Թուրք ազգայնականը հավանել է որդու՝ Ֆաթիհ Աքընի ֆիլմը Հայոց ցեղասպանության մասին
Թուրք հայտնի ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքընի հայրը՝ Էնվեր Աքընը հայտարարել է, թե հավանում է Թուրքիայում մեծ աղմուկ հանած իր որդու ֆիլմը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝ Ֆաթիհ Աքընի հայրը, ով Թուրքիայի Ազգայնական շարժում կուսակցության անդամ է, ասել է, թե դիտել եւ հավանել է Հատում (The Cut) ֆիլմը եւ պատճառ չի տեսնում այն Թուրքիայում չցուցադրելու համար:
Էնվեր Աքընը նշել է, թե սխալ է այն տեսակետը, թե ֆիլմում թուրքերը բարբարոս եւ մարդասպաններ են ներկայացվում: «Ֆիլմում մարդասպանները եւ կանանց բռնաբարողները դասալիքներ ու ավազակախմբեր են ներկայացվում, իսկ ֆիլմում չկա սիստեմատիկ կոտորած:
Այո, ֆիլմում անհանգստացնող տեսարաններ կան, բռնաբարություն կա, կոտորած կա, թուրքերի բարբարոսությունները կան, սակայն ֆիլմում փորձ չի արվում թուրքերին ցեղասպան ներկայացնել»,-ասել է Ֆաթիհ Աքընը հայրը:
Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող The Cut ֆիլմը ցուցադրվել է Վենետիկի 71-րդ կինոփառատոնում եւ հավակնում է լուրջ մրցանակների:
Այս ֆիլմը նախատեսվում է նաեւ Թուրքիայում ցուցադրել, սակայն թուրք ազգայնականները սպառնացել են սպանել Ֆաթիհ Աքընին:

Турецкому националисту понравился фильм Фатиха Акина о Геноциде армян
Отец известного немецкого режиссера турецкого происхождения Фатиха Акина, Энвер Акин, заявил, что ему нравится фильм его сына, вызвавший большой резонанс в Турции.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 НОЯБРЬ, АРЦАХПРЕСС-Как пишет турецкая «Hurriyet», отец Фатиха Акина, который является членом турецкой партии «Националистическое движение», сказал, что не видит причин для того, чтобы фильм «Шрам» (The Cut) не был показан в Турции.
По его словам, неправильно мнение о том, что в фильме турки представлены как убийцы и варвары. «В фильме убийцы и насилующие женщин – это дезертиры и банды разбойников. В фильме нет систематической резни. Да, в фильме есть тревожные сцены – сцены изнасилований, резни и варварства со стороны турок, но не делается попытки представить турок как тех, кто совершил геноцид»,– сказал Энвер Акин.
Отметим, что фильм «Шрам» о Геноциде армян был показан на 71-м Венецианском кинофестивале и претендует на серьезные награды. Планируется показать фильм также в Турции, однако турецкие националисты пригрозили убить Фатиха Акина.