Արցախի հնագույն Շուշի քաղաքը գրավում է Հայաստանի եւ Սփյուռքի զբոսաշրջիկներին
Շուշի բերդաքաղաքը՝ Արցախի հնագույն վարչական, մշակութային եւ կրոնական կենտրոնը, տեղակայված է Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտից 11 կմ հեռավորությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  NEWS.am-ի փոխանցմամբ՝ բազմաթիվ պատերազմների ականատես, այդ թվում՝ ոչ վաղ անցյալում, Շուշին ներկայում կառուցվում եւ զարգանում է: Վերակառուցված Սուրբ Ղազանչեցոց տաճարը Հայաստանից եւ Սփյուռքից զբոսաշրջիկների ուխտագնացության հայտնի վայր է:
Հնագույն քաղաքը մասամբ պաշտպանված է եղել հսկա ժայռերով, մասամբ՝ հնագույն ամրոցով, որի մնացորդները հիմա էլ գրավում են հնությունների սիրահարներին ու մասնագետներին:
Մինչեւ 1823 թվականը Շուշին եղել է Ղարաբաղի խանության մայրաքաղաքը: Մինչեւ 1920 թվականը Շուշիում տարբեր ժամանակներում լույս են տեսել 22 պարբերականներ, որոնցից 20-ը՝ հայերեն, 2-ը՝ ռուսերեն: Հայ բնակչության կողքին քաղաքում ապրել են նաեւ մահմեդականներ, ռուսներ, հրեաներ:
1990-ականներին ղարաբաղա-ադրբեջանական պատերազմի ժամանակ քաղաքը գրավված էր ադրբեջանական ջոկատների կողմից եւ ազատագրվեց 1992 թվականի մայիսի 8-9-ը, «Հարսանիք լեռներում» գործողության արդյունքում:

Древний карабахский город Шуши привлекает туристов из Армении и Диаспоры
Город-крепость Шуши, старинный административный, культурный и религиозный центр Нагорного Карабаха, расположен в 11 км от столицы Нагорно-Карабахской Республики, Степанакерта.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 НОЯБРЬ, АРЦАХПРЕСС-Свидетель множества войн, в том числе в недавнем прошлом, Шуши ныне реставрируется и развивается. Восстановленный храм Сурб Казанчецоц популярное место паломничества туристов из Армении и Диаспоры.
Древний город был частично защищен крутыми скалами, частично старинной крепостью, остатки которой и ныне привлекают любителей старины и специалистов. До 1823 Шуши оставался столицей Карабахского ханства. До 1920 г. в Шуши в разное время выходили в свет 22 газеты, из которых 20 на армянском языке и 2 — на русском. В городе наряду с армянским населением проживали мусульмане, русские и евреи.
Во время карабахо-азербайджанской войны 1990-х гг город был захвачен азербайджанскими отрядами и освобожден 8-9 мая 1992 г в результате операции «Свадьба в горах». Между Шуши и Степанакертом действует регулярное сообщение на комфортабельных автобусах.