ԵԱՏՀ-ն պետկառավարման սեկտորի կոնսոլիդացված բյուջեի դեֆիցիտի նվազեցման միջոցներ է առաջարկել Հայաստանին
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիան ընդունել Է «Հայաստանի Հանրապետությունում պետական կառավարման սեկտորի կոնսոլիդացված բյուջեի դեֆիցիտի նվազեցմանն ուղղված միջոցառումների վերաբերյալ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առաջարկների մասին» հանձնարարականը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ԵԱՏՀ-ի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ սա երրորդ փաստաթուղթն Է, որը հանձնաժողովի կողմից պատրաստվել Է Եվրասիական տնտեսական միության պետություններում մակրոտնտեսական կայունության ապահովման նպատակով:
Հանձնարարականը պատրաստելիս հանձնաժողովն օգտագործել Է ֆինանսական եւ պարտային կայունության գնահատման միջազգային մեթոդաբանությունները, որոնք կիրառվում են Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, Համաշխարհային բանկի եւ աշխարհի մյուս առաջատար տնտեսական կազմակերպությունների կողմից:
Հանձնարարականը մշակված Է այն բանի կապակցությամբ, որ Հայաստանը գերազանցել Է պետական կառավարման սեկտորի կոնսոլիդացված բյուջեի դեֆիցիտի քանակական մեծությունը, որը սահմանված Է ԵԱՏՄ-ի մասին պայմանագրով: 2015 թվականին այն կազմել Է 4,8 տոկոս, այս տարվա առաջին եռամսյակում եւ առաջին կիսամյակում՝ ՀՆԱ-ի համապատասխանաբար 3,1 տոկոսը եւ 3,9 տոկոսը: 2016 թվականի ինն ամսվա արդյունքներով նշված ցուցանիշի գերազանցման միտումը շարունակում Է պահպանվել:
Պաշտպանելով տնտեսական իրադրության բարելավման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության եւ Կենտրոնական բանկի կողմից ձեռնարկվող միջոցները, հանձնաժողովն առաջարկել Է վարել տնտեսական աճի խթանման քաղաքականություն՝ պետական կառավարման սեկտորի կոնսոլիդացված բյուջեի դեֆիցիտի՝ Պայմանագրով սահմանված քանակական մեծության պահպանման անհրաժեշտության հաշվառմամբ: Խոսքը վերաբերում Է բյուջետահարկային քաղաքականության անցկացմանը՝ ուղղված բյուջեի եկամտային մասի ավելացմանը՝ հաշվի առնելով Հայաստանում հարկման բազայի ընդլայնման առկա հնարավորությունները, եւ ծախսային մասի նվազեցմանը բյուջետային կոնսոլիդացիայի ապահովման ճանապարհով:
Հանձնաժողովի կողմից մի շարք միջոցներ են առաջարկվել կառուցվածքային քաղաքականության բնագավառում, որոնց իրագործումը երկարաժամկետ հեռանկարում նույնպես դրական ազդեցություն կունենա պետական կառավարման սեկտորի կոնսոլիդացված բյուջեի դեֆիցիտի նվազեցման վրա:
Հայաստանի կողմից առաջարկված միջոցառումների իրագործումը թույլ կտա միջնաժամկետ հեռանկարում ավելացնել եկամուտները եւ ապահովել կոնսոլիդացված բյուջեի դեֆիցիտի՝ Պայմանագրով սահմանված քանակական մեծության պահպանումը, ինչպես նաեւ բարձրացնել մակրոտնտեսական կայունությունը եւ արագացնել հանրապետության տնտեսության ադապտացումը Միության գործունեության պայմաններին:

ЕЭК рекомендовала Армении меры по снижению дефицита консолидированного бюджета сектора государственного управления
Коллегия Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) приняла Рекомендацию «О предложениях Евразийской экономической комиссии по мерам, направленным на снижение дефицита консолидированного бюджета сектора государственного управления в Республике Армения». Это третий документ, подготовленный Комиссией в целях обеспечения макроэкономической стабильностив государствах Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
СТЕПАНАКЕРТ, 21 декабря АРЦАХПРЕСС - При подготовке Рекомендации Комиссия использовала международные методологии оценки финансовой и долговой устойчивости, применяемые МВФ, Всемирным банком и другими ведущими экономическими организациями мира.
Рекомендация разработана в связи с превышением Арменией количественного значения дефицитаконсолидированного бюджета сектора государственного управления, установленного в Договоре о ЕАЭС. В 2015 году он составил 4,8%, в первом квартале и первом полугодии этого года – 3,1% и 3,9% ВВП соответственно.
По итогам девяти месяцев 2016 года тенденция превышения названного показателя продолжает сохраняться. Поддерживая реализуемые Правительством и Центральным банком Республики Армении меры по улучшению экономической ситуации.
Комиссия предложила проводить политику стимулирования экономического роста с учётом необходимости соблюдения установленного Договором количественного значения дефицита консолидированного бюджета сектора государственного управления. Речь идет о проведении бюджетно-налоговой политики, направленной на увеличение его доходной части с учетом имеющейся в Армении возможности расширения налогооблагаемой базы, и снижение расходной части путем обеспечения бюджетной консолидации. Комиссией предложен ряд мер в области структурной политики, реализация которых в долгосрочной перспективе также окажет положительное влияние на снижение дефицита консолидированного бюджета сектора государственного управления.
Реализация Арменией предложенных мер позволит в среднесрочной перспективе увеличить доходы и обеспечить соблюдение количественного значения дефицита консолидированного бюджета, установленного Договором, а также повысить в целом макроэкономическую устойчивость и ускорить адаптацию экономики республики к условиям функционирования Союза.