Դրամաշնորհների ավելացումը վկայում է, որ մեր բարեփոխումների շարունակականությունը արձագանք է գտնում ԵՄ-ի կողմից. Ա. Զաքարյան
Այն, որ ԵՄ Ասոցացման համաձայնագիրը չնախաստորագրելուց մեկ տարի անց Եվրամիությունն իր հարևանության քաղաքականության ծրագրի շրջանակներում ոչ միայն շարունակում է Հայաստանին բարեփոխումների նպատակով տրվող ֆինանսական աջակցությունը, այլև ավելացնում է այն, վկայում է, որ մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումները աջակցություն են գտնում ԵՄ-ի կողմից:
Ինչպես հաղորդում է «Արցախպրես»-ը,Tert.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը՝ ի պատասխան հարցի, թե ինչպես կգնահատի այն փաստը, որ այս տարի ԵՄ հարևանության քաղաքականության ծրագրի շրջանակներում ԵՄ-ն 2014-2017 թվականներին ՀՀ-ին տրամադրվելիք դրամաշնորհները էականորեն ավելացրել է:
«Դա խոսում է այն մասին, որ Հայաստանի բարեփոխումների շարունակականության քաղաքականությունը արձագանք ու աջակցություն է գտնում Եվրամիության կողմից, կարևորվում է դա , մասնավորապես, հանրային կառավարման ոլորտում, արդարադատության, մասնավոր սեկտորի զարգացման ոլորտում: Հայաստանի համար սրանք բարեփոխումների համար կարևոր ոլորտներ են, և մենք այդ հարցում միշտ կարևորել ենք ԵՄ-ի ոչ միայն ֆինանսական աջակցությունը, այլ նաև քաղաքականը, մասնագիտականն ու փորձագիտականը»,- ասաց Արտակ Զաքարյանը:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ հարևանության քաղաքականության ծրագրի շրջանակներում ԵՄ-ն 2014-2017 թվականներին ՀՀ-ին կտրամադրի 140-170 մլն եվրո օժանդակություն, այն դեպքում, երբ 2007-2010 թվականներին տրամադրել է 97.4 մլն եվրո, 2011-2013-ին 104 մլն եվրո:
Նշենք, որ ՀՀ պաշտոնյաները ժամանակին նշում էին, թե Ասոցացման փաստաթղթին կփոխարինի գրեթե համարժեք փաստաթուղթ՝ Հայաստան-ԵՄ ձևաչափով, մինչդեռ այն տեղի չի ունեցել: Եվ եթե ժամանակին հետաձգումը պայմանավորվում էր Եվրահանձնաժողովում ընտրություններով, ապա ներկայումս դեռևս լիարժեքորեն ձևավորված չեն ԵՄ բոլոր կառույցները:

Увеличение предоставляемых грантов свидетельствует о том, что реализуемые реформы находят поддержку со стороны ЕС - А. Закарян
То, что через год после того, как Армения отказалась парафировать соглашение об Ассоциации, ЕС в рамках своей программы по политике соседства, не только продолжает финансовую поддержку Армении для реализации реформ, но и увеличивает их, свидетельствует о том, что реализуемые в нашей стране реформы находят поддержку со стороны ЕС.
Подобное мнение, как сообщает Арцахпресс, в беседе с Tert.am выразил председатель постоянной парламентской комиссии по внешним сношениям Артак Закарян, отвечая на вопрос, как он оценивает факт того, что Еврокомиссия значительно увеличила объемы предоставляемых Армении грантов на 2014-2017 гг.
«Это свидетельствует о том, что продолжительная политика преобразований в Армении находит поддержку со стороны ЕС, в частности, особая важность придается развитию частного сектора, общественному управление и реформам в сфере юстиции. Для Армении это важные сферы для преобразований, и в этом вопросе мы всегда отмечали не только важность финансовой поддержки со стороны ЕС, но также отмечали важность политической, профессиональной составляющих и сфер экспертизы», - сказал Артак Закарян. Напомним, что Еврокомиссия предоставит Армении от 140 до 170 млн евро с целью осуществления реформ в период 2014-2017 гг. В то время, как ЕС в рамках той же программы в 2007-2010 гг. выделяла Армении 97.4 млн. евро, в 2011-2013гг. – 104 млн. евро.
Отметим, что представители действующих властей Армении в свое время отмечали, что соглашение об Асоциации будет заменено почти эквивалентным документом, в формате Армения-ЕС, однако этого так и не произошло. И если до этого отсрочки были связаны с выборами в Еврокомиссии, то сейчас с тем, что еще полностью не сформированы все структуры ЕС.