Արցախում տարեցտարի աշխուժանում է թատերական կյանքը. թատրոնի տնօրեն
Շուշիի Մկրտիչ Խանդամիրյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը Մարտունիում այսօր ներկայացրել է «Անահիտ» բեմադրությունը:
Արցախում  տարեցտարի  աշխուժանում    է   թատերական  կյանքը. թատրոնի   տնօրեն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ զրույցում  Շուշիի Մկրտիչ Խանդամիրյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի  տնօրեն Աշխեն Հարությունյանը նշել  է, որ  տիկնիկային  ներկայացումներին  ավելի  շատ  հանդիսատես  է  լինում,  քան  դրամատիկական  բեմադրություններին:
«Ասեմ նաև, որ    ամեն  ինչ  կախված  է ներկայացման   տեսակից,  ասելիքից,  թեմայից  ու դերասանների խաղից: Հասարակություն-թատրոն  կապը  պետք  է   էլ  ավելի   սերտացնենք, որ   հանդիսատեսին ավելի   կապենք  թատերական  կյանքին:
Ուրախալին  այն  է, որ Արցախում  տարեցտարի  աշխուժանում    է   թատերական  կյանքը,- տեղեկացրել  է  Ա.  Հարությունյանը  և  հավելել,- շուտով   լրանալու  է   մեր  թատրոնի  տասնամյակը, որի  առթիվ  էլ   Շուշիում  կբացվի  350  տեղանոց  նոր   դահլիճ, իսկ      2 տարի  առաջ  էլ  տիկնիկային   թատրոնի  շենքն  է   մեզ  տրամադրվել»:
Թատրոնի   միջազգային    տոնի  առթիվ    Ա.  Հարությունյանը  շնորհավորել  է  թատերարվեստի  ներկայացուցիչներին՝ մաղթելով  նրանց  տոկունություն, եռանդ,  նոր    գաղափարներ, գեղեցիկ   խաղ,  լեփ-լեցուն  դահլիճներ:
Նշենք. տոնը  հիմնադրվել  է 1961-ին՝ թատրոնի միջազգային ինստիտուտի 9-րդ կոնգրեսի (International Theatre Institute, ITI) կողմից: Այդ  թվականից ողջ  աշխարհում   մարտի  27-ը համարվում   է Թատրոնի համաշխարհային  տոն  օր:

The Armenian tale “Anahit” by the great writer Ghazaros Aghayan was presented in Martuni, Artsakh Republic, on March 27 by Shushi State Theater after Mkrtich Khandamiryan.
Theatre life becomes more active in Artsakh. Theatre Director
STEPANAKERT, MARCH 27, ARTSAKHPRESS: In an interview with “Artsakhpress” , Director of Shushi State Theater Ashkhen Haroutyunyan said that people prefer puppet shows to dramatic performances.
"I must say that everything depends on the type of the performance, theme and the play of actors. The link between society and theatre should be strengthened; People should be interested in theatrical life.
“Theatre life becomes more and more active in Artsakh,” she said and added: “Soon we  will mark the tenth anniversary of our theater. So a new hall with 350 seats  will be opened in Shushi and 2 years ago we were provided with the puppet theater.”
World Theatre Day (WTD) is celebrated on March 27. It was initiated in 1961 by the International Theatre Institute (ITI).