Շուշիում մեկնարկել է քանդակագործության երրորդ միջազգային սիմպոզիումը` «Խաղաղություն Արցախին» խորագրով (լուսանկարներ)
Այսօր Շուշիում մեկնարկել է շուշեցի անվանի քանդակագործ Հակոբ Գյուրջյանի անվան քանդակագործության երրորդ միջազգային սիմպոզիումը` «Խաղաղություն Արցախին» խորագրով` նվիրված զինադադարի կնքման 20-ամյակին:
Ինչպես հաղորդում է «Արցախպրես»-ը` հղում կատարելով Շուշիի Նարեկացի արվեստի միության ֆեյսբուքյան էջին, հուլիսի 10-30-ը Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանի քանդակների պուրակում 12 պրոֆեսիոնալ քանդակագործներ Իտալիայից, Շվեյցարիայից, Հնդկաստանից, Բելոռուսից, Հայաստանից եւ Արցախից ազատ թեմայով կկերտեն քանդակներ: Զինադադարի 20-ամյակին նվիրված սիպոզիումի ժամանակ կերտված քանդակները կմնան Շուշիում և կտեղադրվեն քաղաքի տարբեր վայրերում:
Սիմպոզիումի բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա ԼՂՀ Մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերով նախարար Նարինե Աղաբալյանի խոսքերով, քանդակագործության սիմպոզիումն առիթ է`գեղեցիկ արվեստի շուրջ համախմբելու հին ու նոր բարեկամներին, ստեղծելու արվեստի գործեր, որոնք Շուշիի մշակութային նոր կերպարի մաս են կազմելու:
Աղբյուրի հաղորդմամբ, ինչպես առաջին եւ երկրորդ սիմպոզիումների ժամանակ, այս անգամ ևս սիմպոզիումի շրջանակներում Շուշիի Նարեկացի արվեստի միությունում կկազմակերպվեն վարպետության դասեր:
Նշենք, որ Հակոբ Գյուրջյանի անվան քանդակագործության երրորդ միջազգային սիմպոզիումի բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԼՂՀ նախագահի խորհրդական Գրիգորի Գաբրիելյանցը:
Շուշեցի տաղանդավոր քանդակագործ Հակոբ Գյուրջանի անունով քանդակագործության միջազգային սիմպոզիում կազմակերպելու գաղափարը ծնվել է 3 տարի առաջ Ֆլորենցիայում բնակվող Վիգեն Ավետիսի մոտ եւ Արցախի մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերով նախարարության համագործակցության արդյունքում:

В Шуши стартовал третий международный симпозиум скульптуры под названием “ Мир Арцаху” (фото)
Сегодня в Шуши стартует третий международный симпозиум «Мир Арцаху" имени известного шушинского скульптора Акопа Гюрджана, посвященный 20-летию подписания договора о прекращении огня.
Как сообщает "Aрцахпресс”, ссылаясь на страницу Facebook Шушинского центра Союза искусств “Нарекаци”, с 10 по 30 июля в парке скульптуры Шушинского государственного музея 12 профессиональных скульпторов из Италии, Швейцарии, Индии, Белоруссии, Армении и Арцаха создадут скульптуры на свободную тему. Созданные скульптуры останутся в Шуши и будут размещены в разных точках города.
На торжественной церемонии открытия симпозиума министр культуры и по делам молодежи НКР Нарине Агабалян высказала мысль о том, что симпозиум скульптуры – возможность собрать вместе старых и новых друзей, создать новые произведения искусства, которые составят часть нового культурного образа Шуши. Как сообщает источник, во время первого и второго симпозиума , так и на этот раз в рамках симпозиума в Шушинском центре Союза искусств “Нарекаци” будут организованы мастер-классы.
Отметим что, на церемонии открытия присутствовали спикер Национального собрания НКР Ашот Гулян, советник президента НКР Григорий Габриелянц. Идея проведения Международного скульптурного симпозиума им. Акопа Гюрджяна родилась 3 года назад у итальянского скульптора Вигена Аветиса в результате сотрудничества с Министерством культуры и по делам молодежи .