Օբաման բարձր է գնահատել ղարաբաղյան հակամարտության հարցով Ռուսաստանի ջանքերը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման բարձր է գնահատել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցով Ռուսաստանի ձեռնարկած ջանքերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարվել է ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների հեռախոսազրույցում:
Կրեմլի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, զրույցը կայացել է ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ:
Վլադիմիր Պուտինն ամերիկյան պաշտոնակցին տեղեկացրել է ղարաբաղյան հակամարտության հարցով հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեի հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին:
Պուտինն ընդգծել է, որ բանակցությունները կազմակերպելիս Ռուսաստանն ուղղորդվել է հակամարտության գոտում իրադրության անհապաղ կայունացմանը նպաստելու եւ խաղաղ գործընթացի առաջխաղացման համար պայմաններ ստեղծելու անհրաժեշտությամբ:
Կողմերը պայմանավորվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում շարունակել համատեղ ակտիվ աշխատանքն այդ կարեւոր ուղղությամբ:

The presidents of Russia and the United States have discussed future steps towards promoting peace over Nagorno-Karabakh in a recent telephone conversation.
Putin, Obama discuss steps towards Karabakh peace
STEPANAKERT, JULY 7, ARTSAKHPRESS: Citing the Kremlin press service, RIA Novosti reports that President Barack Obama highly praised the Russian efforts towards promoting a further progress in the current peace efforts. The sides reportedly agreed to continue the joint activities within the OSCE Minsk Group.
The two state leaders also considered plans for possible joint military operations in Syria. They both reportedly stressed the importance of re-establishing peace processes under the auspices of the UN.
The sides also discussed the situation in Ukraine, with Russian President Vladimir Putin highlighting the importance of implementing the recently agreed measures.