Պուտինն ու Էրդողանը քննարկել են Սիրիայի իրավիճակը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռաջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, հաղորդում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: News.am-ի փոխանցմամբ` զրույցի ընթացքում քննարկվել են ռուս-թուրքական համագործակցության, բարձր մակարդակի երկկողմ համագործակցության խորհրդի հերթական նիստի նախապատրաստման, առեւտրատնտեսական համագործակցության խնդիրները:
Բացի այդ, երկու երկրների նախագահները պայմանավորվել են երկկողմ հանդիպում անցկացնել Անթալիայում «Քսանի խմբի» գագաթաժողովի շրջանակներում:
«Պուտինն ու Էրդողանը մտքեր են փոխանակել Սիրիայում տիրող իրավիճակի շուրջ՝ Վիեննայում հոկտեմբերի 30-ին «Աջակցման խմբի» նախարարական հանդիպման արդյունքների ֆոնին»,-հաղորդել է մամուլի ծառայությունը:
Պուտինը շնորհավորել է Էրդողանին՝ Թուրքիայի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության հաղթանակի առթիվ: Իր հերթին Էրդողանը ցավակցություններ է հայտնել Եգիպտոսում ռուսական օդանավի կործանման կապակցությամբ:

Путин и Эрдоган обсудили ситуацию в Сирии
Президент России Владимир Путин провел телефонный разговор с президентом Турции Тайипом Эрдоганом, передает пресс-служба Кремля.
СТЕПАНАКЕРТ, ноября 4 АРЦАХПРЕСС - В разговоре обсуждались вопросы российско-турецкого сотрудничества, подготовка очередного заседания двустороннего Совета сотрудничества высшего уровня, развитие торгово-экономического сотрудничества. Кроме того, президенты условились провести двустороннюю встречу в рамках саммита «Группы двадцати» в Анталье.
«Путин и Эрдоган обменялись мнениями по ситуации в Сирии в свете итогов министерской встречи «Группы поддержки» в Вене 30 октября», — сообщила пресс-служба.
Также Владимир Путин поздравил Эрдогана с победой Партии справедливости и развития на внеочередных парламентских выборах 1 ноября, а президент Турции, в свою очередь, еще раз выразил соболезнования в связи с крушением российского самолета в Египте.