Երիտասարդական նվագախումբը Չինաստանում ելույթ կունենա Շոպենի անվան երիտասարդ դաշնակահարների 9-րդ մրցույթում
Միջազգային մրցույթների պատմության մեջ առաջին անգամ հայկական կոլեկտիվը հրավեր է ստացել հանդես գալու Ասիայում անցկացվող միջազգային մրցույթի շրջանակներում` որպես մրցույթի պաշտոնական նվագախումբ:
Ինչպես «Արցախպրես»-ին տեղեկացրել են Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, 2014թ.-ի օգոստոսի 11-18-ը Երիտասարդականը Չինաստանի Ֆոշան քաղաքում Ֆրեդերիկ Շոպենի անվան երիտասարդ դաշնակահարների միջազգային 9-րդ մրցույթի շրջանակներում ելույթ կունենա եզրափակիչ փուլ անցած մասնակիցների հետ, ինչպես նաև հանդես կգա մրցույթի գալա-համերգին:
Նվագախումբը ելույթ կունենա նաև երկու առանձին համերգով՝ ներկայացնելով բազմաժանր և յուրահատուկ համերգային ծրագիր:
Ֆրեդերիկ Շոպենի անվան երիտասարդ դաշնակահարների միջազգային մրցույթը երաժշտական աշխարհի ամենահեղինակավոր և նշանակալի մշակութային միջոցառումներից է:

SYOA to perform as Official Orchestra of 9th Chopin International Competition for Young Pianists
The State Youth Orchestra of Armenia announced that for the first time in the history of international competitions an Armenian collective, the State Youth Orchestra of Armenia, is invited to perform at the international competition held in Asia.
The Public Relations Department of the State Youth Orchestra of Armenia informed “Artsakhpress” that it is particularly noteworthy that SYOA will appear as the official orchestra of the 9th Frederic Chopin International Competition for Young Pianists in the city of Foshan, China.
Thus, from August 11 to 18, 2014 as the official orchestra SYOA will perform within the framework of the international competition, widely recognized as a high status event in Asia, as well as will present two concerts in famous music halls of the cultural capital of China, Guangzhou, presenting a unique concert program. The Frederick Chopin International Competition for Young Pianists is one of the brightest and most important cultural events of the world. So it is truly an honor and an equally great responsibility to present the achievements of the century old Armenian performing school during such a significant event!