Արցախն անկախ պետություն է, որն ունի դրա անհրաժեշտ բոլոր ցուցիչները. Ֆրենկ Փալոն
Ղարաբաղյան շարժումը հիմք հանդիսացավ մասսայական այնպիսի մի ինքանակազմակերպման, որն ի վերջո հանգեցրեց անկախ Ղարաբաղի կամ Հայաստանի հետ վերամիավորմանն ուղղված հանրաքվեի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում կայացած հանրահավաքի ժամանակ, տեսաուղերձով շնորհավորելով Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակի կապակցությամբ, ասել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը:
«Անցած 30 տարիների ընթացքում բազմիցս այցելել եմ Արցախ: Իմ վերջին այցելությունը եղել է 2017 թվականի սեպտեմբերին, երբ ելույթով հանդես եմ եկել ԱՀ Ազգային ժողովում: Ես չափազանց տպավորված եմ Արցախի ժողովրդով, թե ինչպես է նրան հաջողվել ոտքի կանգնել՝ լինելով Ադրբեջանի հարձակման էպիկենտրոնում, ինչպես է հաղթել Ադրբեջանին և անկախ պետություն ստեղծել: Պետություն, որը ժողովրդավար է ու մեծապես գտնվում է օրենքի գերակայության ներքո: Համոզված եղե՛ք, որ այստեղ՝ Միացյալ նահանգների կոնգրեսում՝ մասնավորապես կոնգրեսի հայկական հարցերի հանձնախմբում, որը շարունակում եմ համանախագահել ինքս, բոլորս Ձեզ հետ ենք և շարունակելու ենք աշխատանքներ տանել՝ ապացուցելու համար, որ Արցախն անկախ պետություն է, որն ունի դրա համար անհրաժեշտ բոլոր ցուցիչները: Մենք սատարում ենք ձեզ և ինքնորոշման Ձեր իրավունքը»,-ավելացրել է Ֆ. Փալոնը:

Frank Pallone: Artsakh is an independent state, has all its necessary pointers
Karabakh Movement became a basis for such a massive self-organization that finally led to independence and a referendum aimed at reunion with Armenia.
STEPANAKERT, FEBRUARY 13, ARTSAKHPRESS:As Artsakhpress correspondent informed, on Tuesday US Congressman Frank Pallone said the aforementioned in his congratulatory message sent via video on the occasion of the 30th anniversary of Karabakh Movement.
''During the past 30 years I have repeatedly visited Artsakh. My last visit was in September of 2017 when I made a speech at the Artsakh National Assembly. I'm greatly impressed with people of Artsakh, with how they managed to stand on their feet being at the epicenter of Azerbaijani attack, with how it managed to build an independent state. A state that is democratic and is mostly under the supremacy of law. Be confident that in the US Congress we are with you. We shall continue working to prove that Artsakh is an independent state, whichhas all the necessary pointers for it. We support you and your right to self-determination,'' Frank Pallone said.