Թուրքիայի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի գլխավոր շտաբների պետերը եռակողմ հանդիպում կանցկացնեն աշնանը
Թուրքիայի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբների ղեկավարներն առաջին անգամ Վրաստանում եռակողմ հանդիպում կանցկացնեն ընթացիկ տարվա աշնանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այդ մասին ասված Է Վրաստանի պաշտպանության նախարարության կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ: Դրա մասին հայտնի Է դարձել մայիսի 23-ին Վրաստանի, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարներ Լեւան Իզորիայի, Զաքիր Հասանովի եւ Ֆիքրի Ըշըքի՝ Բաթումում (Աջարիա) կայացած եռակողմ նախարարական հանդիպման շրջանակներում:
«Պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են Վրաստանի, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի գլխավոր շտաբների պետերի եռակողմ հանդիպման կարեւորությունը, հանդիպում, որն առաջին անգամ անցկացվելու Է ընթացիկ տարվա աշնանը, եւ այն ընդունելու Է Վրաստանը»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ: Հանդիպման ընթացքում նախարարները քննարկել են նաեւ պլանավորված եռակողմ զորավարժությունները: Վարժանքների անցկացման ստույգ ամսաթվերն ու վայրերը անհայտ են մնում:
Վրացական ԶԼՄ-ների տվյալների համաձայն, ընթացիկ տարվա հունիսի 4-ից մինչեւ 14-ը Թուրքիայում կանցկացվեն թուրքա-վրացա-ադրբեջանական Caucasus Eagle զորավարժությունները՝ երեք երկրների հատուկ նշանակության ուժերի մասնակցությամբ: Սեպտեմբեր ամսին կկայանան նաեւ շտաբային համակարգչային վարժանքներ՝ երեք երկրներից ժամանած զինվորականների մասնակցությամբ:
Հանդիպման ավարտից հետո Թուրքիայի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարները համատեղ հայտարարություն են ստորագրել, որում ասվում Է, որ երկրները տարածաշրջանային ու միջազգային մակարդակներով կշարունակեն մասնակցել խաղաղության եւ կայունության ապահովմանը:

Главы ВС Турции, Грузии и Азербайджана впервые встретятся в 2017 году
Главы Генштабов Вооруженных сил Грузии, Турции и Азербайджана впервые проведут в Грузии трехстороннюю встречу осенью текущего года, говорится в сообщении на сайте Минобороны Грузии.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 мая АРЦАХПРЕСС - Об этом стало известно во вторник в ходе встречи министров обороны Грузии Левана Изория, Азербайджана — Закира Гасанова, Турции — Фикри Ышыка в Батуми (Аджария) в рамках трехстороннего министериала.
"Руководители оборонных ведомств обсудили важность трехсторонней встречи глав Генеральных штабов Грузии, Турции и Азербайджана, которая пройдет осенью текущего года впервые, и ее будет принимать Грузия ", — сказано в сообщении. В ходе встречи министры обсудили и запланированные трехсторонние учения. Точные даты и места проведения учений остаются неизвестными,сообщает Sputnik.
По данным грузинских СМИ, с 4 по 14 июня текущего года в Турции пройдут турецко-грузино-азербайджанские военные учения Caucasus Eagle с участием сил специальных операций трех стран. В сентябре состоятся также и штабные компьютерные учения с участием военных из трех стран. После завершения встречи министры обороны Грузии, Турции и Азербайджана подписали совместное заявление, в котором говорится, что страны продолжат участие в обеспечении мира и стабильности на региональном и международном уровнях.