Մեկնարկել է «Հայաստան» հիմնադրամի համաեվրոպական դրամահավաք- հեռախոսամարաթոնը
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն իր Ֆրանսիայի տեղական մարմնի գլխավորությամբ նոյեմբերի 18-22-ը կանցկացնի 16-րդ համաեվրոպական հեռախոսամարաթոնը, որի կնքամայրն ու կնքահայրն են Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն եւ Օ-դը-Սեն նահանգի խորհրդի նախագահ Պատրիկ Դևեջյանը: Վերջիններս այդ 5 օրերի ընթացքում կքաջալերեն հայ համայնքին` միջոցառմանն առավել ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերելու նպատակով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Հայաստան» համահայկական հինադրամի փոխանցմամբ՝ դրամահավաքի ողջ հասույթը կուղղվի Արցախում համայնքային կենտրոնների կառուցմանը, Տավուշի մարզի գյուղատնտեսական ծրագրերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը, Սիրիայի և Իրաքի հայ ապաստանյալների օգնությանը:
«Չարագործների ձեռքով այսօր մեր երկիրը` Ֆրանսիան, վիրավոր է: Մենք սգում ենք: Նույն դաժանությունը 1915թ-ին տեսած մեր հայ ժողովրդի զավակների մի մասն էլ այսօր բարբարոսների պատճառով հարկադրաբար լքում է իր տունը Սիրիայում և Իրաքում և տարագիր ճամփա որդեգրում: Սա հարված է մի քաղաքակրթության, որի հիմքում ընկած են սերը մերձավորի հանդեպ, հարգանքը մարդկային արժանապատվության նկատմամբ, հանդուրժողականությունն ու ազատությունը: Հայաստանն ու Արցախը նույն քաղաքակրթության կրողներն են: Մենք պետք է պաշտպանենք այդ քաղաքակրթության սահմանները եւ աջակցենք այն տասնյակ հազարավոր հայերին, ովքեր այսօր հրատապ օգնության կարիք ունեն: Հեռախոսամարաթոն 2015-ի կնքամայր Անն Իդալգոյի և կնքահայր Պատրիկ Դևեջյանի համաձայնությամբ մենք անցկացնում ենք մարդասիրական խոշոր այս ակցիան` ինչպես որ նախատեսված էր: «Դուք մեզ չեք վախեցնի» խոսքերը, որ գրված են Փարիզի շենքերի պատերին, լիովին արտացոլում են մեր դիքորոշումը»,- հայտարարել է Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմինը:
Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի գլխավորությամբ կազմակերպվող  համաեվրոպական միջոցառման այս տարվա բացումն ազդարարվել է նոյեմբերի 12-ին Փարիզի քաղաքապետարանի պալատում կայացած ճաշով:
Դրամահավաք-միջոցառումը կազմակերպվում է Ֆրանսիայի Փարիզ, Մարսել, Տուլուզ և Լիոն քաղաքներում, որտեղից ավելի քան 600 կամավոր 5 օր շարունակ հեռախոսով կապվում է եվրոպաբնակ շուրջ 50000 հայ ընտանիքների հետ եւ հանգանակություններ հավաքագրում:
Ավանդույթի համաձայն, հեռախոսամարաթոնի մասնակից երկրներն են Ֆրանսիան, Գերմանիան եւ Շվեյցարիան: Եվրոպայում գործող Հիմնադրամի մյուս տեղական մարմինները (Մեծ Բրիտանիա, Ավստրիա, Հոլանդիա, Շվեդիա, Ռումինիա, Հունաստան, Կիպրոս) իրենց երկրներում կիրառում են սեփական դրամահավաք մեխանիզմները:

Стартует телефонный этап всеевропейского сбора средств в фонд «Армения»
18-22-го ноября фонд «Армения», посредством своего отделения во Франции, организует 16-й сбор денег - телефонный этап всеевропейского сбора средств в фонд «Армения». Крестными выступят мэр Парижа Анн Идальго и председатель совета округа О-де-Сен Патрик Деведжян.
СТЕПАНАКЕРТ, ноября 18 АРЦАХПРЕСС  - Как сообщили  в фонде «Армения», собранные средства пойдут на строительство общинных центров в Арцахе, развитие программ в Тавуше и помощь армянским беженцам из Ирака и Сирии.
«Сегодня наша страна – Франция, ранена руками злодеев. Мы скорбим. И сегодня сыны армянского народа, как в 1915, покидают свои дома в Ираке и Сирии, став беженцами. Это удар по нашей цивилизации, в основе которой – общечеловеческие ценности. Армения и Арцах – носители тех же ценностей. Мы должны охранять границы нашей цивилизации и помочь десяткам тысяч армян, которые срочно нуждаются в помощи. С согласия крестных марафона  Анн Идальго и Патрика Деведжяна мы проводим эту гуманитарную акцию, как и было предусмотрено.  «Вы нас не запугаете» - написано на стенах Парижа, и эти слова отражают нашу позицию»,- сказано в заявлении местного органа фонда.
Открытие всеевропейского сбора средств в фонд «Армения» состоялось торжественным обедом в мэрии Парижа 12-го ноября. Сбор средств пройдет в городах Париж, Марсель, Тулуза и Лион, где более 600 добровольцев 5 дней будут связываться с около 50000 армянских семей.
По традиции, в сборе средств примут участие Франция, Германия, Швейцария. Остальные отделения фонда в Великобритании, Австрии, Голландии, Швеции, Румынии, Греции, на Кипре работают своими методами.