Դիվերսանտների գործով այսօր կայացած դատական նիստում դատախազը հանդես է եկել մեղադրական ճառով
Այսօր՝ դեկտեմբերի 19-ին, ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում կայացել է Շահումյանի շրջանով ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինաբար հատած ադրբեջանական հետախուզական-դիվերսիոն խմբի երկու անդամների՝ ամբաստանյալ Շահբազ Գուլիևի եւ Դիլհամ Ասկերովի գործով դատական նիստի վիճաբանության փուլը։
Դիվերսանտների գործով այսօր կայացած դատական նիստում  դատախազը հանդես է եկել մեղադրական ճառով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Դատական նիստում մեղադրական ճառով հանդես է եկել պետական մեղադրող, դատախազ Կարեն Գաբրիելյանը։
Հաշվի առնելով դատական նիստի ընթացքում հնչած կարծիքները, վկաների ցուցմունքները, գործով ձեռքբերված իրեղեն ապացույցները, ամբաստանյալ Շահբազ Գուլիևի և Դիլհամ Ասկերովի ցուցմունքները, ձերբակալման ժամանակ նրանց մոտ հայտնաբերված տեսախցիկում առկա տեսաձայնագրությունները, դատաբժշկական հետազոտություների արդյունքները, փորձագետների եզրակացությունները, մեղադրող կողմը եզրահագնել է. ամբաստանյալները 2014 թվականի հունիսին ղարաբաղաադրբեջանական սահմանը հատել են ապօրինաբար, առանց փաստաթղթերի։ Փաստ է նաև, որ նրանք սահմանը հատել են հատուկ նպատակներով՝ տեղեկություւններ հավաքելու, ինչպես նաև տեսանկարահանումներ կատարելու համար։ Այնուհետև դատախազը մանրամասնորեն անդրադարձավ դատական նիստի ընթացքում արձանագրված փաստերին, ապացույցներին, տեսագրություններին, կողմերի ցուցմունքներին։
Շահումյանի շրջանի անչափահաս բնակիչ Սմբատ Ցականյանի մահվան փաստի հետ կապված բոլոր ապացույցները վկայում են, որ հանցագործությունն իրագործվել է մեկ անձի կողմից, և որ այդ անձը եղել է Դիլհամ Ասկերովը։ Հայերի նկատմամբ ամբաստանյալ Ասկերովի տածած ազգային ատելության մասին փաստում է նաև այն հանգամանքը, որ սպանված պատանուն նկատի ունենալով, նա ամբաստանյալ Գուլիևին հարցրել էր. «Ինչ է, խղճու՞մ ես հայ տղային» (ինչի մասին Գուլիևը դատաքննության ընթացքում նշել էր իր ցուցմունքում)։
Ըստ մեղադրող կողմի` փաստ է, որ Գուլիևը եղել է հանցախմբի երեք անդամներից մեկը։ Նա տեսանկարահանումներ չի կատարել, բայց մշտապես եղել է հանցավոր խմբի հետ։
Դատախազ Կ. Գաբրիելյանն առաջարկեց ԼՂՀ քրեական օրեսգրքի համապատասխան հոդվածների համաձայն ամբաստանյալ Դ. Ասկերովին դատապարտել ցմահ ազատազրկման, իսկ Շ. Գուլիևին՝ 22 տարվա։

The Prosecutor's accusatory speech in a court session in the case of saboteurs
Today on December 19, the dispute trial stage of two members of Azerbaijani intelligence-diversion group - Shahbaz Guliyev and Dilham Askerov, who illegally crossed the NKR state border from the Shahoumyan region side, took place in the NKR Court of First Instance.
STEPANAKERT, DECEMBER 19, ARTSAKHPRESS: The State Prosecutor Karen Gabrielyan made an accusatory speech in a court session.
Taking into account the opinions sounded during the trial, witness testimony, material evidence provided, the testimony given by Shahbaz Guliyev and Dilham Askerov, discovered videorecordings at the time of arrest, the results of forensic examinations and experts' conclusions, the prosecution announced the final verdict:
In June 2014 the defendants illegally crossed the border without documents. Actually, they crossed the border for specific purposes to collect information and perform videorecordings. Then, the prosecutor mentioned the facts enrolled in the trial, the evidence provided, videorecordings, the testimony of the parties.
The facts concerning the death of Shahoumyan region underage resident Smbat Tsakanyan show, that the crime was committed by one person, and that person was Dilham Askerov.
When he wondered whether accused Guliev was sorry for that boy, that was the real proof of national hatred that Askerov feels to Armenians.
According to the prosecution side, Guliyev was one of three members of the band. He did not make video, but always acted with criminal group.
The Prosecutor's charge was to sentence Askerov to life imprisonment and Guliev to 22 years' prison term, according to relevant articles of Criminal Code.