ԼՂՀ ՊԲ. Ադրբեջանական կողմը կրկին դիմել է սադրիչ գործողությունների
Այսօր ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած դիտարկման ժամանակ իր առաջնային դիրքեր դուրս չբերելուց հետո, շփման գծում նորից դիմել է սադրիչ գործողությունների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե ժամը 17:00-ից 18:50-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդն իր բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված կրակային հենակետերից 85մմ-ոց Դ-44 տիպի հրանոթներից ուղիղ նշանառությամբ արկակոծության է ենթարկել ՊԲ արեւելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերը: Բացի հրանոթներից ադրբեջանական զինուժը ինչպես արեւելյան, այնպես էլ հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ կիրառում է տարբեր տրամաչափի ականանետեր: Այս պահի դրությամբ, հրանոթներից եւ ականանետերից, ընդհանուր առմամբ, արձակվել է  46 արկ, որից 22-ը հրանոթներից, 24-ը՝ ականանետերից:
Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների հետեւանքով ՊԲ-ն կորուստներ չունի:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված սադրիչ գործողությունների եւ դրանց հետեւանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է պաշտոնական Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա: Նման սադրանքերի շարունակականության դեպքում ԼՂՀ պաշտպանության բանակն, Արցախի պետական սահմանների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով, իրեն իրավունք է վերապահում դիմելու ոչ համարժեք քայլերի:

Азербайджанская сторона вновь прибегла к провокациям на линии соприкосновения
Азербайджанская сторона вновь прибегла к провокациям на линии соприкосновения. Произошло это после того, как азербайджанские ВС не вывели миссию ОБСЕ на передовые позиции в ходе мониторинга на линии соприкосновения.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 февраля АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в пресс-службе Армении обороны НКР, с 17:00 по 18:50 противник, с огневых точек у своих населённых пунктов, нанёс удары прямой наводкой из 85-миллиметровых орудий по позициям армянской стороны.
Кроме артиллерии, азербайджанская сторона и на восточном направлении, и на северном (Талыш) применяет миномёты разного калибра. Выпущено 46 снарядов, из них 22 – из артиллерийских орудий и 24 – из миномётов.
Армия обороны НКР заявляет, что вся ответственность за провокационные действия ложится на военно-политическое руководство Баку. В случае продолжения подобных провокаций армия обороны НКР, с целью обеспечить защиту государственных границ НКР, оставляет за собой право прибегать к несоразмерным шагам.