Որակական իմաստով հանցագործությունների նվազում է եղել. գլխավոր դատախազ
Այսօր՝ փետրվարի 23-ին, տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանի՝ 2017 թվականի գործունեության ամփոփմանը նվիրված մամուլի ասուլիսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ասուլիսին ԱՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանը նախ ներկայացրել է հանրապետությունում հանցավոր շարժընթացը և վիճակը, մասնավորապես նշելով, որ 2017թ.-ին հանրապետության տարածքում արձանագրվել է հանցավորության 766 դեպք՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ աճելով 62 դեպքով կամ 8.8 %-ով:
Չբացահայտված է մնացել 11 հանցագործություն, որոնցից 9-ը՝ սեփականության դեմ ուղղված հանցագործություններ են, ընդ որում 1-ը՝ պետական կամ հանրային գույքի հափշտակության՝ գողության, 8-ը՝ անձնական գույքի հափշտակության, որից 6-ը՝ գողության, դրանցից 4-ը բնակարանային գողության, 2-ը՝ սեփականության դեմ ուղղված այլ հանցագործության՝ գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու և գույքն անզգուշությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու, 1-ը՝ տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործության՝ կեղծ փողեր կամ արժեթղթեր պատրաստելու, պահելու կամ իրացնելու, 1-ը՝ ապօրինի ծառահատման դեպքեր են:
Ա. Մոսիյանի խոսքով՝ ըստ բնույթի և հանրության համար վտանգավորության աստիճանի՝ 2017 թվականին գրանցվել է առանձնապես ծանր հանցագործությունների 9-ը, (2016թ.` 14), ծանր հանցագործությունների՝ 47 (2016թ.` 47), միջին ծանրության հանցագործությունների՝ 259 (2016թ.` 243), և ոչ մեծ ծանրության հանցագործությունների 451 դեպք ( 2016թ.` 400):
«Հանցագործություններն ընդհանուր թվով ավելացել են, բայց 2017 թվականին որակական իմաստով տեղի է ունեցել հանցագործությունների նվազում: Մասնավորապես, անցած տարվա ընթացքում հանրապետության տարածքում արձանագրված 766 հանցագործության դեպքից միայն 56-ը կամ ընդամենը 7,3%-ն են կազմել ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործության դեպքերը, (2016 թվականին հանրապետության տարածքում արձանագրված 704 դեպքից 61-ը կամ 8,6%-ը): Հատկանշական է, որ, ի տարբերություն հանրապետության մյուս շրջանների, Շահումյանի շրջանում հաշվետու ժամանակահատվածում, ինչպես և նախորդ տարի, ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքեր չեն արձանագրվել»,- ասել է Ա. Մոսիյանը:
2017 թվականին Արցախում արձանագրվել է մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների 260 (2016թ.-ին՝ 209), հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների 233 (2016թ.-ին՝ 210), սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների 179(2016թ.-ին՝ 196), այդ թվում 18-ը՝ (2016թ.-ին՝ 12) պետական կամ հանրային գույքի հափշտակության, իսկ 161-ը՝ (2016թ.-ին 184), անձնական գույքի հափշտակության, տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների 11 (2016թ.-ին՝ 11), պետական իշխանության, ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունների 37 (2016թ.-ին՝ 48), այլ հանցագործությունների 22 (2016թ.-ին՝ 15) դեպք:
«Աճի միտում արձանագրված հանցագործություններից միջին ծանրության հանցագործությունների 259 դեպքից և ըստ ծանրության հանցագործությունների 451 դեպքերից գերակշիռ մասը կազմել են ծեծի, առողջությանը վնաս պատճառելու, հրազեն ռազմամթերք պահելու, պատրաստելու, մարդու իմունային անբավարարության վիրուսի հարուցիչով վարակելու, ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հանցագործությունների, ապօրինի ծառահատման, ապօրինի որսի և ջրային կենդանիների, բույսերի ապօրինի արդյունահանելու դեպքերը»,- նշել է Ա. Մոսիյանը՝ հավելելով, որ ընդհանուր առմամբ դրական պետք է գնահատել հանցագործությունների բացահայտման անցած տարվա արձանագրված բացառիկ ցուցանիշը՝ 98.4 տոկոս, որում իր ծանրակշիռ դերն են ունեցել ԱՀ դատախազության մարմինները:

Генеральный прокурор: в качественном смысле зафиксировано снижение преступности
Сегодня, 23 февраля, состоялась пресс-конференция генерального прокурора Республики Арцах Артура Мосияна, посвященная итогам деятельности за 2017 год.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 февраля, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент «Арцахпресс», в ходе пресс-конференции генеральный прокурор Республики Арцах Артур Мосиян вначале представил преступное движение и ситуацию в стране, отметив, что в 2017 году в республике зарегистрировано 766 случаев преступлений, увеличившись, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, на 62 случая или на 8.8%.
Нераскрытыми остались 11 преступлений. Из них 9 - преступления, направленные против собственности, в частности: 1 случай хищения государственного или общественного имущества, 8 случаев хищения личного имущества, 6 из которых являются грабежом, из них 4 квартирные кражи, 2 преступления против собственности: умышленное уничтожение или повреждение имущества, уничтожение или повреждение имущества по неосторожности, 1 преступление в сфере экономической деятельности: изготовление, хранение или продажа поддельных денег и ценных бумаг и 1 случай незаконной вырубки деревьев.
По словам А. Мосияна, в зависимости от характера и уровня опасности для общественности, в 2017 году было зарегистрировано 9 (14 в 2016) особо тяжких преступлений, 47 (47 в 2016) тяжких преступлений, 259 (243 в 2016) преступлений средней тяжести и 451 (400 в 2016) случай незначительных тяжких преступлений.
«Количество преступлений в целом возросло, но в качественном смысле в 2017 году зафиксировалось снижение преступности. В частности, в прошлом году из 766 преступлений, совершенных в республике, лишь 56 случаев или 7.3% были тяжкими и особо тяжкими (из зарегистрированных в 2016 году на территории республики 704 случаев – 61 или 8.6%). Примечательно, что в отличие от других регионов республики за аналогичный период в Шаумянском районе тяжких и особо тяжких преступлений не отмечалось», - сообщил А. Мосиян.
В 2017 году в Арцахе было зарегистрированно 260 (209 в 2016) случаев преступлений, совершенных против человека, 233 (210 в 2016) случая против общественной безопасности, общественного порядка и здоровья населения, 179 (196 в 2016) преступлений против собственности, из которых 18 (12 в 2016) случаев кражи государственной и общественной собственности и 161 (186 в 2016) случай кражи частного имущества, 11 (11 в 2016) против экономической деятельности, 37 (48 в 2016) случаев преступлений против государственной власти, службы и порядка управления, 22 (15 в 2016) случая других преступлений.
«Среди 259 случаев преступлений средней тяжести и 451 случая тяжких преступлений, зарегестрированных в результате его роста, основную часть составили случаи нанесения побоев, ущерба здоровью, изготовления и хранения огнестрельного оружия, инфицирование вирусом иммунодефицита человека, случаи дорожно-транспортного происшествия, незаконной вырубки, охоты и добычи водных животных и растений», - отметил А. Мосиян и добавил, что в целом нужно положительно оценивать степень раскрытия преступлений в прошлом году - 98.4%, в которой свою значительную роль имела прокуратура Республики Арцах.