Այս գիշեր Ադրբեջանի զինուժը ԴՇԿ տիպի գնդացիր է կիրառել. հայկական կողմը պատասխանել է. ԼՂՀ ՊԲ
Հոկտեմբերի 4-ի լույս 5-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է ավելի քան 40 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 4000 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հոկտեմբերի,  ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Առավել ինտենսիվ կրակոցներ են արձակվել շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ: Նշված հատվածում միայն ԴՇԿ տիպի խոշոր տրամաչափի գնդացրից արձակվել է ավելի քան 500 կրակոց:
Ինչպես հայտնում են ԼՂՀ ՊԲ-ից հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատասխան գործողությունների` շարունակելով լիակատար վերահսկողություն պահպանել առաջնագծում:

Azerbaijan fires intensive shots at northern direction of Nagorno Karabakh line of contact
Overnight October 4-5 Azerbaijan fired intensive shots at the northern direction of Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact, the NKR Defense Ministry told.
Azerbaijan fires intensive shots at northern direction of  Nagorno Karabakh line of contact
STEPANAKERT, OCTOBER 5, ARTSAKHPRESS: The Ministry’s announcement reads: “Overnight October 4-5 the Azerbaijani side violated the ceasefire regime more than 40 times by firing over 4000 shots from various caliber weapons at the Armenian positions in Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact.
More intensive shots have been recorded at the northern direction of the line of contact where the Azerbaijani forces fired more than 500 shots from DShk heavy machine gun.
The Defense Army forces took counter measures for suppressing the Azerbaijani activities and continued the full control of the situation in the frontline.”