Արցախում ամուսնությունների թվի ռեկորդային աճ է գրանցվել
Ընթացիկ տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին Արցախում ծնվել է 2103 երեխա, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ` աճել է 61-ով կամ 3 տոկոսով։
Արցախում ամուսնությունների թվի ռեկորդային աճ է  գրանցվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից՝ հավելելով, որ ըստ շրջանների, անցած տարվա համեմատ, ծնունդների աճ է գրանցվել Քաշաթաղում և մայրաքաղաք Ստեփանակերտում։
Նշված ժամանակաշրջանում հանրապետությունում մահացածների թիվը կազմել է 1104 մարդ, որը 2013թ-ի հունվար-հոկտեմբերի համեմատ` նվազել է 20-ով կամ 1.8 տոկոսով։
Բնակչության բնական հավելաճը ընթացիկ տարվա 10 ամիսներին կազմել է 999 մարդ, որը անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ` ավելացել է 8.2 տոկոսով կամ 81 մարդով։
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` ԼՂՀ-ում պաշտոնապես հաշվառված եկողների թվաքանակը կազմել է 842 մարդ, իսկ մեկնողների թվաքանակը՝ 488 մարդ՝ մեխանիկական աճը կազմելով 354 մարդ։
ԼՂՀ ԱՎԾ տվյալներով, նշված ժամանակամիջոցում հանրապետությունում գրանցվել է 1162 ամուսնություն՝ նախորդ տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսների համեմատ աճելով 463-ով կամ 66.2 տոկոսով, իսկ ամուսնալուծությունները՝ 176՝ նախորդ տարվա 158-ի փոխարեն։
Ամուսնությունների նման ռեկորդային աճն, ըստ ԼՂՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ժողովրդագրական քաղաքականության բաժնի պետ Նունե Ավանեսյանի, նախ և առաջ պայմանավորված է դեռևս անցած տարվանից հասարակության մեջ տարածված Արցախում սպասվելիք նոր Մեծ հարսանիքի լուրերով, որի պատճառով շատ ամուսնական զույգեր իրենց ամուսնություններն անցած տարում չեն գրանցել ՔԿԱԳԲ-ում: «Սակայն պետք է ասեմ, որ այն մեծապես պայմանավորված է նաև վերջին տարիներին երկրում իրականացվող ժողովրդագրական քաղաքականությամբ, որի արդյունքում տարեցտարի նկատելի կերպով աճել են ինչպես ամուսնությունների, այնպես էլ ծնունդների թիվը»,- ասել է Նունե Ավանեսյանը:

В Арцахе зарегистрировано рекордное число браков
В январе-октябре текущего года в Арцахе родились 2103 детей , что больше по сравнению с аналогичным периодом на 61, или 3%. Об этом "Aрцахпресс" сообщили в Национальной статистической службе НКР, добавив, что в районах, по сравнению с прошлым годом, увеличилось число родившихся в Кашатаге и Степанакерте.
В Арцахе  зарегистрировано рекордное число браков
СТЕПАНАКЕРТ, 27  НОЯБРЬ, АРЦАХПРЕСС - За указанный период число умерших составило 1104 , что меньше прошлогоднего показателя на 20, или 1,8 %.
Естественный прирост населения за 10 месяцев текущего года составил 999 человек, что больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 81, или 8,2 %.
По словам источника, число официально прибывших составило 842 человек, убывших - 488 человек, составив 354 человек механического прироста.
По статистическим данным за указанный период в Республике было зарегистрировано 1162 браков , что больше по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года на 463 ,или на 66,2 % а , число разводов – 176 , взамен 158 предыдущего года.
Подобное рекордное число браков, по словам начальника отдела демографии Министерства труда и социальных вопросов Нуне Аветисян, связано с демографической политикой, осуществляемой в стране , в результате которой из года в год значительно увеличивается как рост числа заключенных браков, так и числа родившихся”, - сказала Нуне Аванесян.