Վրաց-նատօյական համատեղ վարժանքներ են անցկացվել Բաթումի նավահանգստի ջրատարածքում
Բաթումի նավահանգստի ջրատարածքում տեղի Է ունեցել Վրաստանի սահմանապահ ոստիկանության առափնյա պահպանության ծառայության երեք նավերի եւ ՆԱՏՕ-ի ծովային ականազերծման խմբի (SNMCMG2) չորս նավերի համատեղ վարժանքներ, որոնք Բաթումի նավահանգիստ Էին ժամանել փետրվարի 12-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես Թբիլիսիում լրագրողներին հայտարարել Է Վրաստանի ՆԳ նախարար Գեորգի Մղեբրիշվիլին, «այս պլանային վարժանքները, որոնք նախատեսված Էին ՆԱՏՕ-ի օրացույցով, նպատակ ունեին փորձարկել Վրաստանի սահմանապահ ոստիկանության առափնյա պահպանության ծառայության նավերի եւ ՆԱՏՕ-ի երկրների նավերի փոխգործակցությունը որոնողափրկարարական գործողություններ անցկացնելիս»:
Վրաստանի ՆԳ նախարարությունում փետրվարի 16-ին հայտնել են, որ Բաթումում համատեղ վարժանքներն անցկացվել են ՆԱՏՕ-ի մարտավարական դասագրքի օգտագործմամբ», հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

В Грузии прошли учения Службы береговой охраны и кораблей группы разминирования НАТО
В акватории грузинского порта Батуми состоялись совместные учения трех кораблей Службы береговой охраны (СБО) погранполиции Грузии и четырех судов группы морского разминирования НАТО (SNMCMG2), зашедших в порт Батуми 12 февраля, сообщает Тасс.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 16 АРЦАХПРЕСС Как заявил журналистам в Тбилиси глава МВД Грузии Георгий Мгебришвили, "эти плановые учения, предусмотренные календарем НАТО, ставили целью отработку взаимодействия в проведении поисково-спасательных операций между кораблями СБО погранполиции Грузии и судами стран НАТО".
Министр отметил, что эти маневры "будут содействовать повышению уровня взаимодействия и взаимной совместимости между кораблями СБО погранполиции Грузии и НАТО".
В МВД Грузии сообщили сегодня, что "совместные учения в Батуми прошли с использованием тактического учебника НАТО". Они "предусматривали совместные морские маневры, операцию поиска и спасения судна. Личный состав СБО пограполиции на трех катерах осуществили показательную операцию по задержанию судна- нарушителя и проверке находящихся на нем лиц", - отметили в ведомстве.