Հուսեյնզադեի գործով առայժմ նախաքննություն է տարվում. փաստաբան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հուսեյնզադեի փաստաբան Արկադի Իսրայելյանը:
«Նախաքննություն է իրականացվում, որպեսզի պարզեն գործի հանգամանքները»,- ասել է Ա. Իսրայելյանը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 4-ին, ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը ստացել է նախաքննության մարմնի միջնորդությունը՝ ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 33-317-րդ հոդվածով և 350-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրվող Էլնուր Հուսեյնզադեի նկատմամբ կալանավորումը՝ որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին։ Միջնորդությունը քննարկվել է դռնփակ դատական նիստում՝ մեղադրյալի, նրա պաշտպանի և թարգմանչի մասնակցությամբ: Դատարանի որոշմամբ՝ ԼՂՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 146-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված հիմքով մեղադրյալի նկատմամբ կիրառվել է խափանման միջոց՝ կալանավորում երկու ամիս ժամկետով:
Նշենք, որ 2017թ. փետրվարի 1-ին ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ համայնքի ուղղությամբ Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ, օգտվելով մառախլապատ եղանակից, ձեռնարկել էին դիվերսիայի փորձ: Փորձը խափանվել էր Պաշտպանության բանակի` Արցախի պետական սահմանի պահպանությունն իրականացնող ստորաբաժանման կողմից: Նույն օրը ժամը 15:00-ի սահմաններում Պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերից մեկի պահպանության տեղամասում հայտնաբերվել և ԼՂՀ ԱԱԾ բերման է ենթարկվել ԼՂՀ պահպանվող պետական սահմանն ապօրինի հատած դիվերսիոն խմբի անդամ, Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի 157 մոտոհրաձգային բրիգադի հետախուզական վաշտի զինծառայող Էլնուր Էլման օղլը Հուսեյնզադեն:

По делу военнослужащего Эльнура Гусейнзаде ведётся предварительное следствие: адвокат
СТЕПАНАКЕРТ, 6 февраля АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сказал адвокат Гусейнзаде Аркадий Исраелян.
«Следствие продолжается с целью выяснения обстоятельств дела», – пояснил адвокат.
Напомним, что 4 февраля с.г. Суд первой инстанции общей юрисдикции Нагорно-Карабахской Республики получил  ходатайство органа предварительного следствия о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении Эльнура Гусейнзаде, обвиняемого по статье 33-317 и части 1 статьи 350 Уголовного кодекса Нагорно-Карабахской Республики.
Как сообщили в судебном департаменте НКР, ходатайство было обсуждено на  закрытом судебном заседании при участии обвиняемого, его защитника и переводчика. Решением суда на основе пункта 1 части 1 статьи 146 Уголовного кодекса НКР в отношении обвиняемого был применён арест на два месяца в качестве меры пресечения.
Ранее сообщалось, что 1 февраля группа азербайджанских военных, воспользовавшись туманной погодой, предприняла попытку диверсионного проникновения в направлении села Талиш Мартакертского НКР. Попытка была пресечена карабахскими подразделениями.
В тот же день, примерно в 15.00 на оборонительном участке одной из боевых позиций  Армии обороны был обнаружен и подвергнут приводу в СНБ НКР член незаконно пересекшей охраняемую государственную границу НКР диверсионной группы, военнослужащий разведывательной роты 157-й мотострелковой бригады ВС Азербайджана Эльнур Гусейнзаде.