Պետդեպ-ը զբոսաշրջիկներին նախազգուշացրել Է Եվրոպայում ահաբեկչության մշտական սպառնալիքի մասին
ԱՄՆ-ի Պետական դեպարտամենտն օգոստոսի 31-ին երկրի քաղաքացիներին նախազգուշացրել Է Եվրոպայի ամբողջ տարածքում ահաբեկչական գործողությունների մշտական սպառնալիքի մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերատեսչությունը համապատասխան հայտարարությունը տարածել Է ամերիկացի զբոսաշրջիկների համար:
«Պետդեպարտամենտն ԱՄՆ-ի քաղաքացիներին նախազգուշացնում Է ամբողջ Եվրոպայում ահաբեկչական գործողությունների մշտական սպառնալիքի մասին: Ճանապարհորդների համար այս ծանուցումը գործում Է մինչեւ 2017 թվականի նոյեմբերը: Ֆրանսիայում, Ռուսաստանում, Շվեդիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Իսպանիայում եւ Ֆինլանդիայում լայն լուսաբանում ստացած վերջին պատահարները վկայում են այն մասին, որ «Իսլամական պետությունը», «Ալ Քաիդան» եւ դրանց հետ կապված կառույցները հնարավորություն ունեն ահաբեկչական գործողություններ պլանավորել եւ իրականացնել Եվրոպայում»,-- ասված Է փաստաթղթում: Հայտարարության մեջ նշված Է, որ ահաբեկիչներն «իրենց ուշադրությունը կենտրոնացնում են հանրաճանաչ տուրիստական վայրերի, տրանսպորտային հանգույցների, շուկաների, առեւտրական կենտրոնների եւ մունիցիպալ իշխանությունների շենքերի վրա», ինչպես նաեւ «հյուրանոցների, ակումբների, ռեստորանների, պաշտամունքի շինությունների, զբոսայգիների, ուսումնական հաստատությունների վրա», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Госдепартамент предупредил туристов о постоянной угрозе терактов на всей территории Европы
Госдепартамент США в четверг предупредил граждан страны о постоянной угрозе терактов на всей территории Европы.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 сентября АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС- Ведомство распространило соответствующее заявление для американских туристов.
"Госдепартамент предупреждает граждан США о постоянной угрозе терактов во всей Европе. Это уведомление для путешественников действует до 30 ноября 2017 года. Последние получившие широкое освещение происшествия во Франции, России, Швеции, Великобритании, Испании и Финляндии свидетельствуют о том, что "Исламское государство", "Аль-Каида"  и связанные с ними структуры имеют возможность планировать и осуществлять теракты в Европе", - говорится в документе.
В заявлении отмечается, что террористы "сосредоточивают свое внимание на популярных туристических местах, транспортных узлах, рынках, торговых центрах и зданиях муниципальных властей", а также на "гостиницах, клубах, ресторанах, сооружениях культа, парках, учебных заведениях".