանին ևս իրազեկելու, թե ժամանակի ընթացքում հայ ժողովրդի կողմից ինչ արժեքներ են ստեղծվել հայ հողի վրա,- ասել է Ա. Խզմալյանը և հավելել,-սա, անշուշտ, չափազանց կարևոր է թե´ մեր ինքնագիտակցության և ինքնաճանաչողության բարձրացման առումով, և թե´ Արցախ այցելող օտարազգիներին ցույց տալու համար Արցախում ստեղծված գրավոր հուշարձաններն ու կոթողները, որոնք ունեն ինչպես լուրջ գիտական-մշակութային, այնպես էլ գեղարվեստական արժեք»:
«Երևանի Մատենադարանի աշխատակիցները խմբերով եկել և աշխատել են Արցախում: Մենք հետապնդել ենք մի նպատակ` սերտացնել Մատենադարանի և Արցախի մասնաճյուղի կապը: Մեր ձեռք բերած փորձը, գիտական ներուժը, նյութատեխնիկական ռեսուրսները ներդնելով` ուզում ենք Արցախի մասնաճյուղի գործունեությունը միջազգային հարթակ տեղափոխել: Սրանք են մեր հիմնական անելիքները: Մատենադարանի աշխատակիցները Վանք գյուղից են. պետք է համալրենք աշխատակիցների թիվը: Մենք նպատակ ունենք Մատենադարանի աշխատանքներին մասնակից անել հիմնականում արցախցիներին: Ւնչ վերաբերում է միջազգային համագործակցությանը, պետք է ասեմ, որ դեռևս 3 տարի առաջ Մատենադարանն ԱՊՀ տարածքում գրավոր ժառանգության պահպանման ոլորտում դարձել է բազային կազմակերպություն: Դառնալով միջազգային հարթակ` այստեղ են գալիս և վերապատրաստվում ոչ միայն ԱՊՀ-ի, այլև Բալթյան, եվրոպական երկրներից: Արցախի Մատենադարանի հետ կապված աշխատանքների հեռանկարները շատ մեծ են: Հույս ունենք, որ ԼՂՀ կառավարության ակտիվ օժանդակությամբ մենք կկարողանանք իրականացնել Մատենադարանի հետ կապված բոլոր խնդիրները»,-ասել է Ա. Խզմալյանը:
«Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնի  հանրայնացման գործունեության և միջազգայնացման պատասխանատու Արամ Թորոսյանը նշել է, որ իրենք հանդիպել են ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի հետ և քննարկել Մատենադարանի գործունեության հետագա քայլերի և անելիքների մասին հարցեր:
«Ընթացիկ տարվա նոյեմբերին` փիլիսոփայության համաշխարհային օրվան ընդառաջ, կայանալու է «Արիստոտելյան ընթերցումներ» միջազգային գիտաժողով: Այն տեղի է ունենալու նախ` Երևանում, հետո` Արցախում: Այդ գիտաժողովը ևս խթան է հանդիսանալու Արցախի միջազգային ճանաչման համար: Մենք վստահ ենք, որ այն, ինչ ստեղծվում և պահպանվում է, ունի նաև ներկայացնելու խնդիր, և դրանք հավասարազոր և համարժեք գործողություններ են: Մենք բանակ-հասարակություն կապերի ամրապնդման ուղղությամբ ևս աշխատանքներ ենք տանում»,-մասնավորապես ասել է Ա. Թորոսյանը և ընդգծել, որ ինչքան խիզախ է զինվորը, նույնքան էլ գրագետ պետք է լինի գրիչը, և նրանք պետք է գործեն միասին. քանի որ միասնաբար հանդես գալու դեպքում է հայը անպարտելի:

In November International Conference will be held in Artsakh
In a few months, there will be a year of the foundation of “Gandzasar” scientific-cultural center as a branch of Mashtots Matenadaran in Artsakh.
STEPANAKERT, JULY 27, ARTSAKHPRESS: Advisor to the Director on Museum Management of the Matenadaran Ara Khzmalyan told Artsakhpress that the opening of Matenadaran has historical significance.
"In a very short time we understood the importance and necessity of a branch of Mashtots Matenadaran in Artsakh. We have more than 1000 visitors in a week. This is important not only for the internalization of documents about Artsakh and Gandzasar monasteries , but also for informing the domestic audience about values created by Armenian people over time,” he said, adding that it is very important both in terms of raising our self-awareness and self-identification, and for showing the foreigners written monuments created in Artsakh, which have significant scientific-cultural and artistic value.
"Yerevan's Matenadaran employees came and worked in Artsakh. We wanted to strengthen the link between Matenadaran and its branch in Artsakh. Now we want to move the activities of Artsakh branch of Matenadaran to the international platform. These are our main tasks. As for international cooperation, I must say that 3 years ago in the field of preservation of the written heritage, Matenadaran became basic organization among CIS countries. Becoming international platform, people come and train here not only from CIS, but also from Baltic and European countries. Prospects for activities related to Artsakh Matenadaran are very large. We hope that with the government's active support, we will be able to carry out all the problems related to Matenadaran, " said Khzmalyan.
The responsible for "Gandzasar" ” scientific-cultural center and for socialization of activities and internationalization, Aram Torosyan noted that they met with NKR Prime Minister Arayik Haroutyunyan and discussed further steps and actions concerning Matenadaran. In November “Aristotelian Readings " international conference will be held . At first, it will take place Yerevan, then in Artsakh. The conference will also stimulate the international recognition of Artsakh. We believe that what is being created and maintained has also a problem of representation, and they are equal and equivalent actions. We are also carrying out works for strengthening relations between army and society,” said Torosyan.