ԱՄՆ-ի կոնգրեսականները հորդորել են Սպիտակ տանը՝ ԻՊ-ին մեղադրել ցեղասպանության մեջ
Քրիստոնյաների սպանությունները, ինչպես նաեւ եզդիների նկատմամբ հաշվեհարդարները, ԱՄՆ-ի վարչակազմը պետք է ճանաչի «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորման կողմից ցեղասպանության ակտեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակ տանն ուղղված այս կոչով հանդես է եկել 30 օրենսդիրներից բաղկացած խումբը՝ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի կոմիտեի նախագահ հանրապետական Էդ Ռոյսի գլխավորությամբ: Համապատասխան նամակը պետքարտուղար Ջոն Քերիին է ուղարկվել դեկտեմբերի 23-ին:
«Մենք խիստ անհանգստացած ենք մամուլում տեղ գտած այն հաղորդագրություններից, որ վարչակազմը պատրաստվում է հայտարարել ԻՊ-ի կողմից բացառապես եզդիների նկատմամբ ցեղասպանության դեպքերի մասին՝ ընդսմին չհայտարարելով, որ ԴԱԻՇ-ը ցեղասպանություն է իրականացնում նաեւ քրիստոնյաների եւ մյուս փոքրամասնությունների նկատմամբ, որոնց նա ոչնչացնում է»,- ասված է ուղերձի տեսքտում: Դրա հեղինակները նաեւ հորդորել են գործադիր իշխանությանը՝ այդ հարցի շուրջ կոնսուլտացիաներ անցկացնել Կոնգրեսի հետ:
Hill ցանցային հրատարակությունն իր հերթին հիշեցնում է, որ նոյեմբերին ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի օգնական Էնն Փաթերսոնը կոմիտեին հայտնել է, որ վարչակազմը իսլամիստների կողմից եզդիների սպանությունները շուտով կճանաչի ցեղասպանության ակտեր: Դա ԱՄՆ-ին օրինական հիմքեր կտա ավելի մեծ ջանքեր գործադրել կրոնական խմբերի պաշտպանության համար, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

В Конгрессе США призывают Белый дом обвинить ИГ в геноциде христиан
Убийства христиан, как и расправы над езидами, должны быть признаны администрацией США актами геноцида со стороны экстремистской группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ).
СТЕПАНАКЕРТ, декабря 25 АРЦАХПРЕСС - С таким призывом к Белому дому обратилась группа из 30 законодателей во главе с председателем комитета по иностранным делам палаты представителей Конгресса США республиканцем Эдом Ройсом.Соответствующее письмо было направлено госсекретарю Джону Керри в среду, сообщает  Тасс.
"Мы крайне обеспокоены сообщениями в прессе о том, что администрация готовится объявить о случаях геноцида (со стороны ИГ) в отношении исключительно езидов, не заявив при этом о том, что ИГИЛ (прежнее обозначение ИГ) также ведет геноцид против христиан и других меньшинств, которых она уничтожает", -­ говорится в тексте. Его авторы также призвали исполнительную власть провести консультации с Конгрессом по данному вопросу. Сетевое издание Hill в свою очередь напоминает, что в ноябре помощник госсекретаря США Энн Патерсон сообщила комитету о том, что администрация вскоре признает убийства исламистами езидов актами геноцида. Это даст США законные основания предпринять большей усилий по защите религиозных групп