Ադրբեջանցի ընթերցողներն «արտագաղթում» են դեպի հայկական լրատվադաշտ. Սամվել Մարտիրոսյան
Վերջին հինգ տարիների ընթացքում դիտվում է ադրբեջանցի ընթերցողների «արտագաղթ» դեպի հայկական լրատվական դաշտ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Լրագրողների հետ հոկտեմբերի 6-ին կայացած հանդիպմանն այս մասին հայտնեց մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը: «Բոլորին հայտնի է, որ ադրբեջանական լրատվական դաշտը դարձել է խիստ վերահսկելի է և այնտեղ չի մնացել ընդդիմադիր լրատվամիջոց: Այդ հանգմանքը բերում է այն իրավիճակին, որ, ադրբեջանցի գիտակցող քաղաքացին իր հայացքն ուղղում է դեպի մեր լրատվական էլեկտրոնային կայքերը, ինչը մեր օգտին է»,-նշեց նա:
Նա նկատեց, որ համեմատելով անցած տարվա օգոստոսին սահմանային լարվածության դեպքերի ընթացքում հայկական լրատվական դաշտի ընդհանուր պատկերը` մեր տեղեկատվական դաշտը հիշեցրեց 2013 թվականի նախագահական ընտրությունների տարին: «Այդ տարի` ընդամենը մի քանի օրում, համացանցում հայտնվեցին նորաստեղծ օնլայն լրատվական կայքեր, որոնք զբաղված էին ներքին դաշտում ինչ-որ ապատեղեկատվությամբ:
Վերջին սահմանային սրացումների ընթացքում այդ կայքի աշխատողները որոշեցին, որ պետք է ուշադրությունը գրավել իրենց կողմ` խուճապահար հայկական տարբեր քաղաքների ռմբակոծության վերնագրերով և հրթիռակոծության կադրերով, որոնք իրականում վերաբերում են Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձություններին»,-շեշտեց Մարտիրոսյանը` հավելելով, որ Հայաստանում միջուկային զենքի գոյության մասին տեղեկությունները տարածում է ռուսաստանաբնակ սադրիչ Հեյդար Ջեմալը:
Փորձագետի դիտարկմամբ` վերը նշված սխալ տեղեկատվությունից զերծ մնալու համար առկա են բավական քիչ «դեղամիջոցներ»:
«Գրաքննությունն այդ խնդիրը չի լուծի, և դա կարող է գործիք դառնալ որոշ պաշտոնյաների ձեռքում` օրինակ հակակոռուպցիոն նյութերի արգելափակման համար: Ամենաճիշտ մեթոդը մարդկանց հասկացնելն է, որ տեղեկատվությունը սնունդի պես մի բան է. մարդը երբեք չի գնի փչացած սնունդ, նույնը տեղեկատվական դաշտում, մարդիկ պետք է վստահեն այն կայքերին, որոնք ապատեղեկատվություն չեն տարածում»,- ընդգծեց Մարտիրոսյանը` հավելելով, որ դաշտում գոյություն ունեն ադրբեջանցիների կողմից  ստեղծված armeniareport.com և vestiarmenia.info կայքերը, որտեղ տեղադրված էին տեսանյութեր, որտեղ իբր ականանետով հարվածում են հայ զինվորներին, որը իրականում ծխածածկույթով բեմադրված տեսանյութ էր: «Որոշ երկրների դպրոցներում մեդիակրթության դասաժամեր են մտցվում, ինչը շատ կարևոր է հատկապես ճիշտ տեղեկատվությունն ապատեղեկատվությունից տարբերելու համար»,-եզրափակեց բանախոսը:

Самвел Мартиросян: Азербайджанские читатели «мигрируют» в поле армянских СМИ
СТЕПАНАКЕРТ, октября 6 АРЦАХПРЕСС  - Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил медиаэксперт Самвел Мартиросян. «Всем известно, что азербайджанские СМИ уже давно контролируются, и не осталось ни одного оппозиционного средства массовой информации. Это приводит к тому, что сознательный азербайджанский читатель обращается к армянским источникам, что очень хорошо», - отметил Самвел Мартиросян.
Он заметил, что по сравнению с той картиной, которая была в армянских СМИ в августе прошлого года во время напряженной ситуации на границе, наше медийное поле напомнило 2013 год выборов президента. «В этом году буквально за несколько дней появились вебсайты, которые занимались лишь распространением дезинформации», – заметил эксперт, добавив, что во время напряженной ситуации на границе они стали заниматься распространением дезинформации об обстрелянных армянских поселках, которые относились к Украине.
По мнению эксперта, для предотвращения распространения информации из данных сайтов, существует не очень много «противоядий». «Цензура данный вопрос не решит, она может стать инструментом в руках некоторых политиков. Самое простое решение – это объяснить людям, что информация похожа на еду. Вы же не будете покупать испорченные продукты? То же самое и в этой сфере», - сказал он, добавив, что сайты armeniareport.com и vestiarmenia.info созданы азербайджанцами, и в них размещены видео о том, как, якобы, в армянских солдат стреляют из минометов. Это, в действительности, была инсценировка. «В школах некоторых стран ввели уроки медиаобразования, что помогает отличить дезинформацию от действительности».