Երիտասարդական նվագախումբը Չինաստանում ելույթ կունենա Շոպենի անվան երիտասարդ դաշնակահարների 9-րդ մրցույթում
Միջազգային մրցույթների պատմության մեջ առաջին անգամ հայկական կոլեկտիվը հրավեր է ստացել հանդես գալու Ասիայում անցկացվող միջազգային մրցույթի շրջանակներում` որպես մրցույթի պաշտոնական նվագախումբ:
Ինչպես «Արցախպրես»-ին տեղեկացրել են Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, 2014թ.-ի օգոստոսի 11-18-ը Երիտասարդականը Չինաստանի Ֆոշան քաղաքում Ֆրեդերիկ Շոպենի անվան երիտասարդ դաշնակահարների միջազգային 9-րդ մրցույթի շրջանակներում ելույթ կունենա եզրափակիչ փուլ անցած մասնակիցների հետ, ինչպես նաև հանդես կգա մրցույթի գալա-համերգին:
Նվագախումբը ելույթ կունենա նաև երկու առանձին համերգով՝ ներկայացնելով բազմաժանր և յուրահատուկ համերգային ծրագիր:
Ֆրեդերիկ Շոպենի անվան երիտասարդ դաշնակահարների միջազգային մրցույթը երաժշտական աշխարհի ամենահեղինակավոր և նշանակալի մշակութային միջոցառումներից է:

Государственный молодежный оркестр Армении выступит на финале 9-го международного конкурса молодых пианистов имени Фредерика Шопена
Впервые в истории международных конкурсов Государственный молодежный оркестр Армении получил приглашение принять участие в рамках проходящего в Азии международного конкурса в качестве официального оркестра.
Как сообщили Арцахпресс в пресс-службе Государственного молодежного оркестра Армении, 11-18 августа 2014 года в китайском городе Фошане состоится 9-й международный конкурс молодых пианистов имени Фредерика Шопена. Государственный молодежный оркестр Армении в финале конкурса выступит с финалистами, а также на гала-концерте.
Государственный молодежный оркестр Армении выступит также с двумя отдельными концертами. Международный конкурс молодых пианистов имени Фредерика Шопена является одним из самых известных и значительных культурных мероприятий.