Կոլումբիայի Սենատը սատարել է FARC-ի հետ խաղաղության նոր համաձայնագիրը
Կոլումբիայի Սենատը (վերին պալատ) միաձայն հավանության է արժանացրել կառավարության եւ Կոլումբիայի Հեղափոխական զինված ուժեր ապստամբական խմբավորման (FARC) միջեւ կնքված խաղաղության նոր համաձայնագիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Սենատն աջակցել է FARC-ի հետ խաղաղության նոր համաձայնագիրը հաստատելու առաջարկին: Կողմ է քվեարկել 75 պատգամավոր, ոչ մի դեմ ձայն չի եղել»,- նշված է խորհրդարանի վերին պալատի Twitter-ի պաշտոնական էջում: Այժմ փաստաթուղթը քվեարկության է դրվելու Ներկայացուցիչների պալատում (խորհրդարանի ստորին պալատ), փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Նոյեմբերի 24-ին Բոգոտայում Կոլումբիայի նախագահ Խուան Մանուել Սանտոսը եւ FARC-ի ղեկավար Ռոդրիգո Լոնդոնյո Էչեւերին կեսդարյա զինված հակամարտության դադարեցման նոր համաձայնագիր են ստորագրել: Առաջին համաձայնագիրը հոկտեմբերի 2-ին անցկացված հանրաքվեով մերժվել էր: Սանտոսը ճանաչել է պարտությունը եւ երկխոսություն սկսել նախկին նախագահ Ալվարո Ուրիբեի ղեկավարած ընդդիմադիր ուժերի հետ, որոնք դեմ էին ապստամբների հետ կնքված համաձայնագրի բովանդակությանը:

Сенат Колумбии одобрил новый договор о мире с FARC
Сенат (верхняя палата) Колумбии единогласно одобрил новый договор о мире между правительством Колумбии и повстанческой группировкой Революционные вооруженные силы Колумбии (FARC), передает ТАСС.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 ноября АРЦАХПРЕСС - «Сенат на заседании одобрил предложение легализовать новое соглашение о мире с FARC. За него были отданы 75 голосов, против - ни одного», - говорится на официальной странице верхней палаты парламента в Twitter. Теперь документ ждет голосование в Палате представителей (нижняя палата парламента).
24 ноября президент Колумбии Хуан Мануэль Сантос и глава FARC Родриго Лондоньо Эчеверри подписали в Боготе новое соглашение о прекращении полувекового вооруженного конфликта. Это произошло после того, как первый договор был отклонен по результатам прошедшего 2 октября референдума.
Сантос признал поражение и начал диалог с оппозиционными силами во главе с экс-президентом Альваро Урибе, которых не устраивало содержание соглашения с повстанцами.