Բան Կի Մունը երկրորդ տեղն Է զբաղեցրել Հարավային Կորեայի նախագահի թեկնածուների թվում
ՄԱԿ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունն առայժմ երկրորդ տեղն Է զբաղեցնում Հարավային Կորեայի նախագահական ընտրությունների հնարավոր ֆավորիտների շրջանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին, վկայում են այն հարցման արդյունքները, որոնք հունվարի 13-ին հրապարակել Է Gallup Korea-ն:
Վարկանիշը գլխավորում Է ընդդիմության նախկին առաջնորդներից մեկը՝ Մուն Չժե Ինը՝ 31 տոկոս ձայներով, Բան Կի Մունը նրանից հետ Է մնում 11 տոկոսային կետով:
ՄԱԿ-ի 72-ամյա նախկին գլխավոր քարտուղարն առայժմ պաշտոնական հայտարարություններ չի արել նախագահական ընտրություններին իր մասնակցության վերաբերյալ, սակայն քանիցս ակնարկել Է դրա հնարավորությունը:
Նախօրյակին Նյու Յորքից հայրենիք վերադառնալուց հետո նա հայտարարել Է, որ չի ձգձգելու ընտրություններին մասնակցելու կապակցությամբ որոշում ընդունելու հարցում, սակայն նշել Է, որ կողմնորոշվելուց առաջ ցանկանում Է իմանալ համաքաղաքացիների կարծիքը:
Նախքան ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ընտրվելը Բան Կի Մունը 2004-2006 թվականներին զբաղեցրել Էր Հարավային Կորեայի արտաքին գործերի եւ արտաքին առեւտրի նախարարի պաշտոնը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Пан Ги Мун по итогам опроса занял второе место среди кандидатов в президенты Южной Кореи
Бывший генсек ООН Пан Ги Мун пока идет на втором месте среди возможных фаворитов на президентских выборах в Южной Корее, следует из результатов опроса, опубликова в пятницу Gallup Korea.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 января АРЦАХПРЕСС - Возглавляет рейтинг один из бывших лидеров оппозиции Мун Чжэ Ин с 31% голосов, тогда как Пан Ги Мун отстает от него на 11 процентных пунктов. 72-летний экс-генсек ООН пока не делал официальных заявлений относительно своего участия в президентских выборах, однако неоднократно намекал на такую возможность,сообщает  INTERFAX.RU.
Накануне по прибытии на родину из Нью-Йорка он заявил, что не будет тянуть с принятием решения об участии в выборах, однако отметил, что хочет узнать мнение сограждан прежде чем определиться.
До избрания на пост генсека ООН Пан Ги Мун в 2004-2006 годах занимал пост министра иностранных дел и внешней торговли Южной Кореи.