Արցախցի խորհրդարանականը Օքսֆորդում խոսել է բանակցային գործընթացում ԼՂՀ-ն՝ որպես լիիրավ կողմ վերականգնելու մասին
Նոյեմբերի 11-ին Օքսֆորդի համալսարանի Սուրբ Անտոնի քոլեջում եվրոպական մի շարք համալսարանների եւ հետազոտական կենտրոնների ներկայացուցիչների, դիվանագետների եւ փորձագետների, ինչպես նաեւ հակամարտող կողմերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կայացել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը նվիրված խորհրդաժողով:
Արցախցի խորհրդարանականը Օքսֆորդում խոսել է  բանակցային գործընթացում ԼՂՀ-ն՝ որպես լիիրավ կողմ վերականգնելու մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Միջազգային եւ տարածաշրջանային զարգացումների ազդեցությունը ղարաբաղյան հիմախնդրի կարգավորման վրա» խորագրով խորհրդաժողովը կազմակերպել էր «Երկխոսություն, անալիզ եւ հետազոտություն կենտրոն»,-ը (LINKS) եւ Ռուսաստանի, Եվրասիայի հետազոտության կենտրոնը:
Խորհրդաժողովում Արցախի Հանրապետությունը ներկայացրած ԼՂՀ ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Սերգեյ Ղազարյանը «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ նշված միջոցառման գրեթե բոլոր մասնակիցների ելույթների ուղղվածությունը կայանում էր ադրբեջանաղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման այլընտրանքայնության բացակայության մեջ: Զեկուցողները բազմիցս ընդգծել են, որ, առանց փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման, անհնար է բանակցային գործընթացում որևէ առաջընթաց ակնկալել:
Հայկական կողմերի ներկայացուցիչների ելույթներում էլ նշվել է, որ անհապաղորեն Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին՝ որպես լիիրավ կողմ, անհրաժեշտ է ապահովել ԼՂՀ-ի մասնակցությունը: Ադրբեջանը պետք է վերջ տա իր ապակառուցողական քաղաքականությանը՝ չհրաժարվելով նախկինում ձեռք բերված համաձայնագրերի պահանջներից, մասնավորապես՝ հրադադարի և հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման համաձայնագրերի պահպանման անհրաժեշտությունից:
Միջոցառմանը հաջորդած ադրբեջանական կողմի հերթական սադրանքը՝ կապված ադրբեջանաղարաբաղյան զինված ուժերի շփման գծում ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի խոցման հետ, հերթական անգամ ցույց տվեց, որ, ցավոք, Ադրբեջանը մտադիր չէ հրաժարվել սադրանքներից և սահմանին իրավիճակը սրելուց:
Անդրադառնալով լրատվամիջոցներում տեղ գտած միջոցառման մասնակիցների ձևաչափի խախտման մասին տեղեկություններին՝ Ս. Ղազարյանը նշել է, որ ադրբեջանական կողմի և ադրբեջանամետ որոշ շրջանակների փորձերը՝ իրականությունը ներկայացնելու ցանկացածի տեղ, զուրկ են իրական որևէ հիմքից: Անդրադառնալով միջոցառման կազմակերպիչներից մեկի՝ Դեննիս Սամմութի՝ «Նույն մեդալի երկու կողմերը» հրապարակմանը, որտեղ հեղինակը փորձել է հայ-  ադրբեջանական կողմի նման հակամարտությունը ներկայացնել որպես միջհամայնքային ընդհարում, արցախցի խորհրդարանականը, հակադարձելով նրան, նշել է, որ վերջին տարիներին նման փորձեր բազմիցս են ձեռնարկվել:  «Ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության, կողմերի միջև երկխոսության գործընթացի հաստատման ճանապարհին նման քայլերն անհեռանկարային են և ծայրաստիճան ապակառուցողական: Հրապարակման մեջ տեղ գտած որոշ ձևակերպումներ խեղաթյուրում են բանակցային ձևաչափը՝ վտանգի տակ դնելով և ստվեր գցելով բազմաթիվ կառույցների օգտակար և կառուցողական նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են հակամարտության համատեղ լուծման ուղիների որոնմանը»,-եզրափակել է խոսքը Սերգեյ Ղազարյանը:

Арцахский парламентарий поднял в Оксфорде вопрос о восстановлении НКР в качестве полноправной стороны переговорного процесса
Ученые из ряда европейских университетов и исследовательских центров, дипломаты и специалисты-практики, а также активисты, представляющие заинтересованные стороны в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта собрались в Оксфорде на конференции на тему "Влияние международных и региональных событий на процесс урегулирования конфликта вокруг Нагорного-Карабаха".
Арцахский парламентарий  поднял в Оксфорде   вопрос   о восстановлении  НКР  в качестве полноправной стороны  переговорного процесса
СТЕПАНАКЕРТ, 25  НОЯБРЬ, АРЦАХПРЕСС-Организаторами Конференции выступили LINKS (Диалог, анализ и исследования) и Центр исследований России и Евразии, в колледже Святого Антония Оксфордского университета, которая состоялась во вторник, 11 ноября.
Представивший на конференции Республику Арцах заместитель председателя постоянной комиссии по внешним сношениям НС НКР Сергей Газарян , в беседе с “Арцахпресс” отметил, что основным посылом выступлений практически всех участников данного мероприятия была точка зрения о безальтернативности мирного разрешения азербайджано-карабахского конфликта. Неоднократно докладчики подчеркивали, что без установления атмосферы доверия в регионе рассчитывать на серьезные подвижки в переговорном процессе нереально.
Представители армянских сторон, в свою очередь , заявили о необходимости скорейшего восстановления НКР в качестве полноправной стороны переговорного процесса в рамках МГ ОБСЕ, обязательности отказа Азербайджана от нынешней деструктивной политики, о необходимости соблюдения ранее подписанных соглашений, в частности соглашений о прекращении огня и об укреплении режима прекращении огня.
К сожалению, последовавшая за мероприятием очередная провокация азербайджанской стороны, связанная с подбитым на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских вооруженных сил военного вертолета ВС НКР выполнявшего учебно-тренировочный полет, в очередной раз показала, что Азербайджан не намерен отказываться от нагнетания ситуации. Касаясь темы появившихся в СМИ сообщений о нарушенном формате участников мероприятия, С.Газарян заявил, что попытки азербайджанской стороны и некоторых проазербайджански настроенных кругов выдать желаемое за действительное не имеют под собой никаких оснований.
В частности, говоря о статье одного из организаторов мероприятия Денниса Саммута “Две стороны одной медали”, в которой автор предпринял попытку завуалировано представить желание азербайджанской стороны, то есть в качестве «межобщинного конфликта», парламентарий отметил, что подобные попытки предпринимались неоднократно на протяжении последних лет. “Такие шаги бесперспективны и крайне контрпродуктивны для процесса налаживания диалога между сторонами азербайджано-карабахского конфликта. Нашедшие место в статье определенные формулировки искажающие формат мероприятия ставят под угрозу и бросают тень на многие полезные инициативы различных структур, направленные на совместный поиск решения конфликта” - заключил Газарян.