Միջնորդների խնդիրն է անել հնարավորը՝ ԼՂ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու համար. Իգոր Պոպով
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ռիչարդ Հոգլանդի (ԱՄՆ) և Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա)՝ հունիսի 10-ին նախատեսված Հայաստան այցի շրջանակում համանախագահները հանդիպում կունենան ՀՀ նախագահի, պաշտպանության եւ արտաքին գործերի նախարարների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը:
«Ֆրանսիական եւ ամերիկյան կողմերի համանախագահների, ինչպես նաեւ դեսպան Անջեյ Կասպշիկի հետ ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ հունիսի 10-ին կլինենք Հայաստանում: Մենք ուզում ենք հստակեցնել հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակը: Նախատեսվում է արդիական հարցերի քննարկում՝ այդ թվում՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների՝ ապրիլի վերջին կայացած հանդիպման արդյունքները: Հաջորդ օրը նախատեսվում է այց Լեռնային Ղարաբաղ: Ընդունված կարգի համաձայն՝ հանդիպումների արդյունքում ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական կայքում կհրապարակվի համապատասխան հայտարարություն»,-ասաց ռուսաստանցի համանախագահը՝ նաեւ տեղեկացնելով, որ հաջորդ շաբաթվա վերջին համանախագահներն այցելելու են Բաքու:
Հարցին, թե արդյոք նման հասցեական հայտարարությունները, ինչպես վերջերս հնչեցրել էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, կարո՞ղ են ինչ-որ կերպ նպաստել արցախա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության նվազեցմանը, Իգոր Պոպովը պատասխանեց.
«Մեր հայտարարության մեջ դատապարտվում են հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները, եւ հակամարտության կողմերին կոչ է արվում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության հետագա սրումը կանխելու համար: Ինչպես արդեն նշեցի, հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակը, զարգացման հեռանկարները կլինեն տարածաշրջան կատարելիք առաջիկա այցի քննարկման առարկան: Որպես միջնորդներ՝ մեր խնդիրն է անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի հակամարտությունը կարգավորվի բացառապես խաղաղ, քաղաքական-դիվանագիտական միջոցներով: Շարունակելու ենք աշխատել այդ ուղղությամբ»,-եզրափակեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահը:

Mediators’ task is to do everything to settle NK conflict exclusively through peaceful means – Russian Co-Chair
OSCE Minsk Group Co-Chairs Ambassadors Igor Popov (Russia), Stéphane Visconti (France) and Richard Hoagland (USA) will meet with President of Armenia, Ministers of Defense and Foreign Affairs during their visit to Armenia on June 10, Russian Co-Chair Igor Popov.
STEPANAKERT, JUNE 7 , ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “In accordance with the agreement reached with the French and American Co-Chairs, as well as Ambassador Andrzej Kasprzyk, we will visit Armenia on June 10. We want to clarify the current situation in the conflict zone. Contemporary issues are expected to be discussed, also taking into account the results of the meeting of Russian, Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers held in late April. The next day visit is expected to Nagorno Karabakh. As usual, the respective statement on meeting results will be released at the OSCE official website”, Igor Popov said, adding that the Co-Chairs will visit Baku late next week.
Asked whether such addressed statements, as recently released by the OSCE Minsk Group Co-Chairs, can somehow contribute to easing tension in the Artsakh-Azerbaijan line of contact, the Russian Co-Chair said: “Our statement condemns the recent ceasefire violations and calls on the conflicting sides to take all necessary measures to prevent further escalation in the line of contact and the Armenian-Azerbaijani border. As I said, the situation in the conflict zone, the development prospects are going to be the subject of discussion during our upcoming visit to region. As mediators, our task is to do everything possible to settle the conflict exclusively through peaceful, political-diplomatic means. We will continue working on that path."