Կարմիր խաչը հերքել է Ադրբեջանի օմբուդսմենի հայտարարությունը
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության տեղեկատվության բաժինը, ի պատասխան «Արցախպրես»-ի հարցադրմանը, հերքել է Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Էլմիրա Սուլեյմանովայի այն հայտարարությունը, որ Արցախի Հանրապետությունում ազատազրկված ադրբեջանցի դիվերսանտներ Դիլհամ Ասկերովի և Շահբազ Գուլիևի նկատմամբ դատական պատժամիջոցներն, իբր թե ըստ ԿԽՄԿ-ի, չեն համապատասխանում միջազգային իրավունքի սկզբունքներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) երբեք չի արտահայտվում ազատազրկման պատճառների, կալանավորման իրավական հիմքերի և դատավճռի իրավասության վերաբերյալ:
ԿԽՄԿ-ն նաև չի զբաղվում ազատազրկված անձանց ազատ արձակելու հարցերով: Մեր հիմնական առաքելությունն է՝ բոլոր ազատազրկվածների համար ապահովել մարդկային վերաբերմունք, ազատազրկման արժանապատիվ պայմաններ և կապ ընտանիքի հետ:
Ժնևի կոնվենցիաներն առավել լայն ճանաչված և ընդունված միջազգային պայմանագրերն են, որոնք կարգավորում են զինված հակամարտության կողմերի պարտավորությունները։ Դրանք նաև հանդիսանում են իրավական հիմք՝ ԿԽՄԿ-ի գործունեության համար:
Ժնևի կոնվենցիաները չեն տրամադրում դատական անձեռնմխելիություն պաշտպանության ներքո գտնվող անձանց։ Դրանցով սահմանվում է դատավարական երաշխիքների ապահովման անհրաժեշտությունը»,- ասել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության հաղորդակցման բաժնի պատասխանատու Էթերի Մուսայեյանը:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալության փոխանցմամբ, այդ երկրի մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Էլմիրա Սուլեյմանովան հայտարարել էր, որ Դիլհամ Ասկերովի և Շահբազ Գուլիևի հարցով ինքը հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ղեկավարի հետ: որի ընթացքում իրեն ասել են, որ թե իբրև վերոհիշյալ անձանց նկատմամբ կիրառված դատավճիռը չի համապատասխանում միջազգային իրավունքի նորմերին:

Красный Крест опроверг заявление азербайджанского омбудсмена
Пресс-служба МККК НКР в ответ на вопрос "Арцахпресс" опровергла заявление омбудсмена Азербайджана Эльмиры Сулеймановой относительно судебных санкций , примененных против диверсантов Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева, которые, будто бы, по мнению МККК, не соответствуют принципам международного права.
СТЕПАНАКЕРТ, 11  декабря АРЦАХПРЕСС - “Международный Комитет Красного Креста (МККК) никогда не высказывается о причинах задержания, о правовых аспектах содержания под стражей и о правомочности приговора. Также МККК не выступает за освобождение заключенных.
Наша основная миссия в том, чтобы мы могли обеспечить гуманное обращение со всеми заключенными, достойные условия их содержания и связь между заключенными и их семьями.
Женевские конвенции – наиболее широко признанные международные соглашения, которые определяют обязанности сторон во время вооруженного конфликта. Они также являются правовой основой для работы МККК. Женевские конвенции не освобождают лиц, находящихся под защитой, от судебного процесса. Конвенции требуют, чтобы судебные гарантии соблюдались'', - сообщила представитель пресс-службы Красного Креста НКР Этери Мусаелян.
Как сообщает АПА, об этом заявила уполномоченная по правам человека Азербайджана (омбудсмен) Эльмира Сулейманова : «Я встретилась и провела обсуждения с руководителем Международного комитета красного креста (МККК) в связи с содержащимися в Армении Дильгамом Аскеровым и Шахбазом Гулиевым. Нам было сказано, что предъявленное Дильгаму и Шахбазу незаконным судом наказание не соответствует нормам международного права и противоречит ему».