ԱՄՆ-ի կոնգրեսականները հորդորել են Սպիտակ տանը՝ ԻՊ-ին մեղադրել ցեղասպանության մեջ
Քրիստոնյաների սպանությունները, ինչպես նաեւ եզդիների նկատմամբ հաշվեհարդարները, ԱՄՆ-ի վարչակազմը պետք է ճանաչի «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորման կողմից ցեղասպանության ակտեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակ տանն ուղղված այս կոչով հանդես է եկել 30 օրենսդիրներից բաղկացած խումբը՝ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի կոմիտեի նախագահ հանրապետական Էդ Ռոյսի գլխավորությամբ: Համապատասխան նամակը պետքարտուղար Ջոն Քերիին է ուղարկվել դեկտեմբերի 23-ին:
«Մենք խիստ անհանգստացած ենք մամուլում տեղ գտած այն հաղորդագրություններից, որ վարչակազմը պատրաստվում է հայտարարել ԻՊ-ի կողմից բացառապես եզդիների նկատմամբ ցեղասպանության դեպքերի մասին՝ ընդսմին չհայտարարելով, որ ԴԱԻՇ-ը ցեղասպանություն է իրականացնում նաեւ քրիստոնյաների եւ մյուս փոքրամասնությունների նկատմամբ, որոնց նա ոչնչացնում է»,- ասված է ուղերձի տեսքտում: Դրա հեղինակները նաեւ հորդորել են գործադիր իշխանությանը՝ այդ հարցի շուրջ կոնսուլտացիաներ անցկացնել Կոնգրեսի հետ:
Hill ցանցային հրատարակությունն իր հերթին հիշեցնում է, որ նոյեմբերին ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի օգնական Էնն Փաթերսոնը կոմիտեին հայտնել է, որ վարչակազմը իսլամիստների կողմից եզդիների սպանությունները շուտով կճանաչի ցեղասպանության ակտեր: Դա ԱՄՆ-ին օրինական հիմքեր կտա ավելի մեծ ջանքեր գործադրել կրոնական խմբերի պաշտպանության համար, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Congressional leaders urge Obama to properly characterize ISIS attacks on Christians
With Christmas just a day away, 30 U.S. Representatives, led by House Foreign Affairs Committee Chairman Ed Royce (R-CA), have called on the Obama Administration to condemn the ongoing Islamic State (ISIS/ISIL) attacks against Christians and other Middle East minorities as 'genocide', the Armenian National Committee of America (ANCA) informs.
STEPANAKERT, DECEMBER 25, ARTSAKHPRESS: The December 23rd letter, addressed to Secretary of State John Kerry comes in response to reports that the Obama Administration is set to characterize the ISIS attacks on Yezidis as genocide, but will stop short of similarly referencing the murder and destruction of Christians and other minority groups. “While it is hardly possible to overstate the brutality of ISIL’s attempts to destroy the Yezidis, an overly narrow finding would wrongly discount similar violence directed against other minorities in the region, with likely dire consequences for those minorities,” noted the letter. The Congressional letter cited the recent U.S. Commission on Religious Freedom (USCIRF) report which, “call[ed] on the US government to designate the Christian, Yazidi, Shi’a, Turkmen and Shabak communities of Iraq and Syria as victims of Genocide by ISIL.”
The effort is part of a broad outcry of concern by Congressional leaders, genocide experts and rights groups, including the ANCA, to secure a clear U.S. genocide determination regarding the anti-Christian atrocities, including calls for passage of various U.S. House and Senate genocide measures and Obama Administration’s determination.
Hill publication network in its turn recalls that Assistant Secretary Anne Patterson informed in November that the administration staff will recognize killing of Yazidis by Islamists as Genocide soon.