Ֆրանսուա Օլանդը Դոնալդ Թրամփին խնդրել է բանակցությունների մասին
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հաղթած հանրապետական Դոնալդ Թրամփին նամակ է ուղարկել՝ խնդրելով բանակցությունների մասին խնդրանքով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ BBC–ի հաղորդմամբ՝ նամակում ասվում է,- «Ես կցանկանայի հնարավորինս շուտ ձեզ հետ բանակցել այն արժեքների ու շահերի համատեքստում, որոնք ընդհանուր են մեզ համար»,- ասվում է նախագահի նամակում։ «Մեր երկրների միջեւ բարեկամությունը եւ ընդհանուր պատմությունը կօգնեն մեզ»։
Ավելի վաղ Օլանդը շնորհավորել էր Թրամթին հաղթանակի կապակցությամբ «քանի որ դա բնական է երկու ժողովրդավարական երկրների հարաբերություններում»։ «Այս ընտրությունները բացում են անորոշության ժամանակաշրջան, ես այդ մասին պետք է հստակ ու պարզ հայտարարել»,- ասել է Օլանդը։
Ֆրանսիայի նախագահը շատ կոշտ էր արտահայտվում Դոնալդ Թրամփի մասին։ Օգոստոսի սկզբին նա իր զարհուրանքն էր արտահայտել նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Թրամփի վարքագծի կապակցությամբ։

Франсуа Олланд попросил Дональда Трампа о переговорах
Президент Франции Франсуа Олланд направил победившему на президентских выборах в США республиканцу Дональду Трампу письмо с просьбой о переговорах, передает BBC.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 ноября АРЦАХПРЕСС - «Я хотел бы как можно скорее провести с вами переговоры в свете ценностей и интересов, которые мы разделяем», - говорится в письме французского президента. «Дружба между нашими народами и общая история помогут нам», - говорится в письме.
Ранее Олланд поздравил Трампа с победой, «поскольку это естественно в отношениях президентов двух демократических стран». «Эти выборы открывают период неопределенности, должен об этом четко и ясно заявить», - сказал Олланд.
Французский лидер резко отзывался о Дональде Трампе. В начале августа он выразил отвращение поповоду поведения Трампа в ходе избирательной кампании.