Առկա կապերին փորձելու ենք գործնական բնույթ հաղորդել. Մասիս Մայիլյան
Այսօր՝ փետրվարի 19-ին, տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մաիլյանի՝ 2017 թվականին գերատեսչության կողմից կատարված աշխատնքների ամփոփմանը նվիրված մամուլի ասուլիսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ խոսելով 2017 թվականի արդյունքների մասին՝ Մասիս Մաիլյանն ասել է, որ նախարարության անցած տարում հիմնական առաջնահերթությունները եղել են ԱՀ միջազգային ճանաչումը և ապակենտրոնացված համագործակցությունն արտերկրի գործընկերների հետ, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը:
«2017 թ. ԱԳՆ-ի կողմից նպատակաուղղված աշխատանքներ են կատարվել միջազգային ճանաչման ուղղությամբ, և այդ ոլորոտում փորձել ենք եղած կապերը ընդլայնել ու խորացնել: Վերջին տարիներին դրական միտում կա Արցախի միջազգային ճանաչման ուղղությամբ, մասնավորապես՝ 2017 թ. Միացյալ նահանգների Միչիգան նահանգը ճանաչել է Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը՝ դառնալով 8-րդ ԱՄՆ նահանգը, որը նմանատիպ բանաձև է ընդունել: Այդ որոշումն ընդունվել է սենատի մակարդակով: Արդն դեկտեմբեր ամսին Ավստրալիայի Կանաչների կուսակցությունը որոշում է ընդունել և ներառել է Արցախի ճանաչումը՝ իրենց քաղաքական ծրագրերի մաս դարձնելով: Այն ունենալու է նաև իր շարունակությունը՝ հաշվի առնելով, որ Կանաչների կուսակցությունն իրենց ներկայությունն ունեն Ավստրալիայի խորհրդարանում»,- նշել է Մ. Մաիլյանը՝ ավելացնելով, որ շարունակվել է նաև ապակենտրոնացված համագործակցության շրջանակների ընդլայնումը:
Մասնավորապես՝ 2017 թ. ֆրանսիական Դեսին և Շարպիո ու Արցախի Ճարտար քաղաքների միջև կնքվել են համագործակցության հռչակագրեր: Նմանատիպ հռչակագիր ստորագրվել է նաև Արցախի Բերձոր և ֆրանսիական Ալֆորվիլ քաղաքների միջև: Ալֆորվիլ քաղաքում ստորագրումը տեղի է ունեցել ԱՀ պատվիրակության ներկայությամբ, որը ղեկավարում էր Նախագահ Բակո Սահակյանը: Ալֆորվիլը 10-րդ ֆրանսիական քաղաքն է, որն ունի բարեկամության հռչակագիր Արցախի քաղաքների հետ:
Մ. Մաիլյանի խոսքով՝ 2018-ին ևս նախնական պայմանավորվածություններ կան՝ նմանատիպ փաստաթղթեր ստորագրելու վերաբերյալ:
«2017 թ.-ի աշնանն ԱՀ Նախագահի կողմից ղեկավարած պատվիրակությունն այցելել է նաև Բելգիայի Թագավորություն:Այցի շրջանակներում ստորագրվել և ընդունվել են փաստաթղթեր, ինչպես նաև Ֆլամանդական խորհրդարանում ստեղծվել է Արցախի հետ բարեկամության խումբ, իսկ Բրյուսելի Վալոնական խորհրդարանում հռչակագիր է ընդունվել այն մասին, որ այնտեղ ստեղծվում է Արցախի հետ բարեկամության շրջանակ: Համանման խումբ ստեղծվել է նաև Արցախում, ու այդ երկու խմբերը կապի մեջ են և գործնական բնույթի հարցեր են լուծում: 2017-ին ԱԳՆ-ն ջանքեր է գործադրել ունեցած կապերի խորացմանը՝ փորձելով ընդլայնել աշխարհագրությունն այդ համագործակցության, մասնավորապես անցած տարի առաջին անգամ Արցախ է ժամանել պատվիրակություններ Մեքսիկայի, Բոլիվիայի խորհրդարաններից, ինչպես նաև Պորտուգալիայից: Տարվա ընթացքում ընդլայնվել է համագործակցության շրջանակը ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Բասկերի երկրում, Բելգիայում և Ավստրիայում գործող տարբեր կառույցների հետ և շարունակվել են ավանդական կապերը Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի և Մերձդնեստրի Հանրապետության հետ: Մ. Մաիլյանը կարևորել է, որ ընթացիկ տարում առկա կապերին գործնական բնույթ հաղորդվի:
«Ճանաչելն առաջին փուլն է: Իսկ երկրորդ փուլը պետք է լինի գործնական հարաբերություններ և ինստիտուցիոնալ համագործակցություն այն սուբյեկտների հետ, որոնք մեզ ճանաչել են, և այս ուղղությամբ մենք արձանագրել ենք որոշակի ուղղություններ: Մասնավորապես՝ հարկ է նշել Կալիֆոռնիա նահանգի հետ մեր հարաբերությունները, որն ունի հզոր տնտեսություն: Անցած տարի Կալիֆոռնիա նահանգային խորհրդարանից պատվիրակություն ենք ընդունել արտաքին գործերի նախարարությունում: Պատվիրակությունը շփումներ է ունեցել նաև հանրապետության նախագահի, պետնախարարի, ինչպես նաև տարբեր պաշտոնատար անձանց հետ: Փորձել ենք քննարկել, թե ինչ ուղղություններով կարող ենք աշխատել, և գործնականում ինչպիսին է լինելու համագործակցությունը: Հանդիպման վերջում մենք ստացել ենք համագործակցության ուղղությունների ցուցակ, և մեկ ամիս անց ԱՀ պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանն այցելել է Կալիֆոռնիա, որտեղ էլ շփումները շարունակվել են»,- ասել է Մ. Մաիլյանը՝ ավելացնելով, որ ներկայումս արդեն կոնկրետ ուղղություններով զարգացումներ կան:
Անդրադառնալով Սփյուռքի հետ համագործակցությանը՝ նախարարը նշել է, որ այս ընթացքում գերատեսչությունն ակտիվ աշխատել է հայկական լոբբիստական կառույցների հետ և այն հաջողությունները, որոնք արձանագրվել են այս ընթացքում, սփյուռքի կառույցները ունեն իրենց գերակշիռ մասնակցությունը:
«Օրինակ՝ Հայ Դատի գրասենյակը, Ամերիկայի հայկական համագումարը, Հայ Բարեգործական Ընդհանուր միությունը, Հայաստանի Եվրոպացի բարեկամներ կառույցը: Նրանց հետ միասին այս տարվա ընթացքում մենք տարաբնույթ միջոցառումներ ենք պլանավորում և մի քանիսն ընթացքի մեջ են: Այս կառույցները շատ են օգնում մեր նպատակների իրագործման համար»,- ասել է Մ. Մաիլյանը՝ ավելացնելով, որ 2017 թ.-ին մեկնարկել է «Արցախի օրերը Ֆրանսիայում», որը Արցախին նվիրված տարաբնույթ միջոցառումների շարք է և շարունակվելու է մինչև 2018 թ. աշունը:

«Мы попытаемся придать практический характер существующим связям», - Масис Маилян
Сегодня, 19 февраля, состоялась пресс-конференция министра иностранных дел Республики Арцах Масиса Маиляна, посвященная подведению итогов работы, проделанной министерством в 2017 году.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 февраля, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент «Арцахпресс», говоря о результатах за 2017 год, Масис Маилян отметил, что главными приоритетами министерства в прошлом году были международное признание Республики Арцаха и децентрализованное сотрудничество с зарубежными партнерами, а также мирное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта.
«В 2017 году Министерство иностранных дел Республики Арцах провело целенаправленные работы по международному признанию, и мы попытались расширить и углубить существующие связи в этой области. В последние годы наблюдается положительная тенденция к международному признанию Арцаха. В частности, в 2017 году штат Мичиган Соединенных Штатов Америки признал право народа Республики Арцах на самоопределение, став, тем самым, восьмым штатом США, который принял аналогичную резолюцию. Данное решение было принято на уровне Сената. Уже в декабре партия Зеленых Австралии приняла решение о включении признания Арцаха в свою политическую повестку. Оно будет иметь свое продолжение, учитывая, что партия Зеленых имеет свое место в парламенте Австралии», - отметил М. Маилян, добавив, что  также продолжалось расширение рамок децентрализованного сотрудничества.
В частности, в 2017 году между французским городом Десин-Шарпио и городом Чартар Республики Арцах были подписаны соглашения о сотрудничестве. Аналогичного типа соглашение было подписано между городом Бердзор Республики Арцах и французским городом Альфорвиль. Церемония подписания состоялась в городе Альфорвиль в присутствии делегации Республики Арцах во главе с президентом Бако Саакяном. Альфорвиль – 10-й французский город, который имеет декларацию о дружбе с городами Республики Арцах.
По словам М. Маиляна, на 2018 год также имеются предварительные договоренности о подписании подобных документов.
Осенью 2017 года возглавляемая президентом Республики Арцах делегация посетила также Королевство Бельгии. В рамках визита были подписаны и приняты документы. Во Фламандском парламенте также была создана Группа дружбы с Арцахом, а в парламенте Валлонии-Брюселя была принята декларация о создании круга дружбы с Республикой Арцах. Аналогичная группа группа была создана и в Арцахе, и эти две группы находятся на связи и занимаются решением вопросов практического характера. В 2017 году Министерство иностранных дел приложило усилия для углубления связей, пытаясь расширить географию данного сотрудничества, в частности, в прошлом году впервые прибыли делегации из Мексики, Боливии, а также Португалии. В течение года были расширены масштабы сотрудничества с различными рабочими структурами в Соединенных Штатах, Франции, Германии, стране Басков, Бельгии и Австрии. Продолжались традиционные связи с Абхазией, Южной Осетией и Приднестровьем. М. Маилян подчеркнул, что в текущем году имеющимся связям буден придан практический характер.
«Признание является лишь первым этапом. На втором этапе должны быть деловые отношения и институциональное сотрудничество с теми субъектами, которые нас признали, и в этом направлении наметились определенные тенденции. В частности, следует отметить наши отношения со штатом Калифорния, который имеет развитую экономику. В прошлом году мы приняли в Министерстве иностранных дел делегацию Ассамблеи штата Калифорния. Делегации удалось пообщаться с президентом республики, государственным министром, а также с различными должностными лицами. Мы пытались обсудить, в каких направлениях можно работать и каким будет сотрудничество на практике. В конце встречи мы получили список направлений сотрудничества, а через месяц государственный министр Республики Арцах Араик Арутюнян посетил Калифорнию, где продолжились обсуждения», - сообщил М. Маилян, добавив, что в настоящее время наблюдается прогресс в конкретных направлениях.
Касаясь сотрудничества с диаспорой, министр отметил, что за это время были проведены активные работы с армянскими лоббистскими организациями, и те успехи, которые были зафиксированы за этот период, имели место благодаря активному участию армянской диаспоры.
«К примеру, организация «Ай Дат», Армянская Ассамблея Америки, Всеобщий армянский благотворительный союз, организация «Европейские друзья Армении». Вместе с ними мы планируем провести различные мероприятия в этом году, и некоторые из них уже в процессе. Эти структуры оказывают нам большую помощь в продвижении наших целей», - сказал М. Маилян, добавив, что в 2017 году стартовал фестиваль «Дни Арцаха во Франции», который представляет серию мероприятий, посвященных Арцаху, и будет продолжаться до осени 2018 года.