Արցախում կգործի «Tourist Friends» ծրագիրը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տարեվերջյան մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության և զբոսաշրջության հարցերի նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը:
Նախարարի խոսքով՝ զբոսաշրջիկների հիմնական աշխարհագրությունն ընդգրկում է առաջին տեղում Ռուսաստանը, ապա՝ Եվրոպան, ԱՄՆ-ն և Իրանը:
Արցախում ներկայումս գործում է 50 զբոսաշրջային հյուրանոցային տնտեսություն:
Նախարարն իր խոսքում ընդգծել է, որ 2018 թվականից Արցախի զբոսաշրջության համակարգում գործելու է «Tourist Friends» ծրագիրը, որի շնորհիվ զբոսաշրջիկները կօգտվեն շուրջօրյա տեղեկատվական ծառայությունից. նրանք ցանկացած ժամի ցանկացած վայրի մասին կարող են ստանալ համապատասխան տեղեկատվություն:
«Ծառայության շնորհիվ՝ զբոսաշրջիկներին տրվելու է հնարավորություն՝ ավելի մոտիկից ծանոթանալու Արցախին: Բացի այդ, այն կնպաստի, որպեսզի գյուղական համայնքներում ապրող բնակիչները զբոսաշրջության արդյունքում ստանան որոշակի եկամուտ»,- ասել է Ս. Շահվերդյանը:
Անդրադառնալով էկոտուրիզմին՝ նախարարը նշել է, որ այն զարգացնելու նպատակով մշակույթի նախարարությունը նախատեսում է գյուղական համայնքներում հյուրատներ հիմնել՝ օտարերկրյա զբոսաշրջիկներին ծանոթացնելու համար արցախյան մշակույթին:

В Арцахе будет запущена программа «Tourist Friends»
В 2017 году в Республике Арцах (Нагорно-Карабахская Республика), по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, зарегистрирован 41-процентный рост числа прибывших в республику туристов.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 декабря АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил на состоявшейся 15 декабря итоговой годовой пресс-конференции министр культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Сергей Шахвердян.
За последние годы Арцах посетили туристы из более 90 стран мира.В настоящее время в республике действует 50 гостиничных хозяйств.
Министр подчеркнул, что программа «Tourist Friends» начнет действовать  в туристической системе Арцаха с 2018 года, благодаря чему туристы будут получать круглосуточную информацию – они в любое время могут получить  соответствующую информацию о любом интересующем их месте.
«Благодаря этой услуге туристам будет предоставлена возможность ближе познакомиться с Арцахом. Кроме того, это поможет жителям сельских общин получать доход от туризма », - отметил С.Шахвердян.
Говоря об экотуризме, министр отметил, что возглавляемое им ведомство  планирует создать в сельских общинах гостевые дома для привлечения и приобщения иностранных туристов к арцахской культуре.