Այս գիշեր Ադրբեջանի զինուժը ԴՇԿ տիպի գնդացիր է կիրառել. հայկական կողմը պատասխանել է. ԼՂՀ ՊԲ
Հոկտեմբերի 4-ի լույս 5-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է ավելի քան 40 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 4000 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հոկտեմբերի,  ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Առավել ինտենսիվ կրակոցներ են արձակվել շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ: Նշված հատվածում միայն ԴՇԿ տիպի խոշոր տրամաչափի գնդացրից արձակվել է ավելի քան 500 կրակոց:
Ինչպես հայտնում են ԼՂՀ ՊԲ-ից հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատասխան գործողությունների` շարունակելով լիակատար վերահսկողություն պահպանել առաջնագծում:

Подразделения Армии обороны НКР пресекли агрессивные действия ВС Азербайджана
ВС Азербайджана в ночь на 5 октября более 40 раз нарушили режим перемирия на линии соприкосновения с ВС Нагорно-Карабахской Республики.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 октября АРЦАХПРЕСС - Как сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР, противник произвел около 4000 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра по карабахским позициям.
Наиболее интенсивный обстрел велся на северном направлении, где противник применил крупнокалиберные пулеметы ДШК (более 500 выстрелов).
Для пресечения активности противника передовые подразделения Армии обороны НКР прибегли к ответным действиям.