Ժամանակն է Հայոց ցեղասպանության հարցը տեղափոխել իրավական դաշտ. թուրքագետ
Հայոց ցեղասպանության 100-­րդ տարելիցին ընդառաջ աշխարհի հայությունը պետք է ավելի ուժեղացնի աշխատանքներն այդ ոճրագործության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս հարցում թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը կարեւորում է այն հանգամանքը, որ հարցի միջազգային ճանաչումից պետք է անցում կատարել դեպի իրավական դաշտ եւ իրավական տիրույթում լուծել Հայոց ցեղասպանության հարցը:
«Պետք է կյանքի կոչել «Պահանջում եմ եւ դատապարտում» կարգախոսը եւ այդ առումով ներգրավել նաեւ միջազգային իրավաբանների եւ, ստեղծելով խումբ, միջազգային դատարանում քննել Հայոց ցեղասպանության հարցը: Պետք է կարողանանք մեր պահանջը մոտեցնել իրականությանը միջազգային իրավունքի տեսանկյունից: Պետք է ուժեղացնենք հետազոտական աշխատանքն այս բնագավառում եւ համատեղ հետազոտական աշխատանքի մեջ ներգրավենք արտասահմանցի առաջատար մասնագետների: Այս առումով բավական աշխատելու տեղ ունենք»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը` հավելելով, որ միջազգային իրավունքի մասնագետները մեծ նշանակություն են տալիս հեղինակությունների տեսակետներին: «Եթե մենք կարողանանք ոլորտի հեղինակություններին ներկայացնել խնդրի էությունը, համոզված եղեք, որ բարենպաստ հող կստեղծվի իրավական դաշտում այս հարցի լուծման համար: Այս աշխատանքը պետք է արվի, և պետք է պատրաստ լինենք երկարաժամկետ աշխատանքի: Մենք գործ ունենք Թուրքիայի հետ` երկրի, որը մեծ ռեսուրսներ է ներդնում այդ հարցի դեմ պայքարում, բայց քանի որ ճշմարտությունը մեր կողմն է, մենք պետք է կարողանանք հասնել հաջողության»,- ասաց Սաֆրաստյանը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցին` Սաֆրաստյանն ասաց, որ 2014թ. Հունաստանի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացումը եւ Բոլիվիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը քայլեր են, որոնք Սփյուռքի եւ հայ դիվանագետների կատարած մեծ աշխատանքի արդյունքն են: Ամփոփելով տարին հայ-թուրքական հարաբերությունների մասով` թուրքագետն ասաց, որ  որեւէ փոփոխություն չկա, թուրքական կողմի սկզբունքները մնացել են նույնը, պատճառները` նույնպես:
«Թուրքիայի քաղաքականությունը տասնամյակներ շարունակ մնում է նույնը, այն է` նախապայմաններ առաջադրել եւ Հայաստանի դիվանագիտությունը փոխել: Հայաստանը չի փոխում իր դիրքորոշումը, պետական քաղաքականության մեջ որեւէ փոփոխություն չկա»,-ասաց Սաֆրաստյանը:
Հայոց ցեղասպանությունը ХХ դարի առաջին ցեղասպանությունն է։ Թուրքիան մերժում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին մոտ մեկուկես միլիոն հայերի զանգվածային ջարդեր իրականացնելու մեղադրանքները և չափազանց ցավագին է վերաբերվում Հայոց ցեղասպանության հարցի առնչությամբ Արևմուտքի քննադատությանը։ Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչել են 20-ից ավելի երկրներ, այդ թվում` Ուրուգվայը, Լիտվան, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Նիդեռլանդները, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանի, Կիպրոսի, Արգենտինայի, Բելգիայի խորհրդարանները, Կանադայի խորհրդարանի համայնքների պալատը և Լեհաստանի սեյմը, Վատիկանը, ԱՄՆ 42 նահանգներ, Եվրոխորհդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:

Время перевести вопрос Геноцида армян в правовое поле: Тюрколог
В преддверии 100 ­летия Геноцида армян мировое армянство должно преумножить усилия, направленные на его признание и осуждение. В этом направлении тюрколог Рубен Сафрастян особое значение придает переводу вопроса в правовое поле и его решению в этом поле.
СТЕПАНАКЕРТ, 22  ДЕКАБРЯ, АРЦАХПРЕСС- «Надо призвать к жизни лозунг «Требуем и осуждаем», надо привлечь международных правоведов, создать группу и расследовать вопрос в международном суде. Мы должны суметь внедрить наш вопрос с точки зрения международного права.
Мы должны усилить исследования в этой области и привлечь к участию в них международных специалистов. Нам нужно многое сделать в этом направлении»,­ сказал в беседе с «Арменпресс» Рубен Сафрастян, добавив, что обычно при этом большое значение придается авторитетности специалистов. «Если мы сумеем признанным авторитетам отрасли представить суть вопроса, уверен, что будет создано благоприятное поле для решения вопроса. Это должно быть сделано, и мы должны быть готовы к долгосрочной активности.
Мы имеем дело с Турцией – страной, которая вкладывает большие ресурсы в отрицание вопроса, но, поскольку истина на нашей стороне, мы должны сумечь достичь успеха»,­ сказал Рубен Сафрастян. Относительно процесса признания Геноцида Сафрастян отметил, что в 2014 году большими достижениями стали признание Геноцида Боливией и криминализация отрицания Геноцида Грецией, что явилось результатом большой работы, проделанной диаспорой и дипломатами. По части армяно­турецких отношений Сафрастян отметил отсутствие прогресса в этом вопросе, так как позиция и ее причины для турецкой стороны неизменны. «Политика Турции не меняется десятилетиями – выставлять Армении предварительные условия и менять дипломатию Армении. Армения свою позицию не меняет, так же как и государственную политику»,­ сказал Рубен Сафрастян.
Геноцид армян стал первым в истории ХХ века. Турция отрцает обвинения в уничтожении полутора миллионов армян в годы Первой мировой войны и болезненно воспринимает критику Запада по этому вопросу. Геноцид армян признали более 20 стран, в том числе Уругвай, Литва, Россия, Франция, Италия, Германия, Нидерланды, Словакия, Шведия, Швейцария, Греция, Кипр, Аргентина, Бельгия, палата представительств Канады, и сейм Польши, Ватикан, 42 штата США, Европарламент, Вселенский собор церквей.