Իրանն արտաքին հավանությանը չի սպասելու երկրին անհրաժեշտ զենք ստեղծելու համար. Ռոուհանի
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել Է, որ իր երկիրը մտադիր Է անհրաժեշտության դեպքում եւ առանց այլ երկրների թույտվության արտադրել ու ստանալ ցանկացած զինատեսակ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես ապրիլի 18-ին հայտնել Է Mehr գործակալությունը, այդ մասին նա հայտարարել Է Թեհրանում՝ ելույթ ունենալով Բանակի օրվա առթիվ կայացած արարողությանը:
«Մենք ցանկանում ենք հայտնել ամբողջ աշխարհին, որ կարտադրենք կամ կստանանք ցանկացած զինատեսակ, որը մեզ անհրաժեշտ կլինի: Մենք այլ պետությունների կողմից հավանության չենք սպասում ու չենք սպասի»,-ասել Է Ռոուհանին եւ հավելել, որ Իրանը «բարիդրացիության քաղաքականություն Է վարում տարածաշրջանի երկրների նկատմամբ եւ նույնն սպասում Է նրանցից»:
Իրանի նախագահը նշել Է, որ «խնդիրների լուծման միակ ճանապարհը երկխոսությունն Է», եւ Թեհրանը «բանակի զարգացման հետ միաժամանակ կշարունակի հանդես գալ զինված բախումների դեմ»: Անդրադառնալով Մերձավոր Արեւելքի լարվածությանը՝ Ռոուհանին ասել Է, որ «տարածաշրջանում անօրինականորեն տեղակայված զավթողական ուժերը, խախտելով միջազգային բոլոր նորմերը, հարձակվում են պետությունների վրա»: Բացի այդ, նրա խոսքով՝ մի շարք երկրներ «ահաբեկչական կազմակերպությունների են օգտագործում» իրենց նպատակներին հասնելու համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Iran says will make or buy any weapons it needs, lambasts 'invading powers'
President Hassan Rouhani said Iran would make or buy any weapons it needed to defend itself in a region beset by “invading powers”, as the military paraded missiles and soldiers in front of him on National Army Day.
STEPANAKERT, APRIL 18, ARTSAKHPRESS:Fighter jets and bombers flew overhead as Rouhani told the Tehran crowd and a live TV audience on Wednesday that Iran’s forces posed no threat to its neighbors.
“We tell the world that we will produce or acquire any weapons we need, and will not wait for their approval ... We tell our neighboring countries that our weapons are not against you, it’s for deterrence,” Reuters reported Rouhani as saying.
“We are not living in a normal region, and we see invading powers have built bases around us. Disregarding the principles of international law, they intervene in regional affairs and invade other countries without U.N. permission,” Rouhani added.