The Huffington Post-ն անդրադարձել է ԼՂ-ում Ադրբեջանի սանձազերծած բախումներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ադրբեջանը խախտել է 1994 թվականին կնքված հրադադարի ռեժիմը: Թեպետ կրակը դադարեցված է, սակայն իրադրությունը շարունակում է մնալ անկայուն:Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցող վերջին բախումներին և դրան զուգահեռ ընթացող քաղաքական զարգացումներին է անդրադարձել հեղինակավոր The Huffington Post պարբերականը:
Հոդվածի հեղինակներ Դևիդ Ֆիլիփսը և Վան Գրիգորյանը նշում են, որ Միացյալ Նահանգները և Ռուսաստանը պետք է ավելի ինետնսիվ դարձնեն իրենց միջնորդությունը:
«Բանակցային գործընթացի մեջ պետք է ներառվեն նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցիչները: ԱՄՆ օրենքը նախատեսում է պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ, եթե այդ երկիրն ագրեսիվ գործողությունների է դիմում: Օբամայի վարչակազմը պետք է կիրառի Ազատության աջակցության մասին օրենքի 907-րդ հոդվածը, որով տնտեսական և դիվանագիտական պատժամիջոցներ պետք է կիրառվեն Ադրբեջանի նկատմամբ` զսպելու նրա ագրեսիան»,-գրում են հեղինակները:
Ներկայացնելով հակամարտության պատմությունը` նրանք նշում են, որ ԼՂ ժողովուրդը 1991 թվականին հանրաքվե է իրականացրել, որի արդյունքով քրիստոնյա հայերը քվեարկել են մուսուլմանական Ադրբեջանից անկախանալու օգտին: Դեռևս 1992 թվականին ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշը ստորագրել էր Ազատության աջակցության մասին օրենքի 907-րդ հոդվածը, որն արգելում է օգնություն տրամադրել Ադրբեջանին, եթե այդ երկիրն ագրեսիվ ռազմական գործողություններ է իրականացնում ընդդեմ Հայաստանի կամ Լեռնային Ղարաբաղի: Հակամարտության ամենասկզբից ի վեր ԱՄՆ ղեկավար վարչակարգը խնդիրը խաղաղ, բանակցային ճանապարհով լուծելու հանձնառություն է ստանձնել:
Հոդվածի հեղինակաները նշում են, որ «սառեցված հակամարտությունում» լարվածությունը վերջին տարիներին ավելանում է: Միջազգային հանրության անգործությունը քաջալերում է Ադրբեջանին դիմելու նոր հարձակումների: Երկիրը վերջին շրջանում 4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար է ծախսել Ռուսաստանից զենք գնելու վրա, և հենց այդ զենքերն են օգտագործվել ԼՂ-ում վերջին հարձակումների ժամանակ:
Դևիդ Ֆիլիփսը և Վան Գրիգորյանը փաստում են, որ ԼՂ-ում իր սանձարձակությունների ժամանակ Ադրբեջանը միայնակ չի եղել: Ականատեսների վկայություներով` իրանական սահմանին թուրքական զորքեր ու զինտեխնիկա է եղել: Իսկ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շտապել է հայտարարել, որ իրենք աջակցում են Ադրբեջանին, քանի դեռ այդ երկիրը «չի վերադարձրել Լեռնային Ղարաբաղը»:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն իշխանության պահպանման համար հենվում է նավթի վաճառքի, խավիարային դիվանագիտության և հիմնարար ազատությունների նկատմամբ իշխանության ճնշումների վրա: Նավթի վերջին գնանկումից հետո Ադրբեջանի տնտեսությունը ևս անկում է ապրում, իսկ ազգային արժույթն արժեզրկվել է: Երկրի քաղաքացիական հասարակությունը շարունակում է ընդդիմանալ լրագրողների և իրավապաշտպանների  նկատմամբ ռեժիմի ոտնձգությունների դեմ: Հայաստանի հետ թեկուզև կարճատև պատերազմի հրահրումը նպատակ ունի ադրբեջանցիների ուշադրությունը շեղել վարչակարգի խախտումներից և տնտեսական անապահովությունից»,- գրում են հոդվածի հեղինակները: Նրանք փաստում են, որ ԼՂ հակամարտությունը զինված կարգավորում չի կարող ունենալ: Ինչ վերաբերում է Մինսկի խմբին, նրանք նշում են, որ խումբը պետք է վերականգնի բանակցային լիակատար ձևաչափը` Լեռնային Ղարաբաղը դարձնելով քաղաքական բանակցությունների մասնակիցը:

The Huffington Post пишет о нападениях, спровоцированных Азербайджаном в НКР
Новая вспышка насилия в зоне карабахского конфликта унесла жизни многих людей. Азербайджан нарушил режим прекращения огня, установленный в 1994 году.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 11 АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщает газета The Huffington Post. Авторы статьи – Дэвид Филипс и Ван Григорян, пишут, что США и РФ должны интенсивнее вмешаться в конфликт.
«В переговорном процессе должна быть задействована НКР. Законы США предусматривают санкции за действия Азербайджана в случае его агрессии.Администрация Обамы должна применить 907-ю статью Закона о содействовании свободе, по которой к  Азербайджану могут быть применены экономические и дипломатические санкции»,- сказано в статье.
Представив предысторию конфликта, авторы пишут, что в 1991 году народ НКР провел референдум, в результате которого армяне-христиане проголосовали завыход из состава мусульманского Азербайджана. Еще в 1992 году президент Буш подписал 907-ю статью Закона о содействовании свободе, по которой запрещено оказывать помощь Азербайджану, если тот применит агрессию по отношению к Армении или НКР.
Авторы отмечают эскалацию напряжения в зоне замороженного конфликта в последние годы и пишут, что пассивность международного сообщества привела к поощрению Азербайджана на новые акты агрессии. За последнее время Азербайджан закупил в РФ оружия на 4 млрд долларов: именно это оружие было использовано против НКР.
Авторы пишут также о том, что во время последнего всплеска конфликта на границе с Ираном наблюдались скопления турецких войск и техники. Эрдоган же поспешил заявить, что Турция поддерживает Азербайджан.
«Президент Алиев опирается в своей политике на нефтедоллары и икорную дипломатию, в стране подавляются основные свободы. После падения цен на нефть в Азербайджане набюдается экономический кризис, продолжаются подавления свободной прессы и инакомыслящих. Короткая война с Арменией имеет целью отвлечь внимание населения от насущных проблем»,- пишут авторы статьи. Авторы считают, что Минсая группа ОБСЕ должна восстановить полномерный формат переговоров с привлечением представителей НКР.