Ադրբեջանցի հաքերների հարձակումների շրջանը սկսվում է. Սամվել Մարտիրոսյան
Տեղեկատվական անվտանգության հարցերի փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման անդրադառնալով ադրբեջանցի հաքերների պարբերական հարձակումներին՝ նշում է, որ տարի չի եղել, որ հունվարի 20-ին և փետրվարին՝ Խոջալուի դեպքերի հետ կապված չլինեն հարձակումներ ադրբեջանական կողմից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Սամվել Մարտիրոսյանի պնդմամբ՝ ադրբեջանցի հաքերների կողմից ամենահաճախը «կոտրվում են» Հայաստանի երկրորդական կայքերը, որոնք ավելի քիչ պաշտպանված են: Նրա հավաստմամբ`մեր երկրում ամենապաշտպանվածը արտաքին գերատեսչության ու նախագահի պաշտոնական կայքերն են:
«Մյուս բոլոր կայքեր բավական հաճախ են ջարդվում: Շատ դեպքերում նաև այնպիսի տպավորություն է, որ կայքի ղեկավարությունը տեղյակ չէ, որ իրենց կայքը ջարդվել է»,- նշեց մասնագետը:
«Մի բան է, երբ ջարդվում է որևէ ռաբիս երգչի կայք, մեկ այլ բան է, երբ ջարդվում է պետական կառույցի կամ այլ կարևորություն ունեցող կայք»,- նկատեց նա:
Անդրադառնալով ռուսական լրատվամիջոցների՝ երեկ Գյումրի քաղաքում տեղի ունեցած դեպքի արձագանքին, Սամվել Մարտիրոսյանն ասաց. «Եթե ընդհանուր նայենք, կտեսնենք, որ այդ իրադարձությունների մասին առաջին լուրերը գնացին հիմնականում գործակալություններից, ավելի մանրամասն տեղեկություններ չէին հրապարակվում ռուսական մամուլում: Պաշտպանության նախարարության ու արտգործնախարարության արձագանքից հետո միայն ռուսական մամուլը սկսեց գրել: Ակնհայտ երևում էր, որ ինչ-որ վերահսկողություն կար այդ հարցում»:

The attacks by Azerbaijani hackers have become more professional in 2014, Armenian information security expert Samvel Martirosyan said at a press conference on Tuesday.
Azerbaijani hacker attacks have become more professional- Samvel Martirosyan
STEPANAKERT, JANUARY 13, ARTSAKHPRESS:“From the security perspective, the attacks were less last year, as compared to 2013, but last year brought qualitative changes. It became apparent that a growth in [respective] professionalism is observed in the Azerbaijani side,” Martirosyan said, in particular. In his words, planned cyber-attacks attacks are expected from the Azerbaijani side this year, too, especially after January 20, when Azerbaijan marks “Black Friday.” “Subsequently, there will be attacks in late April, in all likelihood, when the centenary of the Armenian Genocide will be commemorated,” the information security expert stated.
He added that, in the past five years, the Azerbaijani cyber-attacks on the anniversaries of this genocide are more than the respective Turkish attacks. Samvel Martirosyan also noted that the state agency websites of the Nagorno-Karabakh Republic are constantly targeted by these hackers.