Սոցիալական մեդիաները, բլոգերները լավ հարթակ են Արցախն ավելի ճանաչելի դարձնելու համար. Սամվել Մարտիրոսյան
Շատ կարևոր է, որ բլոգերների միջազգային ֆորումը կազմակերպվում է հենց Ստեփանակերտում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Հասնել հնարավորության, որ բոլոր առաջատար միջազգային լրատվամիջոցներում ձևավորվեն Արցախի վերաբերյալ մեր ուզած կարծիքը, բավականին բարդ է, որովհետև առաջինը՝ հետաքրքրությունն է քիչ, և երկրորդը՝ հարևան պետությունը բավականին գումարներ է ծախսում այդ ուղղությամբ: Եվ անմիջապես մրցակցության մեջ մտնել հենց գումարային տեսանկյունից իրենց քարոզչության դեմ, ինձ թվում է, այնքան էլ նպատակահարմար չէ: Իսկ սոցիալական մեդիաները, բլոգերները հենց այն հարթակն են, որտեղ շատ ավելի ազատ են և կարելի է Արցախն ավելի տեսանելի ու ճանաչելի դարձնել դրանց միջոցով: Դրա համար նաև պետք է, որ Արցախից շատ ակտիվություն լինի և այստեղի մեդիաակտիվիստներն ավելի բաց աշխատեն աշխարհի հետ: Արցախի ներուժը շատ ավելին է քան օգտագործվում է»,-ասել է Ս. Մարտիրոսյանը և նշել, որ նման նախաձեռնություններ եղել են, ուղղակի սա լավ առիթ է ևս մեկ քայլ առաջ անցնելու:
Հայ բլոգերի խոսքով, կարևոր է, որ ֆորումի մասնակիցները բացահայտ Արցախ են եկել` արհամարելով Ադրբեջանի սպառնալիքները:
Մեդիափորձագետը նշեց նաև, որ մարտի 19-ին Ստեփանակերտի «Թումո» կենտրոն այցելությունից բլոգերները շատ են տպավորվել երեխաների անմիջականությունից, ինչպես նաև խաղաղություն ունենալու երեխաների շատ մեծ ցանկությունից:

Социальные медиа, блогеры – хорошая платформа в плане познавания Арцаха, – Самвел Мартиросян
СТЕПАНАКЕРТ, 20 марта АРЦАХПРЕСС - Об этом в интервью корреспонденту "Aрцахпресс" заявил медиа-эксперт Самвел Мартиросян.
"Мы должны достичь того, чтобы во всех ведущих международных средствах массовой информации сформировалось нужное мнение об Арцахе. Это довольно сложно, так как, во-первых, нет  достаточного интереса, а во-вторых, соседнее государство тратит немалые средства в данном  направлении. И напрямую вступать в конкуренцию с финансовой точки зрения с их пропагандой, мне кажется, нецелесообразно. А социальные медиа, блогеры – именно та платформа, где можно быть более свободными и посредством этого сделать все возможное в плане познавания Арцаха. Для этого необходимо, чтобы медиаактивисты из Арцаха были более открытыми для работы с миром. Потенциал Арцаха гораздо больше, чем используется на деле", – сказал С. Мартиросян,  отметив, что подобные инициативы ранее имели место, а нынешний форум – хорошая возможность сделать еще один  шаг вперед.
По словам армянского блогера, очень важно, что участники форума открыто приехали в Арцах, не обращая внимания на угрозы со стороны  Азербайджана. Медиа-эксперт также отметил, что во время посещения блогерами 19-го марта центра ТУМО в Арцахе они были впечатлены непосредственностью арцахских детей и их стремлением к миру.