Մարտունու շրջանում աշնանացանի ծավալները գերազանցել են նախորդ տարվա ցուցանիշները
Այս տարվա բերքահավաքի տակ Մարտունու շրջանում աշնանացան հացահատիկայինների 13854 հա ցանքս է կատարվել` նախորդ տարվա 10470 հա-ի փոխարեն:
Այս տարվա բերքահավաքի տակ  Մարտունու շրջանում աշնանացան  հացահատիկայինների    13854  հա ցանքս է կատարվել` նախորդ տարվա 10470 հա-ի փոխարեն:
Այդ մասին  «Արցախպրես»-ին հայտնեց Մարտունու  շրջվարչակազմի  աշխատակազմի  հողօգտագործման  և  հողաշինարարության  բաժնի  պետ Միքայել  Բաբայանը` նշելով, որ  չնայած  անցած տարի շրջանը մեծ վնասներ  էր կրել կարկտահարությունից  ու երաշտից, բայց այս տարի աշնանացանի ցուցանիշները գերազանցել են նախորդ տարվան: Խոսելով 2013թ-ի բերքահավաքի արդյունքներից` Մ.Բաբայանը նշեց, որ հացահատիկային մշակաբույսերի  համախառն բերքատվությունը  կազմել է 19.452 տոննա, կամ հեկտարից միջինը 18,6 ցենտներ:  «Բավարար ցուցանիշներ  են  գրանցվել  նաև խաղողագործության  ոլորտում, մասնավորապես` շրջանի  116,85 հա-ի  հասնող  խաղողայգիներից  շուրջ 9.733,5 տոննա  խաղող  է մթերվել, որի  միջին  բերքատվությունը  կազմել  է  83,6 ցենտներ  հեկտարից»,- ասաց Մ. Բաբայանը:
Անդրադառնալով  ընթացիկ  տարվա ծրագրերին` բաժնի  պետը նշեց, որ  ԼՂՀ  կառավարության կողմից    մշակված  ծրագրով    2014թ-ին  Մարտունու  շրջանի  վերին  ենթաշրջանի  20  համայնքներում  բազմամյա  մշակաբույսերի  ցանքատարածությունների ընդլայնման   և  հողերի  արդյունավետ  օգտագործման  նպատակով  հատկացվել է 26590 լիտր դիզվառելիք  և 13 մլն.290 հազ.  դրամի  չափով  ֆինանսական  աջակցություն` բազմամյա  մշակաբույսերի` մասնավորապես  կորնգանի  և  առվույտի ցանքատարածություններն այս  տարի  230 հեկտարով ընդլայնելու համար, որոնք անցած  տարում  380 հեկտար  էին  կազմում:
Նախորդ տարվա կարկտահարություններից  և  երաշտից  տուժել  են  շրջանի  ավելի  քան 21175 հա  ցանքատարածություններ` ներառյալ   նաև   61,086  հա  վնասված  խաղողայգիներ: ԼՂՀ  կառավարության  2013թ. որոշման  համաձայն 100 տոկոսով  վնասված  խաղողայգիների սեփականատերերին  յուրաքանչյուր  հեկտարի  դիմաց  100 հազարական  դրամի  չափով  միանվագ  աջակցություն է ցուցաբերվել, ինչպես նաև    հողօգտագործողները երկու  տարով    ազատվել  են   հողի    հարկերից  և  վարձավճարներից:

В Мартунинском районе объем посевов превысил показатели за предыдущий год
В 2013-ом году в Мартунинском районе осенний сев зерновых культур был произведен на 13854 га, взамен 10470 га в предыдущем году.
В 2013-ом году в Мартунинском районе  осенний сев зерновых культур был произведен на 13854 га, взамен 10470 га в предыдущем году. Об этом сообщил  "Aрцахпресс" начальник отдела землепользования и землестроительства областной администрации Микаел Бабаян,  отметив, что, несмотря на ущерб, нанесенный градом и засухой в прошлом году, показатели посевных площадей выросли  по сравнению с предыдущим годом. Говоря о результатах 2013 года, М. Бабаян отметил, что валовой сбор зерновых культур  составил 19452 тонн, или в среднем 18,6 центнера с гектара. "Удовлетворительные результаты были зафиксированы в  виноградарстве, в районе с 116,85 га виноградных плантаций было собрано 9.733,5 тонн винограда, средняя урожайность  составила 83,6 центнера с гектара ",- сказал М. Бабаян. Касаясь проектов текущего года, начальник отдела заявил, что, в  соответствии с разработанной правительством программой на 2014 год, с целью расширения посевных площадей  многолетних культур и эффективного использования земель в 20 общинах верхнего подрайона Мартунинского района  выделено 26590 литров дизельного топлива и оказана финансовая поддержка в размере 13млн. 290тыс.драмов, в  частности, для расширения на 230 гектаров посевов эспарцета и люцерны, площадь которых в прошлом году составила 380  га. В прошлом году из-за града и засухи пострадало более 21175 га посевных площадей, в том числе 61,086 га виноградных  садов. Согласно принятому правительством НКР в 2013-ем году решению, за каждый поврежденный на 100 процентов  гектар виноградника владельцу была оказана единовременная поддержка в размере 100 000 драмов, а также землепользователи в течение двух лет освобождались от земельного налога и арендной платы.