ՀԱՊԿ երկրներից որևէ մեկի նկատմամբ սպառնալիքի դեպքում մյուսները կկատարեն իրենց պարտավորությունները. ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ
Հավաքական անվտանգությքան պայմանագրի կազմակերպության միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը վստահ է, որ կազմակերպության անդամ երկրներից մեկի նկատմամբ սպառնալիքի դեպքում անդամ մյուս երկրները կկատարեն իրենց պարտավորությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Անատոլի Սիդորովը նման հայտարարությամբ հանդես եկավ սեպտեմբերի 26-ին կայացած մուլտիմեդիոն ասուլիսի ընթացքում: «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրները` Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Տաջիկստանը, Բելառուսը, Հայաստանը և Ղրղզստանը ստորագրել են համապատասխան պայմանագիրը, ընդունվել է ՀԱՊԿ կանոնակարգը, որը ենթադրում է, որ անդամ երկրներից մեկի նկատմամբ սպառնալիքի դեպքում, մյուս անդամ երկրները պարտավոր են կատարել իրենց պարտականությունները»,- նշեց Սիդորովը:
«Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության սկզբունքային առանձնահատկությունն այն է, որ անդամ երկրները կամավոր պարտականություն են ստանձնել, որ եթե ինչ-որ մեկին վտանգ է սպառնում, մյուսներն օգնում են։ Այսօրվա դրությամբ ես անգամ ամենավատ երազում չեմ կարող մտածել, որ ինչ-որ մեկը կարող է չկատարել: Մեծ, թե փոքր ծավալով, բայց կկատարեն»,- եզրափակեց ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետը:

All CSTO countries to fulfill commitments in case of threat against single member, says Joint Chief of Staff
Colonel-General Anatoly Sidorov, Chief of Joint Staff of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), says he is sure that in case of a threat against one of their member states, all other member states will fulfill their commitments.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 26, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Member countries of the Collective Security Treaty Organization – Russia, Kazakhstan, Tajikistan, Belarus, Armenia and Kyrgyzstan have signed the relevant agreement, a CSTO Charter was adopted, which implies that in case of a threat against one member state, the other member states shall fulfill their commitments”, Sidorov said at a September 26 press conference.
“The fundamental particularity of the CSTO is that the member countries have willingly assumed commitments, that if someone is threatened, others help. Today, even in my worst nightmare I cannot imagine someone failing to fulfill commitments. Big or small in volume, but they will fulfill”, he said.