Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարան այցելուների թվի աճ կա
Անցած տարի Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարանն ունեցել է 16 հազար 152 այցելու, այդ թվում՝ 3974-ը արտերկրից:
Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարան այցելուների   թվի   աճ    կա
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարանի տնօրեն Մելանյա Բալայանը և ընդգծել, որ թանգարանը 2014 թվականին ունեցել է 15 հազար 985 այցելու, որից 5473-ը՝ արտերկրից:
«Այցելուներ ունենք աշխարհի տարբեր վայրերից՝ ԱՄՆ-ից, Հոլանդիայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Անգլիայից, Ճապոնիայից, Չինաստանից, Ավստրալիայից և այլ երկրներից: Մեծ է նաև սփյուռքահայերի և ՀՀ այցելուների հոսքը դեպի թանգարան»,-ասել է Մ. Բալայանը և ընդգծել, որ այցելուների գերակշռող մասը ԱՄՆ-ից են:
Մ. Բալայանի խոսքով՝ այցելուների մեծ մասի նպատակն է, որ Արցախը՝ որպես քրիստոնեական երկիր, տեսնել ու ճանաչել:
«Սակայն քիչ չեն նաև արցախյան հիմնախնդրին ծանոթանալու, ինչպես նաև դիվանագիտական, քաղաքական նպատակներով Արցախ ժամանողների թիվը,- նկատել է Մ. Բալայանը և հավելել,- ինչպես զբոսաշրջիկներն են խոստովանում, իրենք փորձում են իրականության մասին օբյեկտիվ ու ճշմարիտ տեղեկություններ ստանալ հենց Արցախում ու արցախցիներից»:

Artsakh State Museum of History and Country Study recorded an increase in the number of visitors
Last year the Artsakh State Museum of History and Country Study had 16,152 visitors, 3974 of them from abroad.
Artsakh State Museum of  History and Country Study recorded an increase in the number of visitors
STEPANAKERT, FEBRUARY 3, ARTSAKHPRESS: Melania Balayan, the director of the Artsakh State Museum of History and Country Study, said the aforementioned in an interview with Artsakhpress and noted that in 2014 the museum had 15, 985 visitors, 5473 of them from abroad.
“We have visitors from around the world, including the USA, Holland, France, Poland, England, Japan, China, Australia. The number of visitors from Diaspora and the Republic of Armenia is also great,” noted Balayan, adding that the vast majority of the visitors is from USA.
“The visitors’ aim is to learn the Artsakh’s history and culture.  The number of the tourists who are interested in diplomatic, political Artsakh’s conflict issues is little,” noticed the director, adding that the tourists want to get objective and true information being in Artsakh.