Ֆաթիհ Աքընն իր «Սպի» ֆիլմը կներկայացնի Մոսկվայում
Ազգությամբ թուրք գերմանաբնակ ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքընն այսօր Մոսկվայում կներկայացնի իր նոր «Սպի» (The Cut) ֆիլմը, որը ներառվել է 71-րդ Վենետիկյան կինոփառատոնում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ РИА Новости-ի փոխանցմամբ՝ Ֆիլմի նկարահանումներին մասնակցել է 7 երկիր՝ Գերմանիա, Ֆրանսիա, Իտալիա, Կանադա, Լեհաստան, Թուրքիա և Ռուսաստան։ Ռուսական կողմից պրոդյուսերներն են Ռուբեն Դիշդիշյանը և Արամ Մովսեսյանը։
Ֆիլմը պատմում է 1915-ի իրադարձությունների մասին։ Հայոց ցեղասպանության ընթացքում գլխավոր հերոս Նազարեթ Մանուկյանը կորցնում է ընտանիքը։ Տարիներ անց իմանում է, որ իր երկվորյակ աղջիկները, հնարավոր է, ողջ են։ Նազարեթը սկսում է նրանց որոնել և հայրենի Մարդին գյուղից հասնում է մինչև Հավանա և Հյուսիսային Դակոտա։
«Ես ֆիլմի վրա աշխատել եմ 7 տարի։ Ես չեմ ստեղծել ֆիլմ ցեղասպանության մասին։ Ընդամենը պատմում եմ մի հայ մարդու պատմություն, ով ոչինչ չգիտեր քաղաքականության մասին։ Ես սկսեցի այս ճանապարհորդությունը՝ տալով ինձ մի հարց՝ կկարողանա՞ այս ֆիլմը դառնալ կամուրջ, կկարողանա՞ միավորել բոլոր նրանց, ովքեր ընդունում կամ չեն ընդունում Թուրքիայում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը»,- ասել է ռեժիսորը։
Ֆիլմի վրա աշխատել է ազգությամբ հայ սցենարիստ Մարդիկ Մարտինը։ Ֆիլմը ռուսական վարձույթում կհայտնվի փետրվարի 19-ին։

Режиссер Фатих Акин представит в Москве фильм о Геноциде армян «Шрам»
Немецкий режиссер турецкого происхождения Фатих Акин представит в Москве во вторник свой новый фильм «Шрам», который вошел программу 71-ого Венецианского кинофестиваля.
СТЕПАНАКЕРТ 3 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-Как сообщает пресс-служба кинокомпании «Марс Медиа», в съемках картины участвовали семь стран — Германия, Франция, Италия, Канада, Польша, Турция и Россия. С российской стороны продюсерами картины выступили Рубен Дишдишян и Арам Мовсесян (кинокомпания "Марс Медиа Энтертейнмент").
Картина рассказывает о событиях 1915 года, во время Геноцида армян главный герой Назарет Манукян теряет семью. Спустя годы он случайно узнает, что его дочки-близнецы, возможно, спаслись. Назарет отправляется на их поиски и доходит из родной деревни Мардин до Месопотамской пустыни, а потом и до Нового Света — Гаваны и Северной Дакоты. «Я работал над "Шрамом" семь лет. Я не делал фильм о геноциде. Я всего лишь рассказываю историю армянина из Мардина, который ничего не знал о политических передрягах. Я начал это путешествие, задаваясь вопросом: "Может ли этот фильм стать мостом? Может ли объединить тех, кто принимает и не принимает геноцид в Турции?», — цитирует пресс-служба режиссера.