Արցախում տարեցտարի աշխուժանում է թատերական կյանքը. թատրոնի տնօրեն
Շուշիի Մկրտիչ Խանդամիրյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը Մարտունիում այսօր ներկայացրել է «Անահիտ» բեմադրությունը:
Արցախում  տարեցտարի  աշխուժանում    է   թատերական  կյանքը. թատրոնի   տնօրեն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ զրույցում  Շուշիի Մկրտիչ Խանդամիրյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի  տնօրեն Աշխեն Հարությունյանը նշել  է, որ  տիկնիկային  ներկայացումներին  ավելի  շատ  հանդիսատես  է  լինում,  քան  դրամատիկական  բեմադրություններին:
«Ասեմ նաև, որ    ամեն  ինչ  կախված  է ներկայացման   տեսակից,  ասելիքից,  թեմայից  ու դերասանների խաղից: Հասարակություն-թատրոն  կապը  պետք  է   էլ  ավելի   սերտացնենք, որ   հանդիսատեսին ավելի   կապենք  թատերական  կյանքին:
Ուրախալին  այն  է, որ Արցախում  տարեցտարի  աշխուժանում    է   թատերական  կյանքը,- տեղեկացրել  է  Ա.  Հարությունյանը  և  հավելել,- շուտով   լրանալու  է   մեր  թատրոնի  տասնամյակը, որի  առթիվ  էլ   Շուշիում  կբացվի  350  տեղանոց  նոր   դահլիճ, իսկ      2 տարի  առաջ  էլ  տիկնիկային   թատրոնի  շենքն  է   մեզ  տրամադրվել»:
Թատրոնի   միջազգային    տոնի  առթիվ    Ա.  Հարությունյանը  շնորհավորել  է  թատերարվեստի  ներկայացուցիչներին՝ մաղթելով  նրանց  տոկունություն, եռանդ,  նոր    գաղափարներ, գեղեցիկ   խաղ,  լեփ-լեցուն  դահլիճներ:
Նշենք. տոնը  հիմնադրվել  է 1961-ին՝ թատրոնի միջազգային ինստիտուտի 9-րդ կոնգրեսի (International Theatre Institute, ITI) կողմից: Այդ  թվականից ողջ  աշխարհում   մարտի  27-ը համարվում   է Թատրոնի համաշխարհային  տոն  օր:

В Арцахе год от года активизируется театральная жизнь, - директор театра
Шушинский государственный драматический театр им. Мкртича Хандамиряна представил в райцентре Мартуни спектакль «Анаит».
В  Арцахе год от года  активизируется театральная жизнь, - директор театра
СТЕПАНАКЕРТ, 27 марта АРЦАХПРЕСС – В интервью корреспонденту ''Aрцахпресс" директор театра Ашхен Арутюнян отметила, что кукольные постановки посещает больше зрителей, чем драматические спектакли.
"Хотела бы также отметить, что все зависит от типа представлений, от темы, игры актеров. Связь общество-театр должна укрепляться, чтобы зрители еще более привязались к театральной жизни.
Радует то, что театральная жизнь в Арцахе становится все более активной, - сказала А. Арутюнян, добавив:  - «Очень скоро будем отмечать десятую годовщину со дня основания нашего театра. В связи с этим событием в Шуши откроется новый 350-местный зал, а 2 года назад нам было предоставлено здание кукольного театра".
По случаю Международного дня театра А. Арутюнян поздравила представителей театрального искусства, пожелав им сил, энергии, новых идей, красивой игры, переполненных залов.
Всемирный день театра - интернациональный профессиональный праздник всех  работников театра, отмечаемый по всей планете ежегодно 27 марта. Он традиционно проходит под единым девизом: «Театр как средство взаимопонимания и укрепления мира между народами».
«Всемирный день театра» установлен в 1961 году по инициативе делегатов IX конгресса Международного института театра (МИТ) (фр. Institut international du théâtre) при ЮНЕСКО (учрежден в Праге (Чехословакия) в 1948 году).