Արցախցի խորհրդարանականը Օքսֆորդում խոսել է բանակցային գործընթացում ԼՂՀ-ն՝ որպես լիիրավ կողմ վերականգնելու մասին
Նոյեմբերի 11-ին Օքսֆորդի համալսարանի Սուրբ Անտոնի քոլեջում եվրոպական մի շարք համալսարանների եւ հետազոտական կենտրոնների ներկայացուցիչների, դիվանագետների եւ փորձագետների, ինչպես նաեւ հակամարտող կողմերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կայացել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը նվիրված խորհրդաժողով:
Արցախցի խորհրդարանականը Օքսֆորդում խոսել է  բանակցային գործընթացում ԼՂՀ-ն՝ որպես լիիրավ կողմ վերականգնելու մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Միջազգային եւ տարածաշրջանային զարգացումների ազդեցությունը ղարաբաղյան հիմախնդրի կարգավորման վրա» խորագրով խորհրդաժողովը կազմակերպել էր «Երկխոսություն, անալիզ եւ հետազոտություն կենտրոն»,-ը (LINKS) եւ Ռուսաստանի, Եվրասիայի հետազոտության կենտրոնը:
Խորհրդաժողովում Արցախի Հանրապետությունը ներկայացրած ԼՂՀ ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Սերգեյ Ղազարյանը «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ նշված միջոցառման գրեթե բոլոր մասնակիցների ելույթների ուղղվածությունը կայանում էր ադրբեջանաղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման այլընտրանքայնության բացակայության մեջ: Զեկուցողները բազմիցս ընդգծել են, որ, առանց փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման, անհնար է բանակցային գործընթացում որևէ առաջընթաց ակնկալել:
Հայկական կողմերի ներկայացուցիչների ելույթներում էլ նշվել է, որ անհապաղորեն Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին՝ որպես լիիրավ կողմ, անհրաժեշտ է ապահովել ԼՂՀ-ի մասնակցությունը: Ադրբեջանը պետք է վերջ տա իր ապակառուցողական քաղաքականությանը՝ չհրաժարվելով նախկինում ձեռք բերված համաձայնագրերի պահանջներից, մասնավորապես՝ հրադադարի և հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման համաձայնագրերի պահպանման անհրաժեշտությունից:
Միջոցառմանը հաջորդած ադրբեջանական կողմի հերթական սադրանքը՝ կապված ադրբեջանաղարաբաղյան զինված ուժերի շփման գծում ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի խոցման հետ, հերթական անգամ ցույց տվեց, որ, ցավոք, Ադրբեջանը մտադիր չէ հրաժարվել սադրանքներից և սահմանին իրավիճակը սրելուց:
Անդրադառնալով լրատվամիջոցներում տեղ գտած միջոցառման մասնակիցների ձևաչափի խախտման մասին տեղեկություններին՝ Ս. Ղազարյանը նշել է, որ ադրբեջանական կողմի և ադրբեջանամետ որոշ շրջանակների փորձերը՝ իրականությունը ներկայացնելու ցանկացածի տեղ, զուրկ են իրական որևէ հիմքից: Անդրադառնալով միջոցառման կազմակերպիչներից մեկի՝ Դեննիս Սամմութի՝ «Նույն մեդալի երկու կողմերը» հրապարակմանը, որտեղ հեղինակը փորձել է հայ-  ադրբեջանական կողմի նման հակամարտությունը ներկայացնել որպես միջհամայնքային ընդհարում, արցախցի խորհրդարանականը, հակադարձելով նրան, նշել է, որ վերջին տարիներին նման փորձեր բազմիցս են ձեռնարկվել:  «Ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության, կողմերի միջև երկխոսության գործընթացի հաստատման ճանապարհին նման քայլերն անհեռանկարային են և ծայրաստիճան ապակառուցողական: Հրապարակման մեջ տեղ գտած որոշ ձևակերպումներ խեղաթյուրում են բանակցային ձևաչափը՝ վտանգի տակ դնելով և ստվեր գցելով բազմաթիվ կառույցների օգտակար և կառուցողական նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են հակամարտության համատեղ լուծման ուղիների որոնմանը»,-եզրափակել է խոսքը Սերգեյ Ղազարյանը:

The parliamentary of Artsakh spoke about the recovery of the NKR in negotiation process
On November 11 there took place a conference dedicated to the conflict of the NKR with the representatives of a number of European universities and research centers, diplomats and experts and also with the representatives of conflicting parts in Saint Anthony college of Oxford university.
Stepanakert, November, 25 Artskhpress:The conference organized “The center of dialogue, analysis and research’’ and the center of Russia, Eurasia research with the following headline-“The influence of international and regional development on the regulation of Karabakh problem’’.
In the conference the vice president of permanent commission of foreign relations of the national assembly of the NKR Sergey Ghazaryan, who represented Republic of Artsakh, mentioned during the conversation with the reporter of “Artsakhpress”, that almost all speeches of the participants of the mentioned measure were directed to the peaceful regulation of Azerbaijan-Karabakh conflict, excluding any other version. Rapporteurs many times stressed, that without forming an atmosphere of mutual trust, it’s impossible to expect any progress in the process of negotiation.
In the speeches of the representatives of Armenian parties was mentioned about the recovery of the NKR as a full right party within the frameworks of the negotiations of Minsk group, about the refusal from the present destructive policy by Azerbaijan, and about the necessity of securing the demands according the agreements acquired in the past (especially the agreements of ceasefire and the strengthening of ceasefire regime).
Unfortunately, the provocation of Azerbaijan which followed this measure, connected to shooting at the helicopter which was realizing a training flight above the contact lines of Azerbaijan-Karabakh armed forces, showed once more that Azerbaijan will not refuse from exacerbating the situation. Serhey Ghazaryan mentioned that the experiments of Azerbaijan are devoid of any base. Especially coming back to the publication of “Two parties of the same medal” of Dennis Sammut, the parliamentary of Artsakh mentioned, that such experiments had been undertaken many times last years. “Such steps are unpromising and extremely destructive on the way of establishment of the process of dialogue between Azerbaijan and Karabakh. Some formulations in the publication distort the formulation of this measure and jeopardize helpful and constructive initiatives of numerous structures, which are directed to the solution of the conflict” – concluded Sergey Ghazaryan.