Տարվա կարևորագույն իրադարձությունը նոր Սահմանադրության ընդունումն էր. Արարատ Դանիելյանը մամուլի ասուլիս է հրավիրել
Այսօր՝ հունվարի 26-ին, տեղի է ունեցել ԱՀ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի՝ 2017 թվականին գերատեսչության և նրա ստորաբաժանումների կողմից կատարված աշխատանքներին նվիրված մամուլի ասուլիսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ տարվա կարևորագույն իրադարձությունը նոր Սահմանադրության ընդունումն է եղել: «Անցած տարվա փետրվարի 20-ին սահմանադրական հանրաքվեից հետո մշակվել է երկու ցանկ, որոնցից մեկում նախատեսված է 39, իսկ մյուսում՝42 օրենքի նախագիծ, որոնք պետք է առաջիկա երեք տարիների ընթացքում համապատասխանեցվեն նոր Սահմանադրությանը: Առաջին ցանկով նախատեսված են ԱՀ Սահմանադրության՝ օրենքով կարգավորման պահանջ ուղղակիորեն նախատեսող դրույթների հիման վրա ընդունման կամ փոփոխման ենթակա օրենքները, իսկ երկրորդով՝ ԱՀ Սահմանադրության ընդունմամբ պայմանավորված՝ ընդունման կամ փոփոխման ենթակա օրենքները»,- ասել է Ա. Դանիելյանը և ավելացրել, որ սահմանադրական բազմաթիվ նորմեր արդեն սկսել են գործել՝ ձևավորվել է բարձրագույն դատական խորհուրդը:
Ա. Դանիելյանը նշել է նաև, որ ԱՀ Սահմանադրության ընդունումից հետո, նախարարության կողմից տպագրվել են գրքույկներ, որոնք շրջանների գրախանութների միջոցով անվճար տրամադրվել են քաղաքացիներին: Նախատեսվում է էլեկտրոնային տարբերակով սկավառակների վրա Սահմանադրությունը ներկայացնել նաև այն համայնքներին, որտեղ դեռ համացանցի հնարավորություն չկա:
Ամփոփելով անցած տարին՝ նախարարը նշել է, որ 2017 թվականին նախարարության առջև դրված կարևորագույն խնդիրներից է եղել նաև մարդու իրավունքների և ազատությունների արդյունավետ պաշտպանության իրականացումը, բնակչությանը մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացումը և համակարգի ստորաբաժանումների գործունեության բարելավումը:

Adoption of new Constitution the most important event of the year — Artsakh Minister of Justice held a press conference
On Friday a press conference dedicated to the year results of works carried out by the Artsakh Justice Ministry was held.
STEPANAKERT, JANUARY 26, ARTSAKHPRESS:As Artsakhpress correspondent informs the most important event of the year was the adoption of new Constitution. ''After the constitutional referendum held on February 20 two indexes have been worked out. One of the indexes has 39, the other 42 bills. These bills are to be coordinated with the new Constitution within three years,'' Ararat Danielyan said. He added that a number of constitutional norms have already started functioning. The Highest Judicial Council was formed.
Ararat Danielyan also noted that after the adoption of the new Constitution the Ministry printed brochures, which via regional bookstores were distributed among citizens.
Summing up the year past, Mr. Danielyan said that in 2017 efficient protection of human rights and freedom was among the key issues of the Ministry.