Օբաման բարձր է գնահատել ղարաբաղյան հակամարտության հարցով Ռուսաստանի ջանքերը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման բարձր է գնահատել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցով Ռուսաստանի ձեռնարկած ջանքերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարվել է ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների հեռախոսազրույցում:
Կրեմլի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, զրույցը կայացել է ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ:
Վլադիմիր Պուտինն ամերիկյան պաշտոնակցին տեղեկացրել է ղարաբաղյան հակամարտության հարցով հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեի հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին:
Պուտինն ընդգծել է, որ բանակցությունները կազմակերպելիս Ռուսաստանն ուղղորդվել է հակամարտության գոտում իրադրության անհապաղ կայունացմանը նպաստելու եւ խաղաղ գործընթացի առաջխաղացման համար պայմաններ ստեղծելու անհրաժեշտությամբ:
Կողմերը պայմանավորվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում շարունակել համատեղ ակտիվ աշխատանքն այդ կարեւոր ուղղությամբ:

Обама готов активизировать усилия для достижения всеобъемлющего решения карабахского конфликта
Президент США Барак Обама выразил готовность активизировать усилия для достижения всеобъемлющего решения карабахского конфликта.
СТЕПАНАКЕРТ, июля 7 АРЦАХПРЕСС  - Об этом говорится в заявлении Белого дома по итогам телефонной беседы Обамы с российским коллегой Владимиром Путиным.
Согласно источнику, стороны обсудили встречи Путина с президентами Армении и Азербайджана 20 июня в Санкт-Петербурге. Обама выразил готовность активизировать совместные с Россией и Францией усилия в качестве сопредседателя МГ ОБСЕ для достижения всеобъемлющего решения конфликта.