Ստեփանակերտում տեղադրվել է «Մենք ենք, մեր լեռները» հուշակոթողի ճարտարապետի հարթաքանդակը
Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ այսօր՝ մայիսի 17-ին, մայրաքաղաքի Վազգեն Սարգսյան 20 հասցեում տեղադրվել է «Մենք ենք, մեր լեռները» հուշակոթողի ճարտարապետ Յուրի Հակոբյանի «Այս տանն ապրել է» խորագրով հարթաքանդակը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ` հարթաքանդակի բացման պատիվը տրվել է Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանին և Յուրի Հակոբյանի որդուն` Միքայել Հակոբյանին:
Ստեփանակերտի քաղաքապետ Ս. Գրիգորյանը իր խոսքում ասել է, որ մայրաքաղաքի ամեն մի անկյունում, փողոցում կարելի է տեսնել Յուրի Հակոբյանի  տարբեր աշխատանքները՝ ճարտարապետական և քանդակագործական ստեղծագործությունների տեսքով, իսկ վաղուց արդեն Արցախի խորհրդանիշը դարձած «Մենք ենք, մեր լեռները» հուշակոթողի գործով նրա անունը ընդմիշտ գրվել է Արցախի պատմության ամենալուսավոր էջերում:
«Նրա գործերը Ստեփանակերտի և պատմության մի մասնիկն են դարձել:Մենք պետք է հիշենք, հարգենք, և արժանվույն գնահատենք Յուրի Հակոբյանի պայծառ հիշատակը»,- մասնավորապես ասել է քաղաքապետը:
Մեր թղթակցի հետ զրույցում հարթաքանդակի հեղինակ Ալբերտ Հարությունյանն ասել է, որ ճարտարապետին լավ ճանաչելով քանդակի մեջ փորձել է արտահայտել ճարտարապետի բնավորության յուրահատուկ գծերը՝ միահյուսելով արվեստագետին հատուկ նրբություններ:
Միջոցառմանը ներկա էին արվեստասեր հասարակություն, Յուրի Հակոբյանի հարազատներ, ընկերներ և ստեփանակերտցիներ:
Նշենք, որ Յուրի Հակոբյանը հեղինակել է Արցախի խորհրդանիշը դարձած «Մենք ենք, մեր լեռները» հուշաքանդակի, Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսներին նվիրված Ստեփանակերտի եղբայրական հուշահամալիրի, մայրաքաղաքի Նելսոն Ստեփանյանի անունը կրող կենտրոնական զբոսայգու, Ստեփան Շահումյանի հուշարձանի, մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում հուշաղբյուրների և այլ շինությունների ճարտարապետական նախագծեր:

В Степанакерте установлен барельеф архитектору монумента «Мы и наши горы»
Сегодня, 17 мая, на улице Вазгена Саркисяна, 20 состоялось открытие барельефа Юрия Акопяна, архитектора известного арцахского памятника «Мы и наши горы».
В Степанакерте  установлен барельеф архитектору монумента «Мы и наши горы»
СТЕПАНАКЕРТ, 17 мая АРЦАХПРЕСС -  Как сообщает корреспондент  «Aрцахпресс», барельеф установлен по инициативе мэрии г. Степанакерта, в рамках программы «В этом доме жил…» Честь открытия памятника была предоставлена мэру г. Степанакерта Сурену Григоряну и сыну Юрия Акопяна  Микаелу Акопяну.
В своей речи Сурен Григорян отметил, что  почти на всех улицах города  можно увидеть разные произведения в виде архитектурных и скульптурных работ архитектора  Юрия Акопяна,   а имя его как автора памятника-символа Арцаха «Мы и наши горы» (скульптор памятника – Саргис Багдасарян)  навсегда вписано золотыми буквами в страницы истории Арцаха.
«Его работы стали частью истории и культурной жизни Степанакерта. Мы должны чтить и бережно хранить светлую память Юрия Акопяна», – сказал мэр.
В интервью корреспонденту «Арцахпресс» автор барельефа Альберт Арутюнян сказал, что, хорошо зная архитектора, он попытался отразить конкретные черты его характера, сведя воедино индивидуальные особенности художника.
На мероприятии присутствовали любители искусства, родственники и друзья Юрия Акопяна,  жители Степанакерта.
Отметим, что Юрий Акопян является  также архитектором Степанакертского мемориального комплекса в честь героев Великой Оте­чественной войны 1941-1945гг., центрального парка культуры и отдыха имени Н. Степаняна, памятника Степану Шаумяну, автором архитектурных проектов ряда памятников-родников и строений в различных частях столицы республики.