Հուսեյնզադեի գործով առայժմ նախաքննություն է տարվում. փաստաբան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հուսեյնզադեի փաստաբան Արկադի Իսրայելյանը:
«Նախաքննություն է իրականացվում, որպեսզի պարզեն գործի հանգամանքները»,- ասել է Ա. Իսրայելյանը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 4-ին, ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը ստացել է նախաքննության մարմնի միջնորդությունը՝ ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 33-317-րդ հոդվածով և 350-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրվող Էլնուր Հուսեյնզադեի նկատմամբ կալանավորումը՝ որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին։ Միջնորդությունը քննարկվել է դռնփակ դատական նիստում՝ մեղադրյալի, նրա պաշտպանի և թարգմանչի մասնակցությամբ: Դատարանի որոշմամբ՝ ԼՂՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 146-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված հիմքով մեղադրյալի նկատմամբ կիրառվել է խափանման միջոց՝ կալանավորում երկու ամիս ժամկետով:
Նշենք, որ 2017թ. փետրվարի 1-ին ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ համայնքի ուղղությամբ Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ, օգտվելով մառախլապատ եղանակից, ձեռնարկել էին դիվերսիայի փորձ: Փորձը խափանվել էր Պաշտպանության բանակի` Արցախի պետական սահմանի պահպանությունն իրականացնող ստորաբաժանման կողմից: Նույն օրը ժամը 15:00-ի սահմաններում Պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերից մեկի պահպանության տեղամասում հայտնաբերվել և ԼՂՀ ԱԱԾ բերման է ենթարկվել ԼՂՀ պահպանվող պետական սահմանն ապօրինի հատած դիվերսիոն խմբի անդամ, Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի 157 մոտոհրաձգային բրիգադի հետախուզական վաշտի զինծառայող Էլնուր Էլման օղլը Հուսեյնզադեն:

Elnur Huseynzadeh’s case is under investigation
STEPANAKERT, FEBRUARY 6, ARTSAKHPRESS: "An investigation is being carried out to determine the circumstances of the case," he added.
On February 4, First Instance Court of General Jurisdiction of the Republic of Nagorno-Karabakh received the investigative body's motion to apply detention as a measure of restraint for Elnur Huseynzadeh accused under Articles 33-317 and Article 350(1) of the NKR Criminal Code.The petition was discussed at the closed judicial session with the participation of the defendant, his defender and the translator.
Detention for two months has been used as a measure of restraint.
On February 1, a group of Azerbaijani servicemen made a diversionary infiltration attempt in the direction of Talish village of NKR, taking advantage of the foggy weather. The attempt was prevented by the Karabakh military subunits defending the state border of Artsakh.
On the same day, serviceman of the intelligence troop of 157th motorized rifle brigade of the Azerbaijani Armed Forces, Elnur Huseynzadeh, was revealed and detained.
A criminal case has been launched into making an infiltration attempt and illegal crossing of the state border of NKR under Articles 33-317 and Article 350(1) of the NKR Criminal Code. Elnur Huseynzadeh has been detained.