ԿԽՄԿ–ն ուշադիր հետեւում է լրատվամիջոցներում գերեվարված ադրբեջանցի զինծառայողի մասին հրապարակումներին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) ուշադիր հետևում է լրատվամիջոցներում հայտնվող հրապարակումներին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում   ասել է   ԿԽՄԿ Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության տեղեկատվության բաժնի աշխատակից   Էթերի Մուսայելյանը:
«Իր մանդատին համաձայն՝ ԿԽՄԿ–ն պատրաստ է հնարավորինս արագ այցելել գերուն նրան պահելու պայմաններին ծանոթանալու, նրա հետ շփվելու և  ընտանիքի հետ կապ պահելու հնարավորություն տալու համար»,– նշել է  Է. Մուսայելյանը։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 1-ին` ժամը 15:00-ի սահմաններում, Արցախի շփման գծի հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ հակառակորդը, օգտագործելով եղանակային մառախլապատ պայմանները, ձեռնարկել է հետախուզա-դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: Կազմակերպված հակադիվերսիոն գործողության արդյունքում՝ առաջնագիծը պաշտպանող հայկական ուժերին հաջողվել է գերեվարել ադրբեջանական բանակի զինծառայող, 1995թ. Բարդա քաղաքում ծնված Էլնուր Հյուսեին Զադեին:

МККК следит за сообщения СМИ в связи с пленением гражданина Азербайджана
Международный Комитет Красного Креста (МККК) внимательно следит за сообщениями в средствах массовой информации.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 февраля АРЦАХПРЕСС - Об этом заявила представитель пресс-службы миссии МККК в НКР Этери Мусаелян, отвечая на запрос корреспондента "Aрцахпресс".
«Согласно своему мандату, МККК готов как можно быстрее посетить пленного, для наблюдения за условиями содержания, обращения с ним, а также, чтобы предоставить ему возможность поддерживать контакт с семьей», - отметила представитель МККК.
Как сообщалось ранее, на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана в северном направлении (Талыш) 1 февраля противник, воспользовавшись туманом, предпринял попытку диверсионно-разведывательного проникновения. В результате организованных действий, карабахским силам, защищающим передовую линию, удалось взять в плен азербайджанского военнослужащего Эльнура Гусейнзаде.