Արցախի անկախության միջազգային ճանաչումը այլընտրանք չունի. Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 28-ին Ստեփանակերտում մասնակցել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հանդիսավոր նիստին՝ նվիրված Արցախի Ազգային ժողովի ընտրությունների 25-րդ ամյակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի աշխատակազմից:
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը հանդես է եկել ելույթով և կարևորել երկու հայրենական պետությունների խորհրդարանների միջև հարաբերությունների զարգացումը, արցախյան հիմնախնդրի արդարացի լուծումը և հայության բոլոր հատվածների միասնականությունը: ‹‹Հարգելի քույրեր և եղբայրներ, այսօր պատմական օր է ոչ միայն Արցախի Հանրապետության, այլ նաև ողջ հայության կյանքում: 25 տարի առաջ այս օրն Արցախի ժողովուրդը, ընտրելով Ազգային ժողովի պատգամավորներ, իր առաջին վճռական քայլը կատարեց դեպի ժողովրդավարական, ազատ ու անկախ հանրապետության կառուցումը: 25 տարի առաջ այս օրն Արցախի ժողովուրդը ի լուր ամբողջ աշխարհի հայտարարեց, որ ինքն է իր ճակատագրի դարբինը, որ արցախցին է այլևս լինելու իր ճակատագրի որոշողը և ինքնորոշման իրավունքը պետք է ունենա լիարժեք իրագործում: Այսօր էլ` 25 տարի անց, մենք կարող ենք արձանագրել, որ Արցախի Հանրապետությունն անշեղորեն գնում է ճիշտ ժողովրդավարության և անկախ պետականության կառուցման ճանապարհով, որտեղ պառլամենտարիզը ունի շատ զարգացած ավանդույթներ»,- ելույթում ասել էր Շարմազանովը:
Փոխխոսնակը հավաստիացրել է, որ որպես ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ամեն ինչ անելու է, որպեսզի Արցախի Հանրապետությունը դառնա միջազգայնորեն ճանաչված սուբյեկտ: «Մեր բոլորիս հայացքները պետք է ուղղված լինեն արցախյան հիմնախնդրի արդարացի ու հայանպաստ լուծմանը»,- եզրափակել է Շարմազանովը:

У международного признания Арцаха нет альтернативы: Шармазанов
Возглавляемая заместителем председателя НС РА Эдуардом Шармазановым делегация 28 декабря в Степанакерте приняла участие в торжественном заседании Национального собрания Арцаха, посвященном 25- летию выборов НС Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 декабря АРЦАХПРЕСС - Об этом  сообщили в аппарате заместителя председателя НС РА Эдуарда Шармазанова.
В ходе выступления вице-спикер НС РА отметил важность развития отношений между парламентами двух армянских государств, справедливое урегулирование Карабахского вопроса и единство всего армянства.
“Уважаемые братья и сестры, сегодня исторический день не только в жизни Республики Арцах, но и в жизни всего армянства. В этот день 25 лет назад народ Арцаха, избрав депутатов НС, совершил свой первый решительный шаг к строительству демократической, свободной и независимой республики. 25 лет назад в этот день народ Арцаха объявил миру о том, что является кузнецом своей судьбы, что житель Арцаха отныне сам будет решать свою судьбу, и право на суверенитет должно быть полностью реализовано. И сегодня, спустя 25 лет, мы можем отметить, что Арцах неуклонно идет по пути строительства демократической и независимой государственности, где парламентаризм имеет много традиций”, - заявил в своем выступлении Шармазанов.
Зампредседателя заверил, что он как заместитель председателя Национального собрания Армении сделает все возможное, чтобы Республика Арцах стала международно признанным субъектом. “Наши взгляды должны быть устремлены на справедливое и проармянское решение Арцахского вопроса”, - заключил Шармазанов.