Արցախում ամուսնությունների թվի ռեկորդային աճ է գրանցվել
Ընթացիկ տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին Արցախում ծնվել է 2103 երեխա, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ` աճել է 61-ով կամ 3 տոկոսով։
Արցախում ամուսնությունների թվի ռեկորդային աճ է  գրանցվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից՝ հավելելով, որ ըստ շրջանների, անցած տարվա համեմատ, ծնունդների աճ է գրանցվել Քաշաթաղում և մայրաքաղաք Ստեփանակերտում։
Նշված ժամանակաշրջանում հանրապետությունում մահացածների թիվը կազմել է 1104 մարդ, որը 2013թ-ի հունվար-հոկտեմբերի համեմատ` նվազել է 20-ով կամ 1.8 տոկոսով։
Բնակչության բնական հավելաճը ընթացիկ տարվա 10 ամիսներին կազմել է 999 մարդ, որը անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ` ավելացել է 8.2 տոկոսով կամ 81 մարդով։
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` ԼՂՀ-ում պաշտոնապես հաշվառված եկողների թվաքանակը կազմել է 842 մարդ, իսկ մեկնողների թվաքանակը՝ 488 մարդ՝ մեխանիկական աճը կազմելով 354 մարդ։
ԼՂՀ ԱՎԾ տվյալներով, նշված ժամանակամիջոցում հանրապետությունում գրանցվել է 1162 ամուսնություն՝ նախորդ տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսների համեմատ աճելով 463-ով կամ 66.2 տոկոսով, իսկ ամուսնալուծությունները՝ 176՝ նախորդ տարվա 158-ի փոխարեն։
Ամուսնությունների նման ռեկորդային աճն, ըստ ԼՂՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ժողովրդագրական քաղաքականության բաժնի պետ Նունե Ավանեսյանի, նախ և առաջ պայմանավորված է դեռևս անցած տարվանից հասարակության մեջ տարածված Արցախում սպասվելիք նոր Մեծ հարսանիքի լուրերով, որի պատճառով շատ ամուսնական զույգեր իրենց ամուսնություններն անցած տարում չեն գրանցել ՔԿԱԳԲ-ում: «Սակայն պետք է ասեմ, որ այն մեծապես պայմանավորված է նաև վերջին տարիներին երկրում իրականացվող ժողովրդագրական քաղաքականությամբ, որի արդյունքում տարեցտարի նկատելի կերպով աճել են ինչպես ամուսնությունների, այնպես էլ ծնունդների թիվը»,- ասել է Նունե Ավանեսյանը:

А record increase of marriages was registered in Artsakh
There were born 2103 babies in Artsakh in the months of January-October during the current year. It’s 3 percents (which is equal to 61 babies) higher than it was last year.
STEPANAKERT, NOVEMBER 27, ARTSAKHPRESS: The national statistical service of the NKR informed to “Artsakhpress” about it and added that according to the regions there a growth of births was registered as compared with the last year in Qashatakh and Stepanakert.
The number of dead people is 1104 in the republic in the mentioned period which is decreased by 1.8 percents (it’s equal to 20 persons) as compared in the months of January-October of 2013. The natural increase of population is 999 persons during 10 months of the current year, which is accrued by 8.2 percents (it’s equal to 81 persons) as compared with the same period of the last year. As the source informs, the quantity of those who are officially registered in the NKR is 842, but quantity of those who leave is 488. The mechanical growth is 354.
According to the NSS of the NKR there were registered 1162 marriages in the republic in the mentioned period. It grew by 66.2 percents (equal to 463 marriages) compared with January-October months of the last year, and divorces were 176, instead of 158 of the last year.
Such growth of marriages first of all is conditioned with the Great wedding, which was expected in Artsakh since the last year, and that’s why many couples didn’t register their marriage officially-said the chief of the demographic policy department of the stuff of the ministry of labour and social affairs of the NKR Nune Avanesyan. “But I must also say it is mainly conditioned with the demographic policy, which was realized last years in the country. And as a result there were grown both the number of marriages, and the number of births”-said Nune Avanesyan.