Միջնորդների խնդիրն է անել հնարավորը՝ ԼՂ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու համար. Իգոր Պոպով
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ռիչարդ Հոգլանդի (ԱՄՆ) և Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա)՝ հունիսի 10-ին նախատեսված Հայաստան այցի շրջանակում համանախագահները հանդիպում կունենան ՀՀ նախագահի, պաշտպանության եւ արտաքին գործերի նախարարների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը:
«Ֆրանսիական եւ ամերիկյան կողմերի համանախագահների, ինչպես նաեւ դեսպան Անջեյ Կասպշիկի հետ ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ հունիսի 10-ին կլինենք Հայաստանում: Մենք ուզում ենք հստակեցնել հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակը: Նախատեսվում է արդիական հարցերի քննարկում՝ այդ թվում՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների՝ ապրիլի վերջին կայացած հանդիպման արդյունքները: Հաջորդ օրը նախատեսվում է այց Լեռնային Ղարաբաղ: Ընդունված կարգի համաձայն՝ հանդիպումների արդյունքում ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական կայքում կհրապարակվի համապատասխան հայտարարություն»,-ասաց ռուսաստանցի համանախագահը՝ նաեւ տեղեկացնելով, որ հաջորդ շաբաթվա վերջին համանախագահներն այցելելու են Բաքու:
Հարցին, թե արդյոք նման հասցեական հայտարարությունները, ինչպես վերջերս հնչեցրել էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, կարո՞ղ են ինչ-որ կերպ նպաստել արցախա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության նվազեցմանը, Իգոր Պոպովը պատասխանեց.
«Մեր հայտարարության մեջ դատապարտվում են հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները, եւ հակամարտության կողմերին կոչ է արվում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության հետագա սրումը կանխելու համար: Ինչպես արդեն նշեցի, հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակը, զարգացման հեռանկարները կլինեն տարածաշրջան կատարելիք առաջիկա այցի քննարկման առարկան: Որպես միջնորդներ՝ մեր խնդիրն է անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի հակամարտությունը կարգավորվի բացառապես խաղաղ, քաղաքական-դիվանագիտական միջոցներով: Շարունակելու ենք աշխատել այդ ուղղությամբ»,-եզրափակեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահը:

Задача посредников – сделать все возможное для мирного урегулирования карабахского конфликта: Игорь Попов
В рамках предстоящего 10­ го июня визита в Армению сопередседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Ричард Хогланд (США) и Стефан Висконти (Франция) встретятся с с президентом Армении, министром иностранных дел и министром обороны.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 июня  АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщил российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов.
Хотелось бы, во-­первых, конкретизировать сроки вашего визита. Когда сопредседатели предусматривают посетить Арцах. Предусматривается ли визит в Азербайджан . Если да, то когда. Какие встречи предусмотрены во время визита? Каким вопросам будет уделено основное внимание?
«В соответствии с ранее достигнутой договоренностью вместе с французским и американским сопредседателями, а также послом А.Каспржиком 10 июня с.г. будем находиться в Армении, где состоятся встречи с президентом страны, министром иностранных дел и министром обороны. Мы хотели бы уточнить ситуацию в зоне конфликта. Планируется обсуждение актуальных вопросов НКУ, в том числе с учетом состоявшейся в Москве в конце апреля с.г. встречи мининдел России, Азербайджана и Армении. На следующий день предполагается поездка в Нагорный Карабах. С учетом рабочего графика президентов в конце следующей недели мы прибудем в Баку. По итогам, согласно сложившейся практике, на сайте ОБСЕ будет опубликовано соответствующее заявление»,­ сказал он.
На вопрос, могут ли адресные заявления Минской группы ОБСЕ, подобные последнему, каким­либо образом способствовать снижению напряженности на арцахско­азербайджанской границе, он ответил:
«В нашем заявлении осуждаются недавние нарушения режима прекращения огня и содержится призыв к сторонам конфликта предпринять все меры, необходимые для предотвращения дальнейшей эскалации напряженности на линии соприкосновения и армяно­азербайджанской границе. Как я уже сказал, ситуация в зоне конфликта, перспективы ее развития, будет предметом обсуждения в ходе предстоящих поездок в регион. Наша задача как посредников – сделать все возможное, чтобы конфликт был урегулирован исключительно мирными, политико­дипломатическими средствами. Продолжим работать в этом направлении».