Սեպտեմբերի 26-ին կմեկնարկի ԱրմԹեք համաժողովը
Սեպտեմբերի 26-ին, Նյու Յորքում կմեկնարկի ԱրմԹեք 2014 Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների 7-րդ ամենամյա համաժողովը:
Սեպտեմբերի 26-ին, Նյու Յորքում կմեկնարկի ԱրմԹեք 2014 Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների 7-րդ ամենամյա համաժողովը: Համաժողովի կազմակերպիչներն են ՀՀ Կառավարությունը, Համաշխարհային բանկը և Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը, հովանավորներն են Քրոնիմետը, Դ-Լինկ ընկերությունը և Հայ Օգնության ֆոնդը, գործընկերները՝ Մենթոր Գրաֆիկս և ՓիքսԱրթ կազմակերպությունները, աջակիցները՝ Զարգացման հայկական գործակալությունը, Հայաստան հիմնադրամ ԱՄՆ, Վիասֆեր տեխնոպարկ, Ագնիան, Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ և Ֆայնբերգ ընկերությունները: Այս մասին «Արցախպրես»-ը տեղեկացավ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Համաժողովի բանախոսների շարքում են բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, տեխնոլոգիական, ինժեներական ոլորտների խոշորագույն ընկերությունների ղեկավարներ, կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ և այլն, մասնավորապես՝ Թուիթեր կազմակերպության փոխնախագահ Րաֆֆի Քրիքորյանը, Դ-Լինկ Քորփորեյշնի փոխնախագահ Թոմաս Հուանգը, Վոլֆրամ Ինք կազմակերպության Իմիջ մշակումների կառավարիչ Շադի Աշնաին, ՓիքսԱրթ ընկերության համահիմնադիր Հովհաննես Ավոյանը, Սինոփսիս Ինք. կազմակերպության գլխավոր գործադիր տնօրեն և նախագահ Չի-Ֆուն Չանը և այլն:
ԱրմԹեքի ընթացքում տեղի կունենան հետևյալ թեմաներով քննարկումներ.
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում. վերջին զարգացումները և հաջողության պատմությունները
Կրթություն, հետազոտություններ և մասնագիտական զարգացում
Տարածաշրջանային զարգացում, աքսելերացիա և բիզնես միջավայր
Նորարարություն, սկսնակ ընկերություններ և ձեռներեցություն
ԱրմԹեք Համաժողովը հիմնադրվել է 2006թ. Սիլիկոնյան Հովտում տեխնոլոգիաների և գործարար ոլորտների մասնագետների կողմից և հետագայում ՀՀ Կառավարության կողմից պաշտոնապես ճանաչվել է որպես երկրի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գործարար հարթակ՝ Հայաստանի տեխնոլոգիաների բնագավառում մասնագիտական առաջընթացն ապահովելու և տեխնոլոգիական ոլորտի արագ աճը խթանելու համար: Առաջին ԱրմԹեք Համաժողովն անցկացվել է 2007թ. ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Սան-Ֆրանցիսկո քաղաքում, որից հետո միջոցառումը հաջորդաբար կազմակերպվում է Հայաստանում և Ամերիկայում:

Ежегодный всеармянский форум высоких технологий ArmTech - 2014 открывается в Нью-Йорке
26 сентября в Нью-Йорке открывается 7-й ежегодный всеармянский форум высоких технологий ArmTech -2014.
26 сентября в Нью-Йорке открывается 7-й ежегодный всеармянский форум высоких технологий ArmTech -2014. Организаторами форума являются правительство Армении, Всемирный банк, Фонд «Инкубатор предприятий». Об этом, как передает “Арцахпресс”, сообщает пресс-служба Фонда «Инкубатор предприятий». В форуме примут участие высокопоставленные должностные лица, руководители крупнейших компаний в технологической и инженерной областях, представители образовательных учреждений и другие. В целом форум соберет свыше 200 участников из Армении, США, России, Европы, Среднего Востока и Северной Африки и других стран СНГ. В рамках форума состоятся обсуждения на следующие темы: -сфера высоких технологий в Армении: последние развития и истории успеха; -образование, исследования и профессиональное развитие; -региональное развитие, акселерация и бизнес-среда; инновация, начинающие компании и предпринимательство. Основная задача проведения форума ArmTech – освещать нынешнее и будущее участие Армении в динамично развивающейся глобальной экономике, ставя акцент на сфере высоких технологий и смежных бизнесах.